загрузка...
 
БІЛЯ ВИТОКІВ ПОВСТАНСЬКОГО РУХУ
Повернутись до змісту

БІЛЯ ВИТОКІВ ПОВСТАНСЬКОГО РУХУ

Провідник Андрусяк-“Різьбяр“ організував бойовий відділ, кістяк якого творили підпільники на псевда — Яструб, Сірко, Сокіл, Граб, Меч, Бровко, Дуб та інші. Всього чотирнадцять чоловік, які стали початком для утворення подальших повстанських відділів.

Виступивши у липні 1943 року з околиць Снятина рейдом через Городенківщину і Коломийщину, повстанці прибули до .

Чорного лісу. У вересні-місяці чота Різуна (нове псевдо Андрусяка) нараховувала вже 45 осіб.

Загін отаборився в околиці сіл Грабівки, Завою і Яворівки Калуського району. З цього часу почала творитись нова історія Чорного лісу, яка пізніше дістала назву — нескорена повстанська земля.

Повстанці Різуна почали вишкіл: вчилися стріляти, вивчали прийоми рукопашного бою, картографію. Заодно брали участь у боях з німцями. Заступником Андрусяка-“Різуна“ став Петро Мельник-“Хмара“, родом з Богородчанського району.

Авторитет командира серед повстанців невпинно зростав. Зішлюсь на спомини бунчужного Богдана („Незгоєні рани“):

„ ... Командир Різун був завжди рішучий і врівноважений. У боях своєю відвагою і відчайдушністю творив чудеса. Стрілецтво вірило, що хоч ворог був утричі сильніший, але коли з ними Різун, то перемога буде за ними...“

Восени 1943 року повстанськими відділами Чорного лісу були розгромлені німці, які забирали молодь на примусові роботи у рейх. Протягом вересня-жовтня фашисти зазнали поразки у с.с. Рип’янка, Яворівка і Завій Калуського району.

В листопаді 1943 року відділ Різуна став сотнею УПА „Змії“, яка нараховувала у своєму складі 135 бійців.

Фашистське командування видало наказ — до зими 1944 року очистити Чорний ліс від різунців. Листопадового ранку німці в силі двох батальонів почали наступ зі сторони Завою, Посічі та Майдану. Влучним вогнем зустріли бійці Різуна ворога. Більше 60 вояків втратили німці вбитими.

На початку 1944 року В. Андрусяк-“Різун“ у ранзі хорунжого став командиром чорноліського куреня „Скажені“, що нараховував чотири сотні, загальною кількістю 600 бійців. Це були відділи — „Підкарпатський“, „Месники“ (командир Благий), „Смертоносці“ (ком. Черник) і сотня Гамалії.

В цей час різунівці провели ряд успішних боїв, як з німцями, так і з червоними партизанами Шукаєва і Калугіна. Це бої 27 і 29 квітня 1944 року біля с. Грабівка і Завій Калуського району; 1 травня — біля с. Майдан, що на шляху з Калуша на Станіслав.

15 травня 1944 року повстанці заблокували сов’єтських партизанів „перетнем“ у 50 км і розгромили їх, ставши знову господарями Чорного лісу.загрузка...