загрузка...
 
7.3.5. Система з обмеженою розчинністю у рідкій фазі
Повернутись до змісту

7.3.5. Система з обмеженою розчинністю у рідкій фазі

                Багато рідин змішуються у будь-яких пропорціях. Це суміші з водою етанолу, ацетону, оцтової  кислоти, суміші бензолу з толуолом, гексаном та інші. В інших випадках рідини розчиняються лише частково, утворюючи два насичені розчини: розчин першої рідини у другій та розчин другої рідини у першій. На рис. 7.9 наведена діаграма стану системи анілін – вода, компоненти якої мають обмежену  взаємну розчинність. Крива АВ показує залежність складу водного шару від температури, крива ВС – залежність складу анілінового шару від температури.

Зі зростанням  темпераратури     збільшується взаємна   розчинність

води та аніліну й обидва шари набувають однакового    вигляду   за 

складом.   Криві зливаються у точці В. Температура вище якої обидві

рідини змішуються    у  будь-яких співвідношеннях  називається

верхньою   критичною  точкою розчинення. За межами    кривої    АВС

міститься область однофазних систем (розчинів), всередині кривої – область розшарування. Наприклад, у точці а0 система складається із двох шарів: водного шару складу а1 і анілінового шару складу а2. Всередині кривої Ф = 2, С = =1, поза кривою – Ф = 1, С = 2.

Якщо крива, яка   обмежує область   розшарування, проходить через мінімум, то температура ТК називається   нижньою   критичною      температурою розчинення. Маємо такі системи, у яких спостерігається    і верхня, і нижня критичні температури    розчинення. Критичну температуру розчинення  на   кривій розшарування визначають, користуючись правилом прямолінійного    діметру Алексєєва. Згідно з цим правилом середини ліній (коннод), що поєднують фігуративні точки сполучених розчинів (а1 і а2, в1 і в2 на рис. 7.9), лежать на прямій лінії (ВД), що проходить через верхню або нижню критичну точку розчину.

                Ми розглянули лише найпростіші двокомпонентні системи. Більшість двокомпонентних систем мають більш складні діаграми стану, що є комбінацією з декількох простих діаграм.

                Опис і діаграми стану три- та більше компонентних систем можна відшукати в спеціальній літературі.



загрузка...