загрузка...
 
МОЛОДІ РОКИ.
Повернутись до змісту

МОЛОДІ РОКИ.

НАВЧАННЯ У ГІМНАЗІЇ

Майбутній герой Чорного лісу народився 11 січ­ня 1915 року в родині снятинських міщан Василя і Євдокії Андрусяків. Хлопець був четвертою дитиною в сім’ї. Старшими від Василька були брат Олександр і сестри Марія та Анна.

Подпись: 
Василь Андрусяк („Грегіт“-„Різун“)
Молодший Андрусяк з дитинства вирізнявся гострим розумом і непересічними здібностями, завдяки чому самотужки опанував початкову освіту. У 1925 році Василь успішно склав іспити до Снятинської державної гімназії.

Бунтарський характер В. Андру-сяка вже тоді дав про себе знати. Коли на обкладинці підручника з української мови хлопець побачив напис „Руська книжка“, то слово „Руська“ закреслив і натомість вивів „Українська“. Це було не довподоби директору гімназії і вчителям-полякам. Останні навмисне почали ставити Василеві двійки з метою виключити хлопця з гімназії за неуспішність. Тільки завдяки опіці зі сторони о. Й. Проця і вчителів В. Рудка і М. Мойсяка цього не сталося.

У віці сімнадцяти років Андрусяк вступив свідомо у ряди юнацтва ОУН, що існувала у Снятинській гімназії. З часом Василь став одним із активних її членів.

Запальними розмовами, знанням історії рідного краю, силою незламної волі і духу Василь надихав, запалював наші молоді серця вогнем глибокої національної свідомості, — ділиться спогадами про В. Андрусяка його земляк Василь Чепига.

Разом з іншими юнаками ОУН він розмножував і розповсюджував листівки, в яких закликали не коритися польській владі. В ніч на 3 травня 1933 року, день польської конституції, група підпільників зірвала з пошти у Снятині

Василь Андрусяк (перший зліва) серед членів команди

з відбиванки (волейболу)

 

 


польський прапор і вивісила український синьожовтий стяг. Поліція збилась з ніг, шукаючи, хто це зробив.

Довгий час польській поліції не вдавалось вийти на слід ретельно законспірованої підпільної організації ОУН у Снятині. На жаль, Василеві Андрусяку уникнути арешту не вдалось, як і закінчити гімназію. Заарештувавши члена юнацтва Івана Баб’юка, який розклеював антипольські листівки, поляки вийшли на осередок ОУН у Снятинській гімназії. Поліцаї зробили обшук у хаті Андрусяків і знайшли папір, на якому друкувались листівки.загрузка...