Під час дослідження точності функціонування дискретної технологічної системи вивчається дія збурень на показник ефективності. В результаті дії збурень показник ефективності відхиляється від заданого значення, створюючи функціональну похибку. Найбільш відомими прикладами вивчення дії випадкових збурень на процес функціонування технологічної системи є дослідження похибки виготовлення великої партії деталей, коли не можна передбачити величину відхилення від заданого параметра для конкретної деталі, що обробляється. Навіть на добре налагодженому верстаті деталь із параметром, що вийшов за межі поля допуску, з’являється непередбачувано. Можна тільки визначити ймовірність того, що параметр деталі не вийде за межі поля допуску. В загальному випадку виникають два типи практичних завдань дослідження технологічних систем.
До завдань першого типу належать такі, в яких на основі статистичних даних оцінюються характеристики закону розподілу випадкової величини та прогнозуються очікувані значення математичного сподівання, середнього квадратичного відхилення та ймовірності появи певних їх значень. Такі задачі трапляються при статистичному аналізі точності технологічного процесу, при визначенні ймовірності безвідмовної роботи технологічної системи упродовж заданого відтинку часу тощо.
До завдань другого типу належить статистична перевірка вірогідності гіпотез, яка передбачає порівняння між собою сукупностей дослідних даних, що стосуються різних випадкових величин. Такі завдання часто трапляються при перевірці доцільності проведення тих чи інших технологічних заходів, наприклад, ремонту обладнання, введення нових операцій, застосування нових пристроїв чи інструментів. Для їх розв’язання використовуються статистичні критерії узгодження. Вибирається міра відхилення експериментальних значень від теоретичних, за її допомогою знаходять теоретичний закон розподілу досліджуваної випадкової величини та обчислюють ймовірність прийняття випадковою величиною заданого значення. Точність опису випадкових явищ, що відбуваються при функціонуванні технологічних систем, забезпечується достатньо великою кількістю реалізацій. Ступінь відповідності теоретичного розподілу цим дослідним даним встановлюється шляхом перевірки гіпотези про вид закону розподілу. Визначають міру розходження статистичного розподілу та теоретичного, прийнятого за перевірюваною гіпотезою. Ця міра покладена в основу побудови статистичних критеріїв узгодження.
Приклад функціонально-точнісного аналізу технологічної системи механічної обробки. Під точністю технологічної системи для механічної обробки, або просто точністю механічної обробки, розуміють ступінь відповідності обробленою реального розміру заданому. Вплив факторів збурення призводить до відхилення реального значення розміру у від заданого значення [у]. Точність технологічної машини визначається двома показниками, які описують рівень її налагодження та ступінь розсіяння заданого показника. Для оцінки точності обробки необхідно порівняти дисперсію розсіяння реальних розмірів оброблених деталей із величиною заданого поля допуску на цей розмір Ту. Окрім того, слід оцінити положення центра розсіяння відносно середини цього поля допуску, тобто оцінити точність налагодження.
Статистичний аналіз точності обробки дає змогу правильно спроектувати технологічний процес, здійснити керування процесом обробки, визначити періодичність підналагоджень технологічного обладнання, обрати план технічного контролю виробів, визначити частку бракованих виробів тощо.
Вихідні дані. Нехай безцентрово-шліфувальний автомат, який налагоджений на отримання розміру обробляє безперервним потоком валики, зовнішній діаметр яких вимірюється з точністю 0,001 мм. Для дослідження відібрано 100 деталей, розміри яких коливаються, як показали результати вимірювання, від максимального значення до мінімального. Розмах поля розсіяння визначиться як їх різниця, тобто становитиме 0,130 мм. Для проведення статистичного аналізу точності необхідно перевірити спочатку гіпотезу про відповідність розподілу статистичних даних нормальному закону.
