загрузка...
 
АДАПТОГЕНИ ТА ЗАГАЛЬНОТОНІЗУЮЧІ ЗАСОБИ
Повернутись до змісту

АДАПТОГЕНИ ТА ЗАГАЛЬНОТОНІЗУЮЧІ ЗАСОБИ

Адаптогенами називають препарати переважно рослинного походження (нативні або у вигляді чистих діючих речовин), які проявляють загальнотонізуючу дію на функції ЦНС, ендокринну регуляцію, процеси обміну і підвищують опір організму до несприятливих впливів.

Класифікація препаратів

1 Галенові препарати рослинного походження (настойки та рідкі екстракти):

лимонника;

женьшеня;

заманихи високої;

родіоли рожевої;

елеутерокока;

левзеї;

ехінацеї;

сапарал (сума амонійних солей тритерпенових глікозидів із коренів аралії високої).

2 Препарати тваринного походження:

пантокрин (рідкий спиртовий екстракт із рогів марала і плямистого оленя);

препарати із аквабіонтів (розповсюджені в морях, океанах, термінальних водах).

Механізм дії

Препарати активують синтез РНК і білків шляхом впливу на генетичний апарат клітини, в результаті чого зростає активність багатьох ферментів енергетичного обміну, покращують відновні процеси. Це сприяє підвищенню  біохімічної і функціональної адаптації організму до різноманітних несприятливих впливів.

Адаптогени послаблюють біохімічні і функціональні зміни при стресових реакціях, у тому числі катаболізм білків, вуглеводів і жирів. Під їх впливом зростають вхід глюкози в клітини, мобілізація та окислення жирів. Адаптогени попереджають виснаження гіпофіз-адреналової системи при стресі.

Набута під впливом адаптогенів резистентність має активний характер, що значною мірою визначається “економізацією” обміну речовин.

Фармакологічні ефекти

1 “М`яка” стимулювальна дія, що проявляється підвищенням фізичної та розумової працездатності, послабленням стомлюваності, зниженням симптомів астенії та порушень апетиту.

2 Підвищення резистентності організму  до впливу пошкоджувальних факторів: високої температури, охолодження, інтоксикації промисловими відходами, впливу іонізуючого опромінення та ін.

3 Підвищення специфічного та неспецифічного імунітету.

4 Підвищення кровопостачання, дихання, зору та слуху.

5 Кардіопротекторна дія.

6 Гепатопротекторна дія.

Показання до застосування

1 Фізичне перенапруження, розумова та фізична втома.

2 Астенічний синдром.

3 Стани після інфекційних та соматичних захворювань.

4 Вплив іонізуючого опромінення.

Побічні ефекти

Приймання адаптогенів може супроводжуватися надмірним збудженням нервової та серцево-судинної систем, артеріальною гіпертензією, гіперглікемією.

Протипоказані адаптогени при артеріальній гіпертензії, підвищеній збудливості, кровотечах, менструаціях, геморагічному діатезі.



загрузка...