загрузка...
 
1.3.2 Панель інструментів 2М ЭСКИЗ
Повернутись до змісту

1.3.2 Панель інструментів 2М ЭСКИЗ

Відкрити цю панель можна за командою Вид/Панели инструментов/2М Эскиз. Піктограми команд, що містяться на даній панелі інструментів, забезпечують доступ до різних конструкторських інструментів, що відповідають поточному контексту процесу проектування, у цьому випадку - інструменти для створення ескізів.

 ОТРЕЗОК – створення прямолінійних відрізків;

 СПЛАЙН– створення квадратичного або кубічного сплайна;

 ОКРУЖНОСТЬ: ЦЕНТР - побудова кола із заданням центра і радіуса. Спочатку зазначається центр кола, потім задається/визначається величина радіуса. Якщо позиція другого вибору лежить на відрізку, дузі, колі або еліпсі, то на створюване коло накладається залежність дотичності;

 ОКРУЖНОСТЬ: КАСАТЕЛЬНАЯ – побудова вписаного кола, що торкається трьох пересічних прямих. Спочатку послідовно зазначається перший й другий дотичні відрізки. Потім зазначається третій дотичний відрізок, що остаточно визначає діаметр нового кола;

 ЭЛЛИПС – побудова еліпса заданням точки центра, великої і малої осей. Еліпси можна обрізати і подовжувати. На них можна наносити розміри;

 ДУГА: ПО ТРЕМ ТОЧКАМ - побудова дуги по 3 точках (кінцевих і проміжних). Потрібно вибрати тип ліній зі списку. Є три способи побудови дуги:, такі як:

 ДУГА: КАСАТЕЛЬНАЯ – побудова дуги дотичної заданій лінії або дузі в кінцевій точці;

 Дуга: центр – побудова дуги по її центру і двох кінцевих точках;

* Прямоугольник: 2 точки – вирисовування прямокутника по заданих кінцевих точках його діагоналі. Такі прямокутники орієнтовані вздовж осей системи координат.

 Прямоугольник: 3 точки – вирисовування прямокутника по трьох точках, що визначають довжину і ширину прямокутника. Перша і друга точки задають орієнтацію прямокутника і довжину його першої сторони. Третьою точкою визначається довжина суміжної сторони щодо другої точки. Таким чином, орієнтацію прямокутника, побудованого по трьох точках, можна задавати довільно.

 Точка/Центр – задання точки або центра отвору у вигляді маркера центра. Потрібно зі списку СТИЛЬ на командній панелі вибрати:

маркер центра ТОЧКА - це допоміжний елемент ескізу, що дозволяє позиціювати КОНСТРУКТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ - отвори у виробі. Під час виклику команди Отверстие, кнопка якої розміщена на панелі інструментів КОНСТУКТИВНЫЕ, відбувається автоматичний вибір наявних центрів отворів. Створювані центри отворів можна позиціювати за допомогою контекстного меню по середині, у центрах і на перетинах наявної геометрії. Отвори можуть також позиціюватися із прив'язкою до кінцевих точок відрізків. У графічній зоні центри отворів позначаються перехрестями;

 

ЭСКИЗНАЯ ТОЧКА – це допоміжні елементи для позиціювання ескізної геометрії. Ескізна точка автоматично створюється із залежністю до середньої точки. У графічній зоні ескізні точки позначаються просто точками. Нову ескізну точку за допомогою контекстного меню можна позиціювати по середині, у центрі або на перетині наявної геометрії. При роботі з ескізом можлