загрузка...
 
4. Розрахунки  з використанням  чеків
Повернутись до змісту

4. Розрахунки  з використанням  чеків

 

У цьому розділі розглянемо здійснення безготівкових розрахунків між суб'єктами господарської діяльності за допомогою розрахункових чеків.

Використання розрахункових чеків зменшить оборот розрахунків готівковими коштами, що не призведе до санкцій за перевищення лімітів оплати готівкою за одним платежем.

Така форма розрахунків може застосовуватися, наприклад, при стійких довірчих відносинах між партнерами; при можливості повного або часткового контролю партнерами одне одного; при розрахунках за межами підприємства при роз'їзному характері здійснення господарської діяльності (наприклад, якщо за товари розраховуються експедитори) тощо.

Як бачимо, розрахунки за допомогою розрахункових чеків мають свої позитивні сторони, крім того, суми, які виписуються за розрахунковим чеком, не впливають на суму ліміту каси підприємства, а в разі втрати чекової книжки підприємство втрачає тільки бланки розрахункових чеків, а не самі грошові кошти.

Але такі розрахунки мають і слабкі сторони. Це - вилучення коштів з обороту, низький рівень гарантій за платежами і, відповідно, високий ризик неотримання коштів, складнощі з оформленням, порівняно тривалі терміни документообігу, проходження платежів тощо. Через це розрахунки чеками між підприємствами стали досить рідкісним явищем.

Спинимося на деяких негативних сторонах безготівкових розрахунків з використанням розрахункових чекових книжок детальніше. Так, в законодавстві вказано, що обмін розрахункового чека на готівкові грошові кошти й отримання здачі зі суми чека готівкою юридичними особами (чекодавцями) забороняється. Тому розрахунковий чек потрібно виписувати точно на ту суму, на яку купується товар, якщо ж ці суми різні, то в такому випадку необхідно виписати новий розрахунковий чек на нову суму, а попередній анулювати.

Ще одним недоліком розрахунків з використанням розрахункових чеків є те, що на порожній бланк розрахункового чека забороняється ставити печатку підприємства, яке виписує чек. Таке розпорядження  дещо зменшує привабливість розрахунків за чеками, оскільки для того, щоб виписати розрахунковий чек за межами території підприємства, особі, яка виписує цей чек, необхідно мати при собі печатку підприємства, що на практиці малоймовірно, або повертатися на підприємство, щоб поставити на чеку відбиток печатки підприємства.

У цьому уроці ми розповімо також про порядок проведення розрахунків чеками, спинившись на усуненні слабких сторін такої форми. Зауважимо, що використання розрахункових чеків повинно бути передбачене умовами договору (контракту) між партнерами.

Розрахунковий чек - це розрахунковий документ, що містить письмове розпорядження власника рахунка (чекодавця) установі банку (банку-емітенту), в якому він має відкритий рахунок, сплатити чекодержателю вказану в чеку суму коштів з його рахунка.

Розрахункові чеки можуть використовуватися як юридичними, так і фізичними особами, але форми чеків, які вони використовують, відрізняються між собою як за структурою, так і порядком заповнення їх реквізитів. У нашому уроці спинимося на використанні чеків тільки юридичними особами.

Використання розрахункових чеків передбачає певну послідовність операцій і має деякі складнощі, тому проведення розрахунків з використанням розрахункових чеків розглянемо поетапно, в черговості роботи з документом.

Перший етап - отримання розрахункових чеків;

Другий етап - оформлення розрахункового чека чекодавцем;

Третій етап - прийняття розрахункового чека чекодержателем;

Четвертий етап - пред'явлення розрахункового чека до оплати в банк чекодержателем;

Пятий етап - погашення або подовження терміну використання невикористаних розрахункових чеків, а також можлива втрата чекової книжки, розрахункового чека чекодавцем.

 



загрузка...