загрузка...
 
6.2 Гідроприводи агрегатних верстатів
Повернутись до змісту

6.2 Гідроприводи агрегатних верстатів

За наявності на верстаті окремого гідроприводу подачі іноді

можна використовувати його насосну установку і для операцій затиску, які виконуються у той час, коли силовий вузол верстата не працює й  перебуває  у  вихідному положенні.

Гідравлічна схема агрегатного верстата із силовим столом і стаціонарним пристосуванням з гідравлічним затискним пристроєм показана на рис. 6.2.1. Насосна установка гідроприводу подачі в цьому випадку використовується також для операцій затиску, які виконуються у той час, коли силовий стіл верстата не працює й перебуває у вихідному положенні. Насос високого тиску гідроприводу стола використовується для безпосереднього затиску оброблюваних на верстаті заготовок у пристрої. Керування затисканням здійснюється за допомогою стандартного ручного поворотного крана-золотника 2 типу БГ71-21. По закінченні операції затиску тиск у трубопроводі 3 підвищується, внаслідок чого спрацьовує реле тиску 4, що дає команду на швидке підведення силового стола. Під час швидкого підведення тиск у трубопроводі 3 падає, і реле тиску відключається; при цьому оброблювані заготовки залишаються затиснутими з меншою силою, достатньою, однак, для утримання їх на місці.

При перемиканні силового стола зі швидкого підведення на робочу подачу тиск у трубопроводі 3 і в порожнинах 5 циліндра 6 знову підвищується до величини, обумовленої настроюванням запобіжного клапана насоса високого тиску 1. Додаткового електричного блокування тиску в системі затиску в процесі обробки заготівок у цьому випадку не потрібно, оскільки при падінні тиску в системі затиску одночасно падає тиск у циліндрі подачі силового стола, внаслідок чого його рух уперед припиняється. Якщо неприпустимо навіть коротко-тимчасове падіння тиску в системі затиску при швидкому підведенні силових столів, то в гідропанелі подачі дистанційного керування  можна  застосувати  роздільне з’єднання насосів. У цьому випадку в системі нагнітання насоса високого тиску при швидкому підведенні силового стола  зберігається  тиск затиску.

Застосовувати гідросхему (рис. 6.2.1) можна лише за умови, що тиск у системі затиску може дорівнювати або бути більше тиску,  необхідного для здійснення робочої подачі силового стола. За необхідності обмежити тиск у системі затиску нижче тиску робочої подачі, наприклад, при затисканні тонкостінних заготовок або при застосуванні клинового затискного механізму, у трубопровід 3 вбудовується додатковий редукційний клапан у сполученні зі зворотним клапаном.

 

Рисунок 6.2.1 - Схема гідроприводу агрегатного верстата із силовим столом і стаціонарним  пристосуванням  з гідравлічним затискним пристроєм

Схема гідроприводу вертикального багатопозиційного агрегатного верстата показана на рис. 6.2.2. Від однієї насосної установки 1 здійснюється привід подачі силового стола, поворот і фіксація ділильного стола й затиску заготовок у пристроях, установлених на поворотному ділильному столі. Роботою силового стола керує гідропанель подачі 3 типу 5У4244 (на одну робочу подачу, з редукційним клапаном), роботою поворотного ділильного стола - гідропанель повороту 7 типу 5У2429, роботою циліндрів затиску - привід затиску 6 з ручним краном керування 8. Верстат працює за таким циклом: відтиск і розфіксація планшайби поворотного ділильного стола, поворот планшайби, фіксація й затиск планшайби, швидке підведення силової головки, робоча подача силової головки й одночасно повернення поршня циліндра повороту, витримка силової головки на упорі (контроль від кінцевого вимикача й реле часу), швидке відведення силового стола і його зупинення у вихідному положенні. Відтиск і зняття обробленої деталі, а також установка й затиск чергової заготовки виконуються на завантажувальній позиції під час обробки інших заготовок. Контроль тиску в системі затиску виконує реле тиску 5.

 

Рисунок 6.2.2 - Схема гідроприводу вертикального багатопозиційного агрегатного верстата з поворотним ділильним столом 5У2871

Дросель фіксації 4 необхідно настроювати таким чином, щоб при фіксації й розфіксації поворотного стола тиск у гідросистемі не падав нижче настроювання запобіжного  клапана  насоса робочої подачі. Розвантаження насоса 2 швидких ходів у процесі робочої подачі силового стола виконується шляхом послідовного з’єднання  з баком верхньої порожнини  запобіжного клапана  насоса швидких ходів проточками розподільного золотника гідропанелі подачі й проточками золотника повороту.

