загрузка...
 
2. Змістовний підхід в мотивуванні
Повернутись до змісту

2. Змістовний підхід в мотивуванні

 

Основу мотивації складають мотиви, під якими розуміють активні рушійні сили, що визначають поведінку живих істот. Поведінка людини мотивована.

Психолог Маслоу розрізняв п'ять мотивів, основу яких складає задо­волення базисних потреб: "дихання, спрага, голод, тепло". Як тільки базисні потреби задоволені, ця мотиваційна група відпадає. "Ситого не привабиш хлібом". Хліб важливий для тих, хто його не має. Якщо ж безпо­середня загроза життю людей перестає існувати, вони прагнуть до безпе­ки. І ні за що не хочуть опинитися на тій же сходинці бідності.

Наступна мотиваційна сходинка – "контакт і причетність", "престиж, становище, визнання". Вищий мотив у піраміді, побудованій Маслоу, скла­дає "самореалізація", прагнення людини реалізувати себе в своїй справі, в своєму творенні.

Правило: "Наступна сходинка мотиваційної структури має значення лише тоді, коли попередні сходинки пройдені".

Мотивувати співробітників – значить зачепити їхні важливі інтереси, дати їм шанс реалізуватися в процесі роботи. Співробітник має бути знайомий з успіхом. Успіх – це реалізована мета. Він також повинен мати можливість пізнати себе в результатах своєї праці, знайти себе в ній.

Ієрархія потреб за Маслоу

Мабуть, найвідоміша змістова теорія мотивації була розроблена Абрахамом Маслоу. Його теорія ієрархії потреб припускає, що в основі мотивації людини лежить комплекс потреб, причому потреби конкретного індивіда розташовуються в ієрархічному порядку (мал. 8.1). А. Маслоу [37, с.504] виділив п'ять основних типів мотивуючих потреб (у порядку зростання).

Задоволення  поза процесом  праці

Ієрархія потреб

Задоволення  в  процесі праці

 

 

 

Освіта, релігія, хобі, особисте зростання

Потреба в самовираженні

Можливості для освіти, просування, зростання та прояву творчих здібностей

Схвалення сім’ї, друзів, суспільства

Потреба в самоповазі

Визнання, високий статус, додаткові зобов’язання

Сім’я, друзі, суспільні групи

Потреба в приналежності

Робочі групи, клієнти, колеги, керівники

Відсутність війн, забруднення природного середовища, насилля

Потреба в безпеці

Безпека праці, додаткові пільги, гарантії збереження робочого місця

Їжа, вода, секс

Фізіологічні потреби

Тепло, повітря, оклад

 

Мал. 8.1 - Ієрархія потреб за А. Маслоу

 

1. Фізіологічні потреби. Це базові потреби людини, тобто потреба в їжі, воді і сексі. В організаційному середовищі до них належать потреби в належному опаленні, чистому повітрі і гарантіях оплати праці.

2. Потреби в безпеці. Потреби в безпечному фізичному й емоційному оточенні, відсутності безпосередніх погроз, тобто потреби у волі від на­сильства й у суспільному порядку. В контексті організації маються на увазі потреби в безпечних умовах праці, додаткових пільгах і гарантіях збереження робочого місця.

3. Відносини приналежності. Потреби в приналежності відбивають ба­жання людини бути прийнятим серед своїх однолітків, мати друзів, бути членом групи, бути улюбленим. В організаціях потреби в приналежності виз­начають бажання встановлювати добрі взаємини з колегами по роботі, брати участь у робочих групах і підтримувати хороші відносини з начальством.

4. Потреби в самоповазі. Дані потреби пов'язані з бажанням мати пози­тивну думку про самого себе і користуватися увагою, повагою і визнанням з боку інших людей. У рамках організацій ці потреби є мотивацією для визнання, прийняття на себе додаткових обов'язків, підвищення свого ста­тусу й одержання кредиту довіри для роботи на користь організації.

5. Потреби в самовираженні. Вища категорія потреб – це прагнення людини до самореалізації. Досягти самовираження – значить цілком роз­крити свій потенціал, підвищити рівень компетентності і взагалі стати краще. В організаціях ці потреби можуть бути задоволені шляхом надан­ня співробітникам можливостей особистого зростання, прояву творчих здібностей, підготовки для одержання більш складних завдань і просу­вання по службі.

