загрузка...
 
РОЗДІЛ 10 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ З ПІДГОТОВКИ ГАРМАТ ДО СТРІЛЬБИ 10.1 Підготовка причіпних гармат до стрільби 10.1.1 Підготовка 122-мм гаубиці Д-30 до стрільби 10.1.1.1 Огляд ствола і підготовка його до стрільби
Повернутись до змісту

РОЗДІЛ 10 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ З ПІДГОТОВКИ ГАРМАТ ДО СТРІЛЬБИ 10.1 Підготовка причіпних гармат до стрільби 10.1.1 Підготовка 122-мм гаубиці Д-30 до стрільби 10.1.1.1 Огляд ствола і підготовка його до стрільби

Зовнішня поверхня ствола повинна бути чистою і пофарбованою. Дрібні механічні ушкодження на зовнішній поверхні ствола у вигляді забоїн, задирів, ум'ятин чи подряпин не виводити, а піднятий метал зняти особистим напилком і зачистити дрібним наждаковим папером під спостереженням артилерійського техніка. Також зачистити діля-нки з ушкодженим фарбуванням. Зачищені й оголені місця пофарбувати. Фарбування робити у відповідності до указівок посібника зі збереження і заощадження артилерійського озброєння і боєпри-пасів у військах.

До відновлення фарбування оголені місця ретельно змазати. За наявності глибоких вм'ятин чи забоїн на зовнішній поверхні ствола перевірити, чи не переходять вони у вм'ятини на внутрішній поверхні ствола.

Ствол із внутрішньої випучиною до стрільби не допускається. Перевірити кріплення муфти і казенника з трубою. Зсув муфти і казенника щодо труби не допускається. Стінки пазів для шпонки на казеннику і трубі повинні збігатися.

При огляді ретельно перевірити, чи немає тріщин на зовнішній поверхні труби і казенника, у випадку сумніву зняти фарбу з розглянутого місця та оглянути його через лупу. Щоб остаточно переконатися в наявності чи у відсутності тріщин, треба зубилом зняти уздовж передбачуваної тріщини невелику стружку товщиною до 0,25 мм. За наявності тріщини стружка розпадеться на дві частини, а на блискучій поверхні у тому місці, де знята стружка, буде помітна темна смуга. Якщо наявність тріщини буде встановлено, то ствол необхідно замінити.

Стріляти з гаубиці, що має на стволі тріщину, забороняється.

Якщо при огляді буде виявлене місцеве збільшення зовнішніх розмірів труби (роздуття) і подальшим обмірюванням, буде підтве-рджена наявність роздуття, то ствол визнається непридатним для стрільби і підлягає заміні.

У гніздах і отворах казенника не повинно бути іржі, бруду і забоїн. Виявлені іржа і бруд повинні бути вилучені, а забоїни зачищені.

Контрольна ділянка на казеннику повинна бути чистою і не мати забоїн і задирів. Піднятий метал забоїн і задирів на контрольній ділянці, що заважає постановці контрольного рівня, необхідно обережно зняти шабером під наглядом артилерійського техніка.

Перевірити кріплення дульного гальма. Дульне гальмо повинно бути надійно закріплене гайкою і зафіксоване шпонкою. Гайка повинна бути застопорена стопором, а болти кріплення стопора і планки обв'язані дротом.

Хитання дульного гальма в осьовому і радіальному напрямках не допускається.

Перевірити кріплення вкладишів на обоймах. Порушення посадки, а також ослаблення гвинтів і болтів, що кріплять вкладиші, не допускається.

Огляд каналу ствола

Огляд каналу ствола робити при відкритому затворі. Якщо осві-тлення погане, то перед дульним зрізом варто поставити нахилений аркуш білого паперу.

При огляді каналу ствола можуть бути виявлені: іржа, обміднення, розпал, виколи полів нарізів, забоїни і вм'ятини у нарізній частині каналу ствола і у каморі і, крім того, його знос.

Іржу, виявлену в каналі ствола, негайно видалити. Для цього уражене іржею місце рясно змочити гасом і після того як іржа розм'якне усунути її при допомозі дрантя, просоченого гасом. Після видалення іржі уражені місця насухо протерти чистим дрантям. Якщо таким способом іржа повністю не усувається , то її варто виводити порошком з товченого деревного вугілля, змішаного з веретенною олією. Сліди іржі, що залишаються після чищення, у вигляді дрібної висипки чи раковин не видаляти.

Обміднення з'являється після перших пострілів унаслідок налипання міді від ведучих пасків снарядів. Рівномірне обміднення по каналу ствола не перешкоджає стрільбі. Обміднення видаляти розчином РЧС при хімічному чищенні каналу ствола.

Розпал каналу ствола з'являється внаслідок високих температур і великих тисків, що виникають при пострілі.

Розпал з'являється спочатку на поверхні конуса, що з'єднує нарізну частину каналу ствола з каморою, а потім і в нарізній частині на початку нарізів. Початок розпалу характеризується появою матового кільця (дрібних, не зв'язаних між собою тріщин). Поступово матове кільце розширюється вперед з появою висипки, що переходить у сітку поздовжніх і поперечних тріщин. Розпал ствола знижує його балістичні якості: сприяє падінню початкової швидкості, збільшенню розсіювання і зменшенню дальності польоту снаряда.

Зі збільшенням розпалу відбувається подовження зарядної камори, що є основною характеристикою для заміни ствола.

Знос каналу ствола залежить від кількості пострілів, умов ведення вогню, догляду за гарматою і станом боєприпасів.

Знос характеризується порівняно рівномірним збільшенням діаметра каналу ствола по полях і нарізах, а також згладжуванням полів нарізів. Унаслідок зносу каналу ствола зменшується початкова швидкість снаряда.

Падіння початкової швидкості, викликане зносом і розпалом каналу ствола, визначається контрольними відстрілами чи по подовженням зарядної камори.

Визначення довжини зарядної камори проводиться приладом вимірювання камори (ПВК).

Періодично (через 400-500 пострілів) робити перевірку подовження зарядної камори і результати вимірювань записувати у формуляр гаубиці.

Переведення ствола з однієї категорії в іншу проводиться за вказівками спеціальної інструкції.

Дрібні забоїни і вм'ятини на нарізній частині каналу ствола стрільби не заважають, але якщо вони знаходяться на початку нарізів, то сприяють збільшенню розпалу.

Значні забоїни, що перешкоджають заряджанню, повинні бути під спостереженням артилерійського техніка обережно зачищені спочатку особливим напилком, а потім дрібним наждаковим папером; при цьому знімати тільки піднятий метал.

При огляді ствола рекомендується знімати зліпки на тих ділянках, на яких є ушкодження; це дає можливість більш точно встановити характер і розміри ушкоджень.



загрузка...