загрузка...
 
3.3  Типи сучасних підривників і вимоги до їх конструкції
Повернутись до змісту

3.3  Типи сучасних підривників і вимоги до їх конструкції

У наш час на озброєнні сучасної артилерії є велика кількість підривників різноманітних конструкцій, що пояснюється різноманітністю задач, які вирішує артилерія різних калібрів з різноманітними за призначенням боєприпасами, а також прийняттям на озброєння нових зразків гармат з підвищеною балістикою. Щоб забезпечити вивчення будови та правильно оцінювати якості підривників, користуються їх класифікацією за важливими і загальними ознаками (рис. 3.3).

При більш детальному вивченні підривників класифікація їх може бути продовжена за менш важливими ознаками.

Незалежно від типу до підривників, як і до снарядів та інших елементів артилерійських пострілів, ставлять ряд тактико-технічних та виробничо-економiчних вимог.

До основних тактико-технічних вимог, які визначають бойові та експлуатаційні якості підривників, належать: безпека у службовому поводженні при пострілі та під  час польоту; безвідмовність дії; простота поводження перед заряджанням; стійкість при тривалому зберіганні.

Безпека – це відсутність передчасних вибухів снарядів та  мін з причин передчасного спрацьовування підривників.

Безпека у службовому поводженні забезпечується викори-стовуванням у підривниках запобіжних пристроїв, що надійно утримують їх деталі на місці при дії зусиль, що виникають у результаті

Рисунок 3.3 - Класифікація підривників

поштовхів, ударів та різкого гальмування при поводженні з боєприпасами, та їх транспортуванні.

Безпека при пострілі під час руху снаряда або міни по каналу ствола та безпосередньо за дульним зрізом забезпечується ізоляцією капсулів один від одного або від передаточного заряду i детонатора, а також встановленням контрзапобiжних пристроїв, сповільнювачів, механізмів далекого зведення i ретельною перевіркою справності мембран підривників.

Безвідмовність досягається застосуванням у підривниках досить чутливих ударних механізмів та надійним зведенням запобіжних пристроїв, використанням дублюючих механізмів та пристроїв, а також ретельною перевіркою перед стрільбою якісного стану підривів.

Чутливість підривників при ударі об перешкоду оцінюється здатністю безвідмовно діяти при найменших кутах зустрічі з перешкодою як можна меншої міцності.

Надійне зведення підривників при стрільбі досягається у тому випадку, якщо рухомі деталі будуть звільнятися запобіжними пристроями під впливом сил, що виникають при пострілі та в польоті.

Зі сказаного випливає, що безпека та надійне зведення (безвідмовність) забезпечуються використанням спеціальних пристроїв, приладів i механізмів, які повинні здійснювати переведення підривника зі стану безпеки у стан готовності після вильоту снаряда або міни з каналу ствола або після віддалення їх на безпечну відстань від гармати або міномету.

Простота у поводженні перед заряджанням зводиться до скорочення часу на виробництво скомандуваних установок при підготовці підривників до стрільби, що забезпечується застосуванням у них відносно простих установочних та запобіжних пристроїв, що не потребують складного інструменту для роботи з ними.

Стійкість при тривалому зберіганні повинна забезпечувати незмінність бойових властивостей підривників, що досягається підбором матеріалів для їх виготовлення, відповідних якостей та надійної їх ізоляції від зовнішнього середовища.

Виробничо-економiчні вимоги передбачають швидке розгортання масового виробництва підривників у воєнний час. До них належать: простота конструкцій та уніфікація механізмів і деталей, мала витрата коштів на виробництво підривників, можливість застосування прогресивної технології виготовлення.

Виконання тактико-технічних та виробничо-економiчних вимог є обов'язковою умовою при проектуванні та виготовленні підри-вників.



загрузка...