На першому етапі статистичного аналізу точності перевіримо, наприклад, якщо рівень значущості гіпотезу про нормальність розподілу статистичних даних. Нехай випадкова величина — розмір у має розсіяння від максимального значення до мінімального , тобто поле розсіяння визначиться як
Розіб’ємо поле розсіяння, на якому нанесено N експериментальних точок — оброблених розмірів, на k інтервалів і підрахуємо кількість розмірів n1, n2,nЗ,…nk, що потрапляють у кожен з них. Прийнявши гіпотезу про відповідність цього розподілу теоретичному закону F(у), визначимо теоретичну ймовірність потрапляння випадкової величини в кожен інтервал: Тоді теоретична кількість оброблених розмірів, що повинна потрапити в кожен з інтервалів, визначиться як
Як міра розходження між теоретичною та дійсною кількістю розмірів в кожному інтервалі обчислюється критерій ?2 Пірсона
Отримане значення критерію ?2 необхідно порівняти з табличним значенням, яке залежить від ступеня вільності f та рівня значущості ?.
Ступінь вільності
де r — кількість параметрів розподілу, обчислених за статистичними даними; для нормального закону розподілу, наприклад, їх буде два: математичне сподівання та дисперсія випадкової величини.
Якщо обчислене значення ?2 виявиться меншим ніж табличне
то гіпотеза про відповідність розподілу експериментальних даних теоретичному закону розподілу F(y) при заданому рівні значущості приймається, якщо ж ні — то відкидається. Рівень значущості ? — це ймовірність того, що неприйнята статистична гіпотеза виявиться правильною, тобто ймовірність помилки, коли відкидається правильна гіпотеза. Як звичайно, береться рівень значущості Якщо ? = 0,05, то при 100 перевірках гіпотези про відповідність закону розподілу нормальному, в 5 % випадків, тобто при п’яти перевірках правильна гіпотеза буде відкинута. Мірою довіри до правильності гіпотези буде ймовірність прийняття правильної гіпотези, яка називається довірчою ймовірністю і визначається як (1 - ?).
Розглянемо застосування критерію ?2 Пірсона при статистичному аналізі точності технологічної системи.
Розіб’ємо розмах поля розсіяння на k інтервалів так, щоб у кожному було не менше п’яти значень виміряних розмірів. Нехай k=7. Тоді довжина інтервалу визначиться як
Результати вимірювань 100 деталей, рознесені по семи інтервалах, представлені в табл. 3.3. Щоб визначити теоретичну ймовірність потрапляння розміру в певний інтервал рi та теоретичну кількість деталей в інтервалі Npi необхідно попередньо визначити за статистичними даними параметри нормального закону розподілу. Використавши дані, згруповані по інтервалах у табл. 3.3, матимемо:
де — загальне середнє значення всієї вибірки; — середнє значення в i-му інтервалі.
Результати обчислення теоретичних ймовірностей і теоретичних частот для кожного з інтервалів наведені в табл. 3.3. Статистичне значення критерію ?2 Пірсона визначиться як
Враховуючи, що k = 7, а кількість параметрів закону розподілу, обчислених за статистичними даними, становить два (r = 2), визначимо ступінь вільності як
Тоді з табл. Д1 додатка для значень рівня значущості та ступеня вільності f= 4 визначимо табличне значення Оскільки виконується умова то гіпотеза про нормальність розподілу значень оброблюваного розміру приймається.
На другому етапі статистичного аналізу точності визначають коефіцієнт точності технологічної системи, коефіцієнт зміщення її налагодження та комплексний показник точності. Прийнявши закон розподілу значень оброблених розмірів нормальним (за результатом перевірки за критерієм ?2 Пірсона), поле розсіяння визначиться як У цьому випадку коефіцієнт точності технологічної системи
Коефіцієнт зміщення налагодження
Комплексний показник точності технологічної системи визначиться як
Значення коефіцієнта точності КT і комплексного показника точності Кс свідчать про можливість появи бракованих деталей із розмірами, що виходять за межі поля допуску.
На третьому етапі статистичного аналізу функціональної точності визначають відсоток бракованих деталей. Для цього використовується основна властивість кривої нормального розподілу: площа, обмежена кривою і віссю абсцис, відповідає ймовірності, що дорівнює одиниці. Якщо крива виходить за межі поля допуску, то відповідні частини площі кривої визначать ймовірність отримання бракованих деталей із розмірами, що вийшли за ці межі.
Враховуючи, що половина площі, обмеженої кривою нормального розподілу, відповідає ймовірності 0,5, то зручніше окремо визначати кількість бракованих деталей із розмірами, меншими від гранично допустимого, та кількість деталей із розмірами, більшими від гранично допустимого. Тоді кількість бракованих деталей у відсотках до загальної кількості визначиться я