загрузка...
 
Тема № 2: Закони, закономірності та принципи менеджменту Заняття № 1 „Закони, закономірності та принципи менеджменту” 1. Закони і закономірності менеджменту
Повернутись до змісту

Тема № 2: Закони, закономірності та принципи менеджменту Заняття № 1 „Закони, закономірності та принципи менеджменту” 1. Закони і закономірності менеджменту

 

У процесі розвитку менеджменту сформувалися певні норми управління організаціями – закони, закономір­ності та принципи. Їх інтегрування є стрижнем науки про управління працівниками.

Закони менеджменту

В управлінській діяльності ви­користовують сталі та незаперечні норми управління ор­ганізаціями, тобто закони менеджменту:

1. Закон спеціалізації управління. Передбачає розпо­діл управлінської діяльності на засадах застосування конкретних функцій менеджменту і таких категорій, як повноваження, компетентність, відповідальність тощо.

2. Закон інтеграції управління. Спрямований на до­сягнення єдності зусиль усіх підрозділів, служб, праців­ників для виконання завдань організації шляхом засто­сування правил, процедур ієрархії управління, особистих зв'язків, стилів керівництва.

3. Закон оптимального поєднання централізації і децентралізації управління. Покликаний сформувати оптимальний рівень делегування вищим керівництвом нижчим рівням своїх повноважень з метою досягнення висо­ких результатів і сприятливого психологічного клімату в організації.

4. Закон демократизації управління. Акцентує увагу на участі працівників в управлінських процесах, забез­печенні двостороннього спілкування, розвитку особистих і професійних якостей підлеглих тощо.

5. Закон економії часу в управлінні. Спрямований на підвищення ефективності управлінської праці, зменшен­ня трудомісткості через впровадження передових мето­дів і прийомів праці.

6. Закон пропорційного розвитку систем управління. Передбачає послідовну та перманентну (постійну) ево­люцію всіх управлінських систем організації (виробни­чої, фінансової, соціальної, інформаційної тощо).

 



загрузка...