загрузка...
 
4.1. Порядок отримання розрахункових чеків юридичною особою
Повернутись до змісту

4.1. Порядок отримання розрахункових чеків юридичною особою

Юридичні особи при проведенні безготівкових розрахунків використовують розрахункові чеки, зібрані і зброшуровані в чекові книжки по 10, 20, і 25 аркушів кожна. Чекова книжка, як і розрахункові чеки в ній, є бланком суворої звітності і виготовляється на спеціальному папері на банкнотній фабриці НБУ.                           Щоб отримати чекову книжку, підприємство повинно подати в обслуговуючий його банк заяву в одному примірнику за підписами уповноважених осіб підприємства, які мають право підпису документів для здійснення розрахунково-грошових операцій, з відбитком печатки цього підприємства. Заява заповнюється працівником підприємства, якому доручено отримання чекової книжки, від руки або з використанням технічних засобів і подається в банк.

Заява - це документ, який об'єднує в собі саму заяву і талон. У заяві повинна бути вказана сума ліміту, на яку видається чекова книжка, а в талоні до неї обов'язково повинен бути вказаний номер рахунка в банку, з якого будуть списуватися грошові кошти за розрахунковим чеком.

Для забезпечення гарантованої оплати банком розрахункових чеків підприємство депонує суму грошових коштів на спеціальному рахунку в банку. З цією метою разом із заявою на видачу розрахункової чекової книжки підприємство направляє в банк платіжне доручення для перерахування коштів з його поточного рахунка на спеціальний рахунок чекової книжки. Сума грошових коштів, перерахованих підприємством на спеціальний рахунок чекової книжки, і визначає суму ліміту чекової книжки, тобто ту максимальну суму, на яку підприємство може зробити оплату, виписати чеки за цією чековою книжкою.

Під час подання заяви підприємством в банк працівник банку перевіряє правильність її заповнення відповідно до вимог законодавства. Перед видачею чекової книжки працівник банку зобов'язаний під розписку в заяві ознайомити особу, яка отримує чекову книжку, про порядок заповнення чеків, а також попередити її про відповідальність за втрату або викрадення розрахункового чека з розрахункової чекової книжки або самої книжки, аж потім видає розрахункову чекову книжку на руки працівнику підприємства.

В кожний розрахунковий чек працівник банку повинен внести назву і номер МФО банку-емітента (банк має право проставляти відбиток свого штампа), назву чекодавця і номер рахунка, з якого буде здійснюватися оплата чеків, його ідентифікаційний код, а на обкладинці розрахункової чекової книжки вказати суму ліміту, на яку вона видана. У разі поповнення або зменшення ліміту - нову суму ліміту.

Термін дії отриманої підприємством розрахункової чекової книжки в основному один рік, але за певних обставин, за бажанням клієнта, термін дії чекової книжки може бути або подовжений або ж вона може видаватися на термін менший ніж рік.

Отримана чекова книжка повинна зберігатися в сейфі у головного бухгалтера або працівника бухгалтерії, на якого покладено ведення розрахунків за цією розрахунковою чековою книжкою. 

Для розрахунків за допомогою розрахункової чекової книжки вона видається головним бухгалтером або працівником, на якого покладено ведення розрахунків за допомогою розрахункової чекової книжки, працівнику підприємства, який буде розраховуватися за надані підприємству товари, роботи, послуги за допомогою чека. До такої категорії працівників належать працівники підприємства, які мають право закуповувати матеріальні активи, розраховуватися за виконані роботи або надані послуги, наприклад, керівник підприємства, експедитори, зав. складом та ін. Як бачимо, в різних ситуаціях особа, яка проводить оплату за розрахунковим чеком, може бути іншою, тому далі в уроці ми будемо просто вказувати - чекодавець.

 



загрузка...