загрузка...
 
СПИРТ ЕТИЛОВИЙ
Повернутись до змісту

СПИРТ ЕТИЛОВИЙ

Спирт етиловий – це речовина з наркотичним типом дії. Він викликає загальне пригнічення ЦНС. При місцевому застосуванні  спирт етиловий спричиняє денатурацію і дегідратацію білків, у тому числі білків мікробних клітин, що є основою його антисептичного ефекту. Даний ефект використовується для знезараження шкіри під час підготовки операційного поля, обробки рук хірурга і стерилізації інструментів. При обробці шкіри максимальний протимікробний ефект забезпечує використання 70% спирту. Більш високі концентрації спирту чинять менше виражений протимікробний ефект, оскільки швидка денатурація білка на поверхні шкіри перешкоджає проникненню спирту до глибоких шарів шкіри. Для стерилізації інструментів використовують 90-96% спирт.

Спирт етиловий у концентрації 40% виявляє місцеву подразнювальну дію, завдяки чому застосовується для розтирань і компресів. Також етиловий спирт використовують у медицині як консервант тканин, органів та ін. Він застосовується як розчинник і екстрагуюча речовина при виготовленні настойок і екстрактів.

При вживанні всередину спирт етиловий чинить подразнювальну дію на слизові оболонки рота і шлунка, що посилює їх  секреторну активність. Секреція шлунка і перетравлююча здатність шлункового соку залежить від концентрації прийнятого алкоголю. Так, низькі концентрації спирту (до 10%) посилюють секрецію шлункових залоз. Через це для підвищення апетиту і збільшення секреції залоз шлунка можна застосовувати слабкі розчини алкоголю (сухі вина, пиво, кумис). Розчини з концентрацією вищою за 20% пригнічують продукцію пепсину і значно знижують перетравлюючу здатність шлункового соку. Це є причиною частого розвитку хронічного гастриту у людей, які постійно зловживають алкоголем.

Усмоктування спирту етилового відбувається як в шлунку, так і в кишечнику. Причому розчини з концентрацією 10-20% всмоктуються швидко, а от абсорбція концентрованих розчинів повільна і триває до 2-6 годин. Іноді концентровані розчини спирту етилового спричиняють пілороспазм. Спирт етиловий легко проникає через гематоенцефалічний і плацентарний бар`єри. Діти, які народжуються від матерів, що зловживають алкоголем, часто відстають у психічному розвитку.

Близько 90% прийнятої дози алкоголю окислюється в печінці при участі ферменту алкогольдегідрогеназа. В результаті утворюється ацетальдегід, подальше перетворення якого відбувається дуже повільно. Саме накопичення ацетальдегіду зумовлює розвиток вираженої інтоксикації (похмілля): головний біль, порушення роботи серця та ін. При захворюваннях печінки метаболізм спирту етилового уповільнюється.

Тривале застосування спирту етилового призводить до розвитку виражених психічних порушень (біла гарячка).

Спирт етиловий має високу енергетичну цінність: при згоранні
1 г спирту виділяється 7 ккал. Ця властивість іноді використовується для лікування хворих з лихоманкою, при якій відбувається розпад білків організму. Спирт може призначатися виснаженим хворим як енергетичний засіб (після операцій на шлунково-кишковому тракті, тривалому блюванні та ін.). У таких випадках невелику кількість спирту етилового (50-70 г) додають до розчинів для внутрішньовенних крапельних введень.

Спирт етиловий значно впливає на теплорегуляцію. Під його впливом значно зростає теплопродукція й одночасно підвищується тепловіддача. У зв`язку з розширенням шкірних судин створюється відчуття тепла, однак алкоголь не можна рекомендувати для зігрівання під час перебування на холоді, оскільки висока тепловіддача створює небезпеку переохолодження.

Сечогінна дія спирту зумовлена зниженням продукції антидіуретичного гормону задньою часткою гіпофізу.

