загрузка...
 
В УГОРСЬКОМУ КОНЦТАБОРІ
Повернутись до змісту

В УГОРСЬКОМУ КОНЦТАБОРІ

Через кілька днів після повернення додому в Снятин, Євдокія Андрусяк була заарештована з чоловіком НКВС. В Архангельську область їх вивезли разом із дочкою Марією і дружиною сина Олександра з дітьми. Зуміла уникнути арешту дочка Анна, яка вийшла заміж за Петра Кишкана; останній, за дорученням підпілля, працював у снятинській міліції.

... Перейшовши кордон, Василь був заарештований мадярами. Останні звинуватили його у шпигунстві і хотіли віддати москалям.

Я вирвався звідти не для того, щоб ви мене повернули совітам. Краще розстріляйте.

Андрусяка помістили у концентраційний табір. Під час однієї з прогулянок розговорився із наглядачем, що трохи знав українську мову.

Маю добрий годинник, можу поміняти на компас і карту.

Мадяр обіцяв подумати. Через день приніс, що просив Василь. Віддаючи, запитав:

Тікати хочеш? Чергуватиму післязавтра... Зрозумів?

Домовившись ще з двома ув’язненими, Андрусяк втік з конц-табору. Через кілька днів їх зловили недалеко австрійського кордону. Жорстоко побили, стали заставляти до важкої роботи.

Не буду працювати. Перейшов кордон, щоб боротися із совітами.

Друга втеча була щасливішою. Через кілька днів Василь голодний і виснажений перейшов кордон і добрався до Відня. Тут, у мальовничих околицях австрійської столиці, в Зауберсдорфі, проходив підготовку український батальон „Роланд“, утворений з ініціативи ОУН(б).

 загрузка...