загрузка...
 
КОМАНДИР СТАНІСЛАВСЬКОГО
Повернутись до змісту

КОМАНДИР СТАНІСЛАВСЬКОГО

Весною 1945 року Василь Андрусяк (Різун, Грегіт) наказом Крайового повстанського штабу був нагороджений Золотим Хрестом бойової заслуги ІІ-го класу і призначений командиром Станіславського ТВ-22 „Чорний ліс“. Командир Різун дістав ступінь поручника.

Командир В. Андрусяк-“Різун“ (зліва) і провідник ОУН

Станіславщини Я. Мельник-“Роберт“ (1945 р.)

 Тактичний відтинок „Чорний ліс“ охоплював дійовий те­рен — Станіслав, Надвірна, Богородчани і південна Калущина (р-н сіл Рип’янка, Яворівка, Завій, Грабівка). На весну 1945 року відтинок об’єднував п’ять бойових куренів УПА — „Дзвони“, „Смертоносці“, „Сивуля“, „Підкарпатський“ і „Бескид“; загалом більше 3000 повстанців. Всього 12 сотень, що числились у документах УПА, як вд. 69—80.

Організаційна схема УПА в 1945 р.

 Про масштаби боротьби з ворогом бійців ТВ-22 „Чорний ліс“ свідчать звіти куренів: виконано 110 бойових акцій, в т. ч. і на п’ять районних центрів Станіславщини. У боях чекісти втратили 1850 чоловік вбитими; між ними одного полковника, трьох майорів, вісім капітанів, більше двадцяти лейтенантів, дванадцятьох начальників районних чи міських відділень НКВС...

У боях курені здобули протитанкові рушниці, кулемети, велику кількість автоматів, крісів, пістолетів і гранат. Крім цього 35 тисяч патронів, взуття і харчові припаси.

Повстанські втрати — 195 вбитими, в т. ч. один курінний, п’ять сотенних. Поранених — 58 чоловік. Шістнадцять стрільців, які були важко поранені і щоб не датися в руки ворогу — покінчили з собою.

У травні 1945 року закінчилась війна між Німеччиною та СРСР і його союзниками — США, Англією та Францією.

 У Європі настав мир, тільки не було його у західних областях України.

19 травня М. Хрущов від імені „радянського народу“ видав відозву до повстанців УПА. В ній говорилося, що радянська влада пропонує до 20 липня 1945 року „скласти зброю і покину-ти банди УПА…“. Підпільники і не думали полишати боротьби.

Відповіддю на „Звернення уряду УPCP“ був наказ Головного Командування „До командирів і бійців УПА“:

„ ... Коли Ви раз стали на шлях боротьби зі сталінським ре-жимом, то не на те, щоб перед ним капітулювати, бо з ворогом, що загрожує існуванню нації, треба боротися на життя або смерть... Я впевнений, що зброї, яку Ви одержали з рук нації, народу, не осоромите, а прийдешнім поколінням передасте своє ім’я, вкрите безсмертною славою“ — писав Головний Командир УПА генерал Тарас Чупринка (травень, 1945).

Одночасно із зверненням більшовики здійснювали великі операції проти сил УПА. На територію Чорного лісу були здійснені два наступи — з 9 по 27 липня і паралельно з 16 липня по 2 вересня 1945 року. Проти куренів ТВ-22 „Чорний ліс“ було кинуто 90 тисяч облавників.

У боях з ворогом відзначились сотня Явора (Михайла Петра-ша), курінь Чорноти (Володимира Чав’яка), відділи Гонти, Са-пера, Вовка і Причепи. В тому, що курені „Чорного лісу“ вихо-дили переможцями (ворога приходилось по 20-25 чол. на пов-станця), заслуга командира „Різуна-Грегота“. Останній уникав великих боїв, беріг сили повстанців для наступних боїв.

В цей час к-p Різун написав брошуру „Як перемагати“, яка стала настільною книгою повстанської боротьби. У 1945 році В. Андрусяк-“Різун“ отримав ступінь сотника і четверту срібну зірку за поранення у боях з чекістами.

 



загрузка...