Спирт етиловий чинить в основному пригнічувальну дію на центральну нервову систему. В дії спирту можна виділити чотири стадії: анальгезія, збудження, наркоз, агональна стадія. Найчастіше алкогольне сп`яніння проявляється збудженням, яке не є результатом посилення збуджувальних процесів у ЦНС і розвивається внаслідок пригнічення гальмівних процесів. Це супроводжується порушенням диференціювання, втратою критичного ставлення до своїх вчинків і оточуючих. Великі дози спирту етилового чинять пряму пригнічувальну дію на кору.

Вузька наркотична широта, а також виражена стадія збудження не дозволяють використовувати спирт як наркозний засіб. Однак завдяки вираженим анальгетичним властивостям спирт іноді застосовується як протишоковий засіб при тяжких травмах.

Приймання алкогольних напоїв може стати причиною гострого отруєння. Ступінь отруєння спиртом етиловим залежить від його концентрації у крові: концентрація 1-2 г/л викликає сп`яніння, 3-4 г/л – інтоксикацію, 5-8 г/л – смерть. У токсичних дозах спирт етиловий пригнічує життєво важливі центри довгастого мозку.  Розвивається втрата свідомості, шкіра бліда, температура тіла знижена. Спостерігаються також м`язове розслаблення, пригнічення дихання і серцевої діяльності. Смерть може настати в результаті паралічу дихального центру. При лікуванні алкогольної коми перш за все необхідно налагодити адекватне дихання. Проводять очищення ротової порожнини, очищають верхні дихальні шляхи. Для зменшення секреції слинних і бронхіальних залоз вводять атропін. Призначають інгаляції кисню. При необхідності проводять штучну вентиляцію легенів. Доцільно вводити аналептики (кордіамін, кофеїн ат ін.). При гемодинамічних порушеннях проводять симптоматичну терапію. Пацієнту роблять промивання шлунка. Для корекції кислотно-лужної рівноваги внутрішньовенно вводять гідрокарбонат натрію. При нудоті і блюванні вводять протиблювотні засоби (церукал та ін.). Пацієнт повинен знаходитися у теплому приміщенні у зв`язку з порушенням терморегуляції. У тяжких випадках проводять гемодіаліз.

Хронічне отруєння алкоголем (алкоголізм) характеризується різнобічною симптоматикою. Ознакою алкоголізму є хвороблива потреба похмелитися. Значних змін зазнає вища нервова діяльність. Хворі роздратовані, мають нестійкий настрій, порушення сну та травлення. Контроль над своїми вчинками втрачається, зникають відчуття обов`язку та сорому. Знижуються увага, розумова і фізична працездатність. У подальшому у хворого можуть розвиватися алкогольні психози, порушення з боку периферичної нервової системи (неврити, поліневрити та ін). Алкоголізм супроводжується тяжкими враженням внутрішніх органів (хронічний гастрит, ожиріння серця, цироз печінки, дистрофія нирок).

Лікування хворих на алкоголізм проводять у спеціальних закладах. Поряд із медикаментозною терапією широко застосовують психотерапію і гіпноз. Одним із препаратів для лікування алкоголізму є тетурам. Призначають його у поєднанні з невеликими порціями алкоголю. Тетурам пригнічує альдегіддегідрогеназу і сприяє накопиченню ацетальдегіду в організмі, що супроводжується токсичними ефектами (болі в ділянці серця, відчуття страху, головний біль, гіпотензія, значне потовиділення, нудота, блювання, відчуття задухи). Лікування тетурамом сприяє виробленню у пацієнтів умовного негативного рефлексу на спирт етиловий. Лікування проводять обережно, в умовах стаціонару під контролем лікаря. Пацієнта попереджають про те, що навіть незначне перевищення дози спирту на фоні тетураму може призвести до смерті. Препарат не рекомендують пацієнтам старше 50 років, при захворюваннях серцево-судинної системи, печінки, нирок і порушенні обміну речовин. Препарат тетураму пролонгованої дії має назву еспераль (радотер). Таблетки еспералю імплантують під шкіру.

 



загрузка...