загрузка...
 
2.6. Управління охороною праці на регіональному рівні 2.6.1. Особливості функціонування регіональних систем управління охороною праці
Повернутись до змісту

2.6. Управління охороною праці на регіональному рівні 2.6.1. Особливості функціонування регіональних систем управління охороною праці

 

Управління охороною праці на регіональному рівні (УОПРР) забезпечують органи управління адміністративно-територіальних одиниць, які на підставі чинних нормативно-правових актів здійснюють цілеспрямовану, планомірну діяльність у сфері охорони праці з метою забезпечення здоров’я та працездатності працівників підприємств, установ та організацій на підпорядкованій їм території.

Основні принципи функціонування УОПРР :

здійснення державної політики в галузі охорони праці, в першу чергу, це забезпечення пріоритету життя та здоров’я працюючих, повної відповідальності керівників підприємств, установ та організацій за створення безпечних умов праці, запобігання травматизму, профзахворювань, аварій та пожеж, забезпечення гарантій прав працюючих на охорону праці;

координація діяльності всіх суб’єктів управління з метою виконання поставлених завдань і заходів щодо створення здорових та безпечних умов праці;

додержання чіткої виконавчої дисципліни представниками державної влади та керівниками підприємств, установ та організацій, трудової та технологічної дисципліни працівниками підприємств;

забезпечення нерозривного зв’язку між процесами виробничої і управлінської діяльності та застосуванням і впровадженням засобів та заходів щодо підвищення рівня безпеки та покращення умов праці і виробничого середовища;

економічна зацікавленість як власників підприємств, так і працюючих на них, у підвищенні рівня безпеки та поліпшенні умов праці.

Об’єктом управління охороною праці на регіональному рівні є діяльність роботодавців, керівників підприємств, установ та організацій, їх працівників, контролюючих та наглядових органів, органів соціального страхування щодо забезпечення на підприємствах, установах та організаціях вимог нормативно-правових актів з охорони праці, виявлення ризиків і запобігання від нещасних випадків, професійних захворювань, аварій та пожеж.

Управління охороною праці на регіональному рівні здійснюють (ст. 41 "Закону України з охорони праці"):

Автономна Республіка Крим – Рада міністрів;

по області – обласна державна адміністрація;

в районах – районні державні адміністрації;

в містах, селищах та селах – виконавчі органи (комітети) відповідних рад.

Відповідальними керівниками органів управління охороною праці є:

Автономна Республіка Крим – Голова Ради міністрів;

 на рівні області – Голова обласної державної адміністрації;

на рівні району – Голова районної державної адміністрації;

на рівні міста, селища, села – Голова відповідного виконавчого органу (комітету) ради.

Основна управлінська інформація, яка використовується регіональними органами управління охороною праці на рівні Автономної республіки Крим та області:

Укази президента України;

Закони Верховної Ради;

постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти;

рішення Національної ради з питань безпечної життєдіяльності населення при Кабінеті Міністрів України;

накази органів, що здійснюють державний нагляд за охороною праці;

матеріали статистичної звітності;

укладені з профспілками угоди з питань поліпшення умов та безпеки праці;

рішення територіальної структури спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці;

рішення ради (комітету) з питань безпечної життєдіяльності населення;

матеріали перевірок стану охорони праці на підприємствах Автономної республіки Крим чи області, які проводились державними інспекторами, представниками Ради міністрів Автономної республіки Крим чи обласної державної адміністрації, профспілками.

На рівні району:

управлінська інформація, передбачена для Автономної республіки Крим чи області;

матеріали перевірок стану охорони праці на підприємствах району представниками районної держадміністрації, її управлінь, відділів.

На рівні міста, селища, села:

управлінська інформація, передбачена для району;

матеріали перевірок стану охорони праці на підприємствах, установах і організаціях міста, селища, села представниками асоціації спеціалістів з охорони праці.

Підготовку управлінських рішень здійснюють:

на рівні Автономної республіки Крим – відповідний структурний підрозділ з питань охорони праці при Раді міністрів Автономної республіки Крим, республіканська Рада з питань безпечної життєдіяльності населення;

на рівні області – відділ з питань  охорони праці районної держадміністрації у вигляді рішень (наказів) Голови обласної держадміністрації, обласна Рада з питань безпечної життєдіяльності населення;

 на рівні району – служба охорони праці районної держадміністрації у вигляді рішень (наказів) Голови районної держадміністрації, районна Рада з питань безпечної життєдіяльності населення, управління праці і соціального захисту населення;

на рівні міста, селища, села – асоціація спеціалістів з питань охорони праці у вигляді рішень Голови виконавчого органу відповідної ради.