Відповідно до теорії А. Маслоу, спочатку повинні бути задоволені по­треби нижчих рівнів і тільки після цього активізуються більш високі праг­нення. Таким чином, задоволення потреб людини відбувається послідов­но: спочатку фізіологічні, потім потреби в безпеці, потім у приналежності та ін. Якщо людина має потребу у фізичній безпеці, вона спрямовуватиме всі свої зусилля на те, щоб створити навколо себе відповідне середовище, не відчуваючи потреб у самоповазі й самовираженні. Після того як потре­ба задовольняється, вона відходить на другий план і активізується потре­ба більш високого рівня. Якщо профспілка домагається високої оплати праці і гарних умов праці для своїх членів, тим самим задовольняються їхні базові потреби, у співробітників виникає прагнення до приналеж­ності, бажання домогтися самореалізації.

Методи задоволення потреб вищих рівнів

Соціальні потреби:

давайте працівникам таку роботу, яка б дозволяла їм спілкуватися;

створюйте на робочих місцях дух єдиної команди;

проводьте з підлеглими періодичні наради;

не намагайтеся руйнувати неформальні групи, які виникли, якщо вони не завдають організації реальних збитків;

створюйте умови для соціальної активності членів організації поза її стінами.

Потреби в повазі:

пропонуйте підлеглим змістовнішу роботу;

забезпечуйте їм позитивний зворотний зв'язок з досягнутими результатами;

високо оцінюйте і стимулюйте досягнуті підлеглими результати;

залучайте підлеглих до формування мети та розробки рішень;

делегуйте підлеглим додаткові права і повноваження;

просувайте підлеглих по службі;

забезпечуйте навчання і перепідготовку, які підвищують рівень компетентності.

Потреби в самовираженні:

забезпечуйте підлеглим можливості для навчання і розвитку, які доз­воляли б повністю використати їх потенціал;

давайте підлеглим складну та важку роботу, яка вимагає від них пов­ної віддачі;

стимулюйте і розвивайте у підлеглих творчі здібності.

Але слід зазначити, що чіткої п'ятисходинкової ієрархічної структури потреб, за Маслоу, просто не існує. Задоволення будь-якої однієї з потреб не призводить до автоматичної дії потреб наступного рівня як фактора мотивації діяльності людини.

Іншою моделлю мотивації, яка опирається на потреби вищих рівнів, є теорія Девіда Мак Клелланда. Він вважав, що в людей є три потреби: вла­ди, успіху та причетності.

Потреба влади виражається як бажання впливати на інших людей. Люди з потребою влади найчастіше проявляють себе як відкриті та енергійні люди, не бояться конфронтації і намагаються відстоювати початкові позиції.

Потреба успіху знаходиться десь посередині між потребою в повазі й по­требою в самовираженні. Ця потреба задовольняється не проголошенням успіху якоїсь людини, а процесом доведення роботи до успішного завершення.

Люди з високорозвинутою потребою успіху ризикують помірно, люб­лять ситуації, в яких вони можуть взяти на себе особисту відповідальність за пошук вирішення проблеми, і хочуть, щоб досягнуті ними результати стимулювалися цілком конкретно.

Таким чином, якщо керівники бажають мотивувати людей з потре­бою успіху, вони повинні ставити перед ними завдання з помірним ступе­нем ризику, делегувати їм достатні повноваження у вирішенні поставле­них завдань, регулярно і конкретно стимулювати у відповідності до досягнутих результатів.

Мотивація на основі потреби в причетності за Мак Клелландом подібна до мотивації за Маслоу. Такі люди зацікавлені в компанії знайомих, налагодженні дружніх стосунків, допомозі іншим. Люди з розвинутою потребою в причетності будуть зацікавлені такою роботою, яка даватиме їм широкі можливості соціального спілкування. Їхні керівники повинні зберігати атмосферу, яка не обмежує міжособові стосунки і контакти.

Теорія СВР. Теорія А. Маслоу, що піддавалася критиці за недостатнє підтвердження її на практиці, була модифікована К. Алдерфером. У його теорії, що одержала назву "Теорії СВР" (від англійських слів ехіstепсе – існування, relatedness – взаємозв'язку і growth — зростання), виділяють­ся тільки три категорії потреб:

1. Потреби в існуванні, у фізичному здоров'ї та благополуччі.

2. Потреби у взаємозв 'язках, у взаєминах, що доставляють задоволен­ня, з іншими людьми.

3. Потреби в зростанні пов'язані з розвитком внутрішнього потенціалу індивіда, прагненням до особистого зростання, розширення компетенції.

Модель СВР і теорія А. Маслоу мають декілька схожих рис: обидві пе­редбачають ієрархічну структуру потреб, в обох стверджується, що індивід просувається "сходами" потреб послідовно, крок за кроком. Але К. Алдерфер скоротив число категорій потреб до трьох і припустив, що просу­вання між ними є більш складним, а саме підкоряється принципу "фрус­трація – регресія". Відповідно до нього у випадку, якщо задовольнити потребу високого рівня не вдається, в індивіда може відбутися повернення до вже задоволеної потреби більш низького рівня. Так, працівник, якому не вдається домогтися особистого зростання, може повернутися до більш низької соціальної потреби і направити всі свої зусилля на збільшення доходів. Таким чином, модель СВР є не настільки твердою, як ієрархія потреб А. Маслоу: вона допускає, що люди можуть переміщатися за ієрар­хією не тільки нагору, але і вниз у залежності від своєї здатності задоволь­няти потреби.

