загрузка...
 
Вступ
Повернутись до змісту

Вступ

Підготовка спеціаліста, що здійснюється у вищому навчальному закладі, передбачає вивчення студентами гуманітарного факультету за спеціальністю « Журналістика» курсу «Психологія журналістської творчості». Це зумовлено тим, що творча активна взаємодія журналіста із соціальною дійсністю є однією з головних особливостей змісту його професії. Сучасна журналістика – цілком творча професія. Формування майбутнього журналіста-професіонала неможливе без розуміння необхідності постійної установки на створення нового, оригінального творчого продукту.

Майбутній професіонал повинен добре знати не тільки основи професійної майстерності, а також має бути обізнаним в оригінальних поглядах на проблему творчості, творчого розвитку людини, психічних механізмів творчої діяльності.

Крім того, професійна діяльність журналіста неможлива без вирішення завдань з розпізнавання стану механізму творчості, розуміння й усвідомлення, яким він є в дійсності, чим живе, як функціонує і як допомогти, щоб він виявив рушійну силу, а людина стала творцем.

До цієї програми ввійшли теми, що стосуються психологічного аналізу проблеми журналістської творчості, розуміння таких основних понять психології творчості, як творчий процес, творчий продукт, творча особистість.

Мета курсу – сприяти активному запровадженню новітніх теоретичних та експериментальних знань із психології журналістської творчості у практичну навчально-наукову діяльність студентів; сприяти саморозвитку для становлення особистості в процесі творчої професійної діяльності.

Основні завдання курсу:

дати студентам ґрунтовні й систематичні знання з курсу «Психологія журналістської творчості»;

сформувати практичні вміння і навички з основ психології журналістської творчості, достатні для творчого виконання професійної діяльності, що передбачає ознайомлення з сучасними теоретичними та експериментальними концепціями та теоріями творчості;

забезпечити оволодіння основами знань із психології журналістської творчості, розуміння творчості з точки зору дослідження її головних компонентів: творче середовище, творча особистість, творчий процес та творчий продукт;

сприяти самопізнанню, саморозвитку для становлення особистості студентів.

Необхідна навчальна база перед початком вивчення дисципліни.

Для забезпечення фундаментальної наукової, професійної та загальнокультурної підготовки студентів гуманітарного факультету за спеціальністю «Журналістика» необхідно набути глибокі знання з психології журналістської творчості.

У курсі підготовки студентів навчальна дисципліна «Психологія журналістської творчості» – це одна із психологічних дисциплін, що передбачає систематизацію розширення та поглиблення знань студентів, одержаних у ВНЗ під час вивчення дисципліни «Психологія і педагогіка», «Психологія особистості» та предметів гуманітарного циклу.

Кваліфікаційні вимоги до студентів

У результаті вивчення навчальної дисципліни студенти повинні знати:

 усі психологічні поняття і терміни, що вживаються у курсі «Психологія журналістської творчості»;

 методи науково-психологічного дослідження творчої діяльності журналіста;

 психологічні механізми творчої діяльності;

 індивідуально-психологічні ознаки творчої особистості;

 структуру творчого процесу;

 психологічні чинники, що впливають на розвиток творчої особистості;

 структуру творчого процесу;

 особливості побудови  журналістського тексту;

вміти:

 застосовувати знання сучасної психологічної науки стосовно вивчення та дослідження творчої діяльності журналіста;

 добирати діагностичний матеріал відповідно до мети психологічного дослідження  журналістської творчості;

 використовувати експериментальні методи дослідження продуктів творчої діяльності;

 аналізувати сучасні психологічні концепції та теорії творчості, виходячи з доцільності використання їх у практичній навчально-науковій діяльності;

 користуватися психологічними джерелами із психології творчості та іншою допоміжною довідковою літературою.

Тематичний план навчальної дисципліни

Під час вивчення дисципліни «Психологія журналістської творчості» студент має ознайомитися з програмою дисципліни, її структурою, формами та методами навчання, видами та методами контролю знань.

Навчальний процес здійснюється в таких формах: лекційні заняття; індивідуальна науково-дослідна робота; самостійна робота студента.



загрузка...