загрузка...
 
ВСТУП
Повернутись до змісту

ВСТУП

Під гідроприводом розуміють сукупність пристроїв (до яких входить один або декілька об'ємних гідродвигунів), призначену для надавання руху механізмів і машин за допомогою робочої рідини під тиском. Як робоча рідина у верстатних гідроприводах використовується мінеральне масло.

Застосування гідроприводів у верстатобудуванні дозволяє спростити кінематику верстатів, знизити металоємність, підвищити точність,  надійність і  рівень автоматизації.

Застосування агрегатних верстатів замість універсальних дозволяє скоротити трудомісткість виготовлення корпусних деталей в 3 - 10 разів, а застосування автоматичних ліній - у 15 -30 разів.

Широке застосування гідравлічного приводу і автоматичних ліній обумовлено багатьма факторами, основними з яких є: а) простота логічних схем, що дозволяє компонувати гідравлічні приводи верстатів і автоматичних ліній, призначених для обробки різних деталей, з обмеженого набору стандартних елементів і вузлів; б) простота здійснення лінійних переміщень механізмів за допомогою гідроциліндрів; в) малі габарити, мала інерційність і, як наслідок, високі динамічні характеристики гідромоторів у порівнянні з моторами інших типів, що розвивають такі самі крутні моменти; г) простота регулювання швидкостей, робочих зусиль і місць зупинки механізмів, що приводяться гідродвигунами; д) висока надійність устаткування при тривалій його роботі в заводських умовах. До основних переваг гідроприводу варто віднести також досить високе значення ККД, підвищену жорсткість і довговічність.

Гідроприводи мають і недоліки, які обмежують їхнє використання у верстатобудуванні. Це втрати на тертя й витоки, що знижують ККД гідроприводу і викликають розігрів робочої рідини. Внутрішні витоки через зазори рухомих елементів у допустимих межах корисні, оскільки поліпшують умови змазування й тепловідводу, у той час як зовнішні витоки приводять до підвищеної витрати масла, забруднення гідросистеми і робочого місця. Необхідність застосування фільтрів тонкого очищення для забезпечення надійності гідроприводів підвищує вартість останніх і ускладнює технічне   обслуговування. Працездатність гідросистем різко знижується при потраплянні повітря й води в мінеральне масло. Зміна в'язкості масла при його розігріві приводить до зміни швидкості руху робочих органів. Вузли гідроприводу досить трудомісткі у виготовленні. У зв'язку з наявністю внутрішніх витоків утруднена точна координація рухів гідродвигунів. Для обслуговування гідрофікованих верстатів потрібен фахівець-гідравлік.

Гідроприводи використовуються в механізмах подач, зміни інструменту, затиску, копіювальних супортах, пристроях для транспортування, зрівноважування, розвантаження, фіксації, усунення зазорів, перемикання зубчастих коліс, привода мастильних насосів, блокувань, збирання стружки, переміщення огороджень, повороту столів і револьверних головок, переміщення пінолей і т.п. Гідроприводами оснащуються більше третини промислових роботів, що випускаються у світі.



загрузка...