загрузка...
 
Тема № 5: Функції та технологія менеджменту
Повернутись до змісту

Тема № 5: Функції та технологія менеджменту

 

Заняття № 1 „Функції менеджменту”     

                         

Навчальні питання:

1. Класифікація функцій менеджменту

2. Загальні (основні) функції менеджменту

3. Конкретні (спеціальні) функції менеджменту

 

Навчальна література: [2], стор.62...64, [3], стор.4...10, [4], 18…22, [6], стор.95…110, [7], стор.58…65, [12], стор.16...19, [13], стор.76...83.

 

ВСТУП

 

З розвитком людства виникла необхідність забезпечу­вати його зростаючі потреби, що супроводжувалося зменшенням сировинних ресурсів. Цей процес передбачав підвищення ефективності всіх видів діяльності на заса­дах мінімізації витрат і оптимізації результатів, що зумовило поділ і спеціалізацію праці, тобто виникнення різновидів трудових процесів (функцій).

У визначенні сутності функцій менеджменту, їхньої класифікації і трактуванні немає однозначності. Одні ав­тори класифікують функції менеджменту за ознакою їх першочерговості в діяльності організації, інші – за пріо­ритетністю у застосуванні на певних рівнях управління. Але всі погоджуються, що лише комбінування функцій може дати конкретні результати.

1. Класифікація функцій менеджменту

 

Технологія управління підприємством (організацією) є безперервним, динамічним, послідовним, стійким, мін­ливим, цілеспрямованим процесом, який має циклічний характер. Вона формується завдяки безперервному пе­ребігу функцій менеджменту, кожна з яких є складо­вою цього процесу.

Функції менеджменту – види управлінської діяльності, які забез­печують формування способів управлінського впливу.

 

Сформувалися вони в процесі поділу і спеціалізації праці, оскільки будь-які управлінські процеси на під­приємстві відбуваються на основі функціонального по­ділу. Функції менеджменту відображають сутність і зміст управлінської діяльності на всіх рівнях управління.

На першому етапі функції доцільно класифікувати за ознакою місця в системі менеджменту, що дає змогу наголосити на домінуючій ролі конкретних (часткових) функцій менеджменту і важливій ролі загальних (основ­них), а також виділити об'єднувальну функцію:

- загальні функції (планування, організування, мотивування, конт­ролювання та регулювання) задіяні в усіх управлінсь­ких процесах;

  - за допомогою конкретних функцій відбу­ваються конкретні управлінські процеси;

 - об'єднувальна функція менеджменту – керівництво – пронизує всі управлінські процеси в організації. Визначальну роль, однак, відіграють конкретні функції менеджменту, які реалізуються через загальні.

 



загрузка...