загрузка...
 
Розділ 3. ОЦІННІ МЕТОДИ ПОРІВНЯЛЬНОГО АНАЛІЗУ ТЕПЛОНАСОСНИХ І ТРАДИЦІЙНИХ СИСТЕМ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ. 3.1. Чинники вибору раціонального теплопостачання
Повернутись до змісту

Розділ 3. ОЦІННІ МЕТОДИ ПОРІВНЯЛЬНОГО АНАЛІЗУ ТЕПЛОНАСОСНИХ І ТРАДИЦІЙНИХ СИСТЕМ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ. 3.1. Чинники вибору раціонального теплопостачання

У цей час є досить велика кількість різних систем теплопостачання. Теплопостачання з використанням теплових насосів є одним із альтернативних варіантів.

Вибір варіанта раціонального теплопостачання вимагає виконання порівняльного аналізу теплових насосів і традиційних систем, при цьому результати аналізу повинні бути наведені у вигляді ступеня наближення до однозначного критерію доцільності. Проте, не зважаючи на те, що теплонасосне теплопостачання застосовується у світі вже більше 50 років, не існує єдиного критерію, на підставі якого можна було б однозначно ухвалити рішення про доцільність застосування теплових насосів. На ухвалення рішення одночасно впливають чотири чинники [33]:

– соціальний;

– економічний;

– екологічний;

– енергетичний.

Соціальний чинник використовується в основному для аналізу існуючих побутових технічних систем і альтернативних (принципово відмінних або модернізованих). У даний час саме соціальний чинник сприяє широкому впровадженню реверсивних спліт-систем для автономного кондиціонування повітря, в яких має місце теплонасосний режим нагріву повітря приміщення, цілком достатній для періоду міжсезоння або південної кліматичної зони України. Як правило, інші чинники у цьому випадку не беруться до уваги. Якщо ж названа спліт-система повинна бути доповнена іншим теплогенеруючим пристроєм для забезпечення нагріву приміщення при температурах навколишнього середовища, нижчих, ніж граничне значення для теплового насоса типу «повітря-повітря», соціальний чинник вибору перестає бути однозначним.

Економічний чинник у більшості випадків оперує критеріями «термін окупності», «амортизаційні відрахування» та ін. Подібні критерії впливають на вибір варіанта тільки для промисловості та інших секторів економіки, але вони не завжди підходять для оцінки побутової техніки. Таким чином, можна констатувати відсутність коректного економічного чинника для будь-якої теплонасосної системи незалежно від сфери застосування.

Екологічний чинник, як правило, виражає рівень прямих викидів в атмосферу і цілком придатний для порівняння варіантів теплопостачання. Проте цей чинник не можна брати базовим у порівняльному аналізі, враховуючи те, що будь-яка система може бути вдосконалена за екологічними показниками за рахунок певних економічних витрат.

Енергетичний чинник може розглядатися як реально формалізований і оцінний тільки в категоріях ексергетичного аналізу. У цьому випадку узагальнюються різнорідні показники енергоефективності порівнюваних систем, наприклад, коефіцієнт перетворення теплового насоса і к.к.д. теплогенератора.

Використання термоекономіки і її категорій значно полегшує ухвалення рішення про доцільність застосування теплових насосів і дає можливість встановити межі пріоритету у порівнянні з іншими системами теплопостачання. Злиття енергетичного і економічного чинників знижує розмірність вирішуваного завдання, і розрахункове значення ексергетичної вартості продукту формує однозначність вибору систем теплопостачання.

         Порівняння різних варіантів теплопостачання рекомендується проводити у такій послідовності [33]:

         – термодинамічне порівняння за теоретичних умов;

         – термодинамічне зіставлення з урахуванням незворотності (у циклах, при транспорті тепла і так далі);

         – термоекономічне зіставлення;

         – багатокритеріальне зіставлення (з урахуванням екологічного і соціального чинників).

         Термодинамічне зіставлення різних схем теплопостачання проводиться за затратою первинної енергії, необхідної для виробництва певної кількості електроенергії і тепла середнього потенціалу.

         Метод зіставлення за затраченою енергією випливає з принципу порівняльного аналізу еквівалентних енергетичних систем. Подібне зіставлення дозволяє досить просто визначити шукану величину – економію або перевитрату палива в порівнюваних варіантах тільки на підставі енергетичного аналізу. Нижченаведений розділ саме і присвячений термодинамічному зіставленню теплогенерації і підвищуючій термотрансформації при використанні показників економії енергоресурсів у кількісному або фінансовому виразі.       Пропонований підхід до оцінки зіставлюваних варіантів має локальне практичне значення для підприємств з автономним виробленням теплоти і електроенергії, що в цілому є перспективним напрямом у сучасній енергетиці. При зовнішній закупівлі електроенергії для функціонування теплонасосної установки оцінка економії палива може розглядатися в рамках показників економіки галузі або інших регіональних або національних утворень.



загрузка...