загрузка...
 
9.2 Трофобластичні захворювання
Повернутись до змісту

9.2 Трофобластичні захворювання

Термін «трофобластична хвороба» – збірне поняття, яке поєднує декілька доброякісних та злоякісних захворювань. Трофобластичні пухлини становлять приблизно 1% онкологічних пухлин. Проте існує деяка розбіжність у частоті цих пухлин по різних регіонах. Так, у країнах Європи вони спостерігаються у 0,6-1,1 випадка на 1000 вагітностей, у США – 1 на 1200 вагітностей, у Японії – 1 на 500 вагітностей, а у країнах Азії та Латинської Америки – 1 на 200 вагітностей. Особливістю розвитку цих пухлин є те, що вони частіше розвиваються у молодому і старечому віці. Загалом трофобластичні пухлини – це захворювання осіб репродуктивного віку. Патогенетично в усіх випадках ці захворювання асоціюються із вагітністю і виникають внаслідок малігнізації різних елементів трофобласта. Таким чином, ці пухлини можуть виникнути під час вагітності, після пологів та абортів, під час та після позаматкової вагітності, але частіше вони розвиваються після міхурового заносу, який, як відомо, є наслідком генетичних порушень під час вагітності. Підтвердженням цього є випадки розвитку хоріокарцином у осіб чоловічої статі. Є описання хоріокарциноми у верхньому середостінні з метастазами у легені у юнака 14-річного віку.

Відомі такі типи трофобластичних пухлин: повний міхуровий занос, частковий міхуровий занос, інвазивний міхуровий занос, хоріокарцинома, пухлини плацентарного ложа, епітеліоїдні трофобластичні пухлини. Перші три процеси – доброякісні. Інші – злоякісні. Проте перші мають схильність до малігнізації і метаплазії у хоріокарциному. Усі перелічені пухлини можуть метастазувати гематогенним шляхом. Типовою вважається така локалізація метастазів: легені – 80%, піхва – 30%, кістки миски – 20%, печінка – 10%, головний мозок – 10%, нирки – 5%. Особливістю метастазування трофобластичних пухлин у легені є розмаїтість рентгеноморфологічним утворень. Останні можуть бути як поодинокими, за типом кулястих утворень, так і вогнищевоподібними та дисемінованими. Хоча наразі нас цікавлять лише кулясті утворення, підкреслимо, що у осіб репродуктивного віку при будь-яких із перелічених утворень, по можливості, потрібно зібрати повноцінний гінекологічний анамнез, де звернути увагу на перенесену вагітність та характер місячних циклів у даний період (кровотечі, оліго- та аменорея…). З огляду на це потрібно «зв’язати» променеві зміни у легенях із переліченими змінами і проконсультувати хвору з гінекологом чи онкогінекологом. Звичайно, висловивши своє бачення ситуації. Підтвердженням трофобластичної хвороби з найбільшою вірогідністю буде наявність у сечі хоріонічного гонадотропіну.

Для чого був потрібний такий поширений екскурс у «чужу» галузь медицини? – Справа у тому, що навіть при віддалених метастазах трофобластичних пухлин за допомогою сучасних протипухлинних препаратів, зокрема метатрексату, можна досягти 90 і навіть 100% ремісії і одужання. Отже, фтизіопульмонолог повинен бути налаштованим при кулястоподібних утвореннях у легенях на своєчасну і якісну діагностику навіть за можливості метастатичного їх характеру. У цьому і полягає рівень високої професійності фтизіопульмонолога.



загрузка...