загрузка...
 
СТОРОННІ ТІЛА В ТКАНИНАХ І ОРГАНАХ
Повернутись до змісту

СТОРОННІ ТІЛА В ТКАНИНАХ І ОРГАНАХ

Сторонні тіла попадають в організм котів у більшості випадків через травний канал, особливо це зустрічається у молодих тварин, які люблять гратися з різними предметами, ковтаючи їх. Частіше сторонні тіла діагностуються в ротовій порожнині, гортані, в стравоході, в шлунку і кишечнику. У якості сторонніх предметів бувають кістки, клубки ниток, голки з нитками, різні шари, іграшки тощо. Сприяють до заковтування різноманітних предметів порушення мінерально-вітамінного обміну речовин.

Захвачені гострі сторонні предмети часто застрягнуть в ротовій порожнині або стравоході, визиваючи запальні, а не рідко й гнійні процеси. Предмети, особливо круглі або шароподібні можуть із блюванням видалятися із організму або проникаючи в кишечник сприяють непрохідності.

Голка з ниткою може пройти весь кишечник і вийти з каловими масами, оскільки нитка при перистальтичних рухах кишечника її випереджає.

При наявності стороннього тіла в ротовій порожнині тварина значно непокоїться, виникає слинотеча, порушення акту ковтання, позиви до блювання.

Сторонні тіла в гортані визивають поранення оточуючих тканин, фіксуючись у них. Травматизм призводить до розвитку гнійного запалення з утворенням абсцесу або флегмони. При цьому тварина відмовляється від корму, виникає болючість, підвищення температури тіла. Внаслідок розвитку набряку тканин і звуження просвіту гортані дихання затруднене, яке може супроводжуватися кашлем і пінистими витьоками із носа.

У стравоході сторонні предмети можуть визвати часткову або повну його закупорку. При цьому тварина непокоїться, витягує шию, спостерігається слинотеча і блювання. При проковтування гострих предметів (голки), вони травмують стінку стравоходу (рис.19А) і призводять до розвитку гнійної інфекції.

Значна кількість сторонніх предметів можуть попадати в шлунок і кишечник (м’ячі, пробки, кістки тощо) (рис. 19 Б). До тих пір, поки воно вільно рухається в кишечнику перистальтичною хвилею, ні яких ознак ненормального стану тварина не проявляє. Якщо ж сторонній предмет застрягає в просвіті кишечної трубки, розвивається клініка кишечної непрохідності: блювання, відмова від корму, пригнічення, здуття кишечнику,

А    Б

Рис. 19. Сторонні тіла (рентгенограма): А- голка в області шиї; Б - хрестику шлунку кота.

 

Подпись: відсутність дефекації,болючість при пальпації живота. Гострі предмети вшивають перфорацію органів, що ускладнюється перитонітом.Діагноз встановлюють за даними анамнезу, клінічної картинні рентгенографії та ультразвукової діагностики. Нерідко стороннє тіло в кишечнику можна пропальпувати через черевну стінку, застосовуючи бімануальне дослідження.

Лікування. Відразу же після проковтування не гострого предмету тварині можна завдати на корінь язика 1-3 г кухонної соли для визові акгублювання. При наявності стороннього предмету в ротовій порожнині їх можна видалити. При цьому тварині, після загального знеболювання, на верхню й нижню щелепи накладають бинтові петлі і розкривають рот, язик фіксують язикоутримувачем. Сторонні предмети можуть застрягати між зубами, проникати в глибину щоки, десни тощо, які видаляють за допомогою корнцангу, гемостатичних пінцетів. При фіксації предметів у просвіті стравоходу, особливо гострих, проводять езофаготомію.З розвитком клініки гострої непрохідності застосовують паранефральну по О.В. Вишневському або епіплевральну по В.В. Мосіну новокаїнову блокаду для зняття больових подразників та спазму кишечника. При відсутності позитивних зрушень проводять лапаротомію по білій лініїабо паралельно їй. Інородний предмет видаляють через розріз кишки або, якщо остання нежитгездатна, проводятьїї резекцію.

Мігруючі гострі сторонні предмети (голка) видаляються оперативним шляхом, після уточнення їх локалізації за допомогою рентгенографії.

У післяопераційний період тварині вводять антибіотики. Дієта повинна складатися із легкоперетравлюємих продуктів: слизові відвари (рисові, геркулесові), молоко, бульони.



загрузка...