Теорія ієрархії потреб пояснює, чому менеджменту організацій необ­хідно знаходити способи визнання своїх співробітників і залучати їх до прийняття рішень. Те, що потреби в самоповазі й любові повинні задо­вольнятися у процесі праці, як найкраще підтверджують слова од­ного молодого менеджера: "Якби я повинен був однією пропозицією ска­зати, що мене мотивує до праці, так це те, що я знаю, що відбувається навколо і яка роль відведена мені. Це усвідомлення дозволяє мені почувати себе значимою людиною". Багато компаній вважають, що прекрасним моти­ваційним фактором, причому фактором високого рівня, є сміх, жарти, веселощі, що знімають утому від повсякденної рутини, сприяють форму­ванню у працівників почуття власної значущості, потреби іншим лю­дям.

Двофакторна теорія Герцберга

Ще одна популярна теорія мотивації, а саме двофакторна теорія, пропонована Фредеріком Герцбергом [37, с. 506]. В її основі лежить дослідження, у ході якого сотні працівників різних організацій відповідали на запитання про те, коли вони відчувають найбільше бажання працювати і, навпаки, коли вони незадоволені і трудитися їм зовсім не хочеться. Аналіз отриманих даних показав, що задоволення і незадоволеність від виконан­ня робочих завдань визначаються дією принципово різних факторів. Був зроблений висновок про те, що мотивація до праці формується під впли­вом двох основних груп факторів.

Звернемося до мал. 8.2. Центр шкали – нейтральне відношення працівника до роботи, коли індивід не відчуває ні задоволення, ні незадоволеності.

Поведінка людини в процесі праці визначається двома різними гру­пами факторів. Перша з них, гігієнічні фактори, пов'язана з присутністю чи відсутністю таких елементів, як умови праці, заробітна плата, політика компанії, правила і міжособистісні відносини між людьми.

Негативні гігієнічні фактори обумовлюють незадоволеність індивіда процесом праці. Але позитивні фактори усього лише рятують співробітників від  негатив­них  емоцій;  вони  ніяк  не  впливають  на задоволеність працею, не

мотиву­ють до більш високих результатів.

Рівень задоволення працею визначається другою групою факторів – мотиваторами, тобто потребами   вищих   рівнів,   враховуючи    досягнення,

 

 

 


Високе

 задоволення     

 

Нейтральне

відношення                                                                                                                                                                                       

 

                                                                                                  

 

Високий

рівень

незадоволення

 

Мал. 8.2 - Двофакторна теорія Ф. Герцберга

 

визнання, відповідальність і можливості для зростання. Ф. Герцберг вва­жав, що під час відсутності мотиваторів людина ставиться до своєї роботи нейтрально. З появою мотиваторів у неї виникає спонукання до праці, що починає приносити задоволення. Таким чином, гігієнічні фактори і мотиватори чинять принципово різний вплив на мотивацію. Перші "пра­цюють" тільки в негативній ділянці.

Наприклад, проблеми з безпекою праці чи підвищений рівень шуму викликають у працівників незадоволеність процесом праці, але їх усу­нення ніяк не позначається на рівні задоволеності працею, ніяк не моти­вує працівників до більш високої продуктивності. Відповідальність за задоволення працею "несуть" такі мотиватори, як складність поставле­них робочих завдань, прийняття на себе відповідальності, визнання з боку інших людей.

Як використовуються висновки теорії Ф. Герцберга в практиці ме­неджменту? Забезпечення належного рівня гігієнічних факторів дозволяє позбутися незадоволеності працівників. Щоб спонукати їх до праці, необхідно підключити могутні мотивуючі фактори, такі як визнання, можливості для особистого зростання, складні цікаві робочі завдання. Задача менеджменту – усунення подразників (тобто забезпечення дос­татніх для задоволення базових потреб гігієнічних факторів) і застосу­вання мотиваторів, які задовольняють вищі потреби і просувають співро­бітників до вищих досягнень.

Аналізуючи всі теорії, можна зробити висновок, що застосування їх у практиці управління безумовно дає позитивний результат в цілому. Але все-таки варто уважно ставитися до окремих груп, окремих типів лю­дей і використовувати запропоновані теоретичні положення з урахуван­ням конкретних умов і конкретної ситуації.



загрузка...