Функціонування регіональних систем управління охороною праці (РСУОП) забезпечується за рахунок створення комплексу наступних підсистем:

нормативно-правової;

організаційно-управлінської;

фінансово-економічної;

матеріально-технічної;

інформаційної;

кадрової;

наукової.

У першу чергу, функціонування РСУОП вимагає:

створення (придбання) нормативно-правових актів та методичних матеріалів з охорони праці;

вдосконалення існуючих та розробки нових нормативно-правових актів та методичних матеріалів.

оцінку відповідності діяльності посадових осіб і працівників вимогам нормативно-правових актів з охорони праці;

вжиття відповідних заходів щодо порушників нормативно-правових актів.

Нормативно-правове забезпечення РСУОП здійснюється шляхом створення банку даних нормативно-правових актів з охорони праці, придбання, розробки та вдосконалення необхідної нормативно-методичної літератури, доведення їх до суб’єктів управління, розроблення положень про РСУОП з урахуванням законодавства України.

Нормативно-правові акти і методична документація повинні регламентувати всі завдання та функції РСУОП.

Нормативно-правові акти ставлять перед керівниками і працівниками чітке завдання щодо роботи з питань охорони праці,  виконання якої повинно систематично перевірятись, аналізуватися, оцінюватися та відповідно стимулюватися.

Організаційно-управлінське забезпечення РСУОП здійснюється шляхом визначення  обов’язків, прав і відповідальності керівного складу посадових осіб, створення ради з безпечної життєдіяльності населення, служб та асоціацій спеціалістів з охорони праці, системи контролюючих і наглядових структур, органів державного соціального страхування від нещасних випадків та профзахворювань на виробництві, створення експертно-технічних та навчальних центрів з охорони праці.

Законом "Про місцеві держадміністрації" (ст. 2, 13, 16) та Законом України "Про охорону праці" (ст. 41) визначені завдання та повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі охорони праці. Органи виконавчої влади зобов’язані вживати рішучих заходів аби забезпечити виконання  одного з основних принципів державної політики в галузі охорони праці – повної відповідальності роботодавця за створення для працівників здорових та безпечних умов праці. Кім того, згідно ст. 9 Закону "Про підприємництво" власники  підприємства зобов’язані забезпечити належні умови праці тим громадянам, які працюють за наймом.

Місцеві державні адміністрації і Ради депутатів у межах відповідної території:

забезпечують реалізацію державної політики в галузі охорони праці;

формують за участю профспілок програми заходів з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, що мають міжгалузеве значення;

організовують при необхідності регіональні аварійно-рятувальні формування;

здійснюють контроль за додержанням нормативно-правових актів з охорони праці;

створюють у разі необхідності фонди охорони праці.

Фінансово-економічне забезпечення РСУОП здійснюється за рахунок створення фондів охорони праці на підприємствах, Фонду соціального страхування від нещасних випадків, фінансування заходів з охорони праці з боку державного та місцевого бюджетів та інших джерел.

Матеріально-технічне забезпечення РСУОП здійснюється шляхом придбання та створення засобів колективного та індивідуального захисту, створення підприємствами продукції, яка відповідає вимогам охорони праці, підтримання безпечного стану виробничого обладнання, будівель і споруд, транспортних засобів, технологічних процесів згідно галузевих та міжгалузевих норм, правил і стандартів з охорони праці.

Інформаційне забезпечення РСУОП здійснюється шляхом збирання, оброблення  й зберігання інформації, що використовується не тільки для звітності, а і для прийняття та реалізації управлінських рішень у галузі охорони праці, а також для створення регіональних інформаційних комп’ютерних систем соціального моніторингу та поширення передового досвіду в галузі охорони праці, організації виставок, конференцій, семінарів, видавничої діяльності.

Кадрове забезпечення РСУОП включає у себе підбір, підготовку та підвищення кваліфікації керівників, виконавчої влади, виконавчих органів влади, власників підприємств та спеціалістів служб охорони праці, створення навчально-методичних центрів із підготовки та перепідготовки спеціалістів з охорони праці, поглиблене вивчення цієї дисципліни студентами вузів та інших навчальних закладів.

Наукове забезпечення РСУОП полягає в залученні наукових, науково-дослідницьких, науково-виробничих та учбових закладів до проведення наукових досліджень в галузі охорони праці, створенні сучасної техніки та технологій з підвищеним рівнем безпеки, виданні підручників, посібників та необхідних методичних матеріалів з охорони праці.

 



загрузка...