загрузка...
 
ПОВІТОВИЙ ПРОВІДНИК ОУН
Повернутись до змісту

ПОВІТОВИЙ ПРОВІДНИК ОУН

 

Учень восьмого класу Василь Андрусяк за приналежність до підпільної організації був виключений із Снятинської гімназії і заарештований поліцією. Два роки молодий патріот провів у одиночній камері Коломийської тюрми.

 У 1935 році Андрусяк повернувся додому. Навчання продовжувати не було можливості.

„Вмієш політикувати — вмій заробляти і на хліб“, — сказав батько. Василя нікуди не приймали на роботу, як неблагонадійного.

„ ... Перепишешся на поляка і будеш мати працю, — казали роботодавці, — а ні, то йди дробити камінь на вулицю“.

При допомозі батькових знайомих Василь поступив на посаду секретаря до українських адвокатів у Снятині. За один злотий у день сидів над паперами зранку до вечора.

Тоді ж В. Андрусяк очолив на Снятинщині молодіжне товариство „Сокіл“. Письменник і видавець Михайло Бажанський у книзі „Вічно житимуть“ (Детройт, 1984) писав про свого земляка:

„ ... Вже у дуже молодих роках він (Андрусяк — Авт.) став добрим організатором молоді. Був основником „Сокола“ на Балках. До того „Сокола“ належала вся інтелігентна молодь Снятина... При тому Василь був працьовитий, ідейний і здібний...“.

Активними членами снятинського „Сокола“ були брати Дмитро та Ілля Ткачуки, Микола Фрондзей, Адам Опарук, Василь Радевич, Михайло Садовий та багато інших. Вони

Товариство „Сокіл“ (1938 р.).

В центрі (у майці) Василь Андрусяк

 

 

image7


 

 

image8


Члени юнацтва ОУН. В центрі - Василь Андрусяк

часто організовували фестини, на яких хлопці демонстрували своє спортивне вміння.

1936 року Василь Андрусяк під псевдом „Чорний“ став повітовим провідником ОУН. Щонеділі разом з Іваном Камадом та іншими підпільниками роз’їжджав по селах Снятинського повіту. Перед молоддю Тулукова, Княжого, Будилова, Русова, Вовчківців виступали з рефератами з історії України, читали твори Т. Шевченка, І. Франка, Б. Лепкого, відроджували у юних серцях любов до рідного краю.

Крім підпільної роботи Василь щорічно брав участь у святку-ваннях роковин від дня народження Великого Кобзаря, що їх проводила снятинська „Просвіта“ у місцевому Народному домі.

На одному із свят, 9 березня 1937 року, Андрусяк познайомився із сімнадцятилітньою дівчиною Євгенією Гуцуляк. Ось що вона пише у своїх „Спогадах“:

„ ... На святкування дня народження Шевченка прийшла до „Просвіти“ з батьком. Зі сцени з рефератом виступав незнайо-мий юнак. Він говорив запально і переконливо, мав чудовий дар мови. Це був, як я взнала пізніше, Василь Андрусяк.

Друга зустріч відбулася через рік, коли мене з сестрою Марійкою запросили до спортивного товариства „Сокіл“, що діяло у Снятині. Тоді ми познайомилися ближче, зав’язалася дружба. Спочатку ми навіть соромилися зізнатися у своїх почуттях — хіба можна про це говорити, коли є важливіші громадські справи...“.загрузка...