На рис. 6.2.3 показана схема гідроприводу подачі несамодіючої силової головки, підйому й затиску заготовки типу блоку циліндрів, оброблюваної на агрегатному розточувальному верстаті, що працює за циклом: підйом заготовки, швидке підведення силової головки без обертання шпинделів і введення в заготовку розточувальної борштанги в заіндексованому положенні, затиску заготовки, перша робоча подача, друга робоча подача, витримка на мертвому упорі, проміжне відведення силової головки, зупинка обертання шпинделів та індексація борштанги, відтиск заготовки, швидке відведення силової головки й виведення борштанги, опускання заготовки. Робота циліндра 1 силової головки керується гідропанеллю 5У4245 четвертого виконання (на дві робочі подачі, з редукційним клапаном і реле тиску). Робота циліндра затиску 3 керується розподільною  гідропанеллю 4 типу 5У4323 з редукційним клапаном 6, регулюванням якого тиск затиску й підйому встановлюється меншим, ніж тиск відтиску, щоб перебороти підвищені сили тертя спокою клина при відтисканні.

У магістральну лінію нагнітання перед гідропанеллю 4 вбудований дросель 5 з метою недопущення падіння тиску в магістральній лінії нагнітання при підведенні й відведення поршня гідроциліндра затиску 3, щоб уникнути мимовільного опускання   поршня циліндра підйому 2 із  заготовкою під дією сили власної ваги. Робота циліндра підйому 2 малого діаметра керується реверсивним золотником 8 типу 5У4312; гальмування поршня циліндра наприкінці ходу виконується в обидва боки шляховими дроселями 9 і 10, установленими на виході масла з циліндра 2. Швидкість підйому й опускання регулюється дроселем 7, вбудованим у трубопровід.

 

Рисунок 6.2.3 - Схема гідроприводу агрегатного розточувального верстата з автоматичним підйомом і затиском заготовок

На рис. 6.2.4 показана схема гідроприводу верстата, що працює за циклом: підйом заготовки, швидке підведення силового стола, затиск заготовки, робоча подача силового стола, відскік стола, відтиск заготовки, швидке відведення силового стола, опускання заготовки. Робота циліндра 1 силового стола керується гідропанеллю 10 типу 5У4244 третього виконання (на одну робочу подачу з редукційним клапаном). Робота циліндра 2 затиску (затиск виконується прямо без клина) і циліндрів підйому 3 заготовки керується двома розподільними гідропанелями 9 і 8 типу 5У4324 з вбудованими дроселями 6 і 7. Однак призначення дроселів різне. Якщо дросель 6 призначений для обмеження й регулювання швидкості підйому й опускання заготовки, то дросель 7  служить для того, щоб не допускати падіння тиску в магістральній лінії нагнітання при переміщенні поршня гідроциліндра 2 затиску, щоб уникнути мимовільного опускання поршня циліндра підйому 3 із заготовкою. Гальмування поршня циліндра підйому наприкінці ходу виконується в обидва боки шляховими дроселями 4 і 5.

 

Рисунок 6.2.4 - Схема гідроприводу агрегатного верстата з автоматичним підйомом і затиском заготовок

У цьому верстаті не допускається падіння тиску в системі затиску при швидкому підведенні силового стола, тому в гідропанелі подачі застосоване роздільне з’єднання насосів 11 і 12. При цьому в системі нагнітання насоса високого тиску 11 при швидкому підведенні силової головки зберігається тиск затиску. Недоліком такої схеми є деяке зниження швидкості швидких ходів силового стола, оскільки в здійсненні швидких ходів не бере участі масло, що нагнітається насосом високого тиску.

У ряді випадків гідропривід агрегатного верстата здійснює керування роботою тільки допоміжних механізмів, тоді як силовий  вузол  має окремий гідропривід подачі (наприклад, при

застосуванні самодіючих силових головок).

 

Рисунок 6.2.5 - Схема гідроприводу вертикального багатопозиційного агрегатного  верстата з поворотним ділильним столом 6У2871

На рис. 6.2.5 показана схема гідроприводу агрегатного верстата, що керує роботою поворотного ділильного стола 6У2871 з приводом обертання від гідромотора 4, і приводу затиску заготовок у пристрої з ручними кранами на кожній позиції. Заготовки в пристрої верстата послідовно фіксуються й затискаються на завантажувальній позиції за допомогою трипозиційного ручного крана 7. Особливістю гідроприводу даного верстата є застосування невеликого пружинного гідроакумулятора 2 (див. рис. 1.4.5), призначеного для запобігання короткочасному падінню тиску в циліндрах затиску заготовок 5 на робочих позиціях під час повороту стола й під час відтиску заготовки на завантажувальній позиції. Для цього до циліндрів затиску заготовок на робочих і завантажувальній позиціях здійснюється роздільне підведення масла (з використанням трьох каналів 10, 11 і 12 осі привода затиску). До циліндрів затиску заготовок 6 на завантажувальній позиції (а також до гідромотора повороту стола) масло надходить безпосередньо від розділової гідропанелі 9, а до циліндрів затиску заготовок  на робочих позиціях і до циліндрів затиску 3 стола - через зворотний клапан 1 і магістраль нагнітання 8, до якої приєднаний акумулятор 2, що підтримує в циліндрах затиску заготовок 5 на робочих позиціях необхідний тиск.



загрузка...