загрузка...
 
20.19 Взаємовідносини внутрішнього та зовнішнього аудиту
Повернутись до змісту

20.19 Взаємовідносини внутрішнього та зовнішнього аудиту

                Аудиторська організація при проведенні  зовнішнього аудиту повинна сформулювати думку про діяльність  внутрішнього аудиту, яка необхідна для планування перевірки. За МСА 610 ”Розгляд роботи внутрішнього аудиту” зовнішній акдитор повинен розглянути діяльність внутрішнього аудитора (якщо такий є) та його вплив на процедури зовнішгього аудиту.

                Ефективність внутрішнього аудиту може бути важливим фактором при оцінці аудиторською  організацією аудиторського ризику та СВК та тим самим значно скоротити обсяг процедур, які належит виконати аудиторській організації, хоча це не  може виключити необхідність проведення таких процедур повністю.

                Зовнішній аудитор перевіряє обсяг та мету внутрішнього аудиту. Обсяг і мета внутрішнього аудиту змінюються і залежать від розміру, структури суб`єкта господарювання, вимог його управлінського персоналу. Як правило, внутрішній аудит складається з одного чи кількох елементів: огляд систем бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю, перевірка фінансової та господарської інформації, перевірка економічності та продуктивності діяльності, перевірка дортимання законів, нормативних актів та інших зовнішніх вимог. У главі 11 посібника дані елементи подробно розглянуті.

                Відносини між внутрішнім аудитом і зовнішнім аудитором полягають у тому, що незважаючи на розбіжності у цілях та відповідальності, деякі способи досягнення цілей часто подібні, а отже, аспекти внутрішнього аудиту можуть виявитися корисними при визначенні характеру, розрахунку часу та обсягу зовнішніх аудиторських процедур. Зовнішній аудитор повинен отримати достатне розуміння функціонування внутрішнього аудиту; це допоможе йому в планування аудиту й розробці ефективного аудиторського підходу.

                Плануючи аудит, зовнішній аудитор повинен здійснити попередню оцінку функцій внутрішнього аудиту, якщо внутрішній аудит стосується окремих ділянок зовнішнього аудиту фінансових звітів.

                Об`єктивність та ефективність внутрішнього аудиту, здійснюючого безпосередній вплин на оцінку зовнішнім аудитором аудиторського ризику та СВК, залежат від:

                - організаційного статусу в системі управління суб`єкту господарювання;

                -  змісту та об`єму роботи внутрішними аудиторами. Визначається, чи дотримується управлінський персонал рекосендацій внутрішнього аудиту і чим це підтверджується;

                - технічної компетентності, наявність технічної підготовки та професіоналізму;

                - належної  професійної ретельності, розглядається наявність відповідних аудиторських інструкцій, робочих програм та робочих документів.

                Вивчення часу взаємодії та координація передбачає, що розглядається та обговорюється попередній план внутрішнього аудиту, узгоджується терміни роботи, обсяг аудиторської перевірки, рівень перевірки та запропоновані методи формування вибірки, документування виконаної роботи, процедури огляду й надання висновку. Доречним є здійснення зустріч внутрішнього та зовнішнього аудиторів через визначені інтервали часу, зовнішній аудитор повинен бути поінформований про внутрішні аудиторські звіти, ро суттєві питання, про яке стало відомо внутрішньому аудиторові.

                Якщо зовнішній аудиор має намір використовувати конкретну роботу  внутрішнього аудиту, йому слід оцінити та перевірити цю роботу для підтвердження її відповідності своїм цілям.

                Оцінка конкретної роботи внутрішнього аудиту може включати розгляд того:

                - чи виконується робота особами, які мають відповідну технічну підготовку і професіоналізм, чи належним чином контролюється, перевіряється й документується робота асистентів;

                - чи отримані достатні та відповідні аудиторські докази;

                - чи відповідають отримані результати обставинам та чи відповідають сформані висновки результатам виконаної роботи;

                - чи розглянуті належним чином будь-які винятки або незвичайні питання, виявлені внутрішнім аудитором.

                В ході щорічної аудиторської перевірки  внутрішні аудитори під контролем зовнішнього аудитора можуть виконувати окремі роботи, Однак відповідальність за висновки, що вословлені за результатами перевірки, повністю лежить на незалежних аудиторах.

                Ефективність зовнішньго аудиту із використанням результатів роботи  внутрішнього аудиту підвищуються за умови:

                - взаємної узгодженості планів аудиторських перевірок;

                - обміні звітами;

                - регулярних робочих зустрічах;

                - вільному взаємному доступі до робочої документації, що оформлюється зп загальними правилами;

                - спільне надання звітів керівництву та власникам суб`єкта господарювання.

                Зовнішній аудитор не повинен повністю покладатись на роботу  внутрішніх аудиторів. Аудиторська організація несе повну відповідальність за надання аудиторського висновку, іншої інформації  аудитора керівництву суб`єкта господарювання за результатами проведення аудиту, а також й за певний зміст, строки та об`єм аудиторських процедур. Така відповідальність не зменшується, якщо використовуються будь-які результати роботи внутрішнього аудиту.

 



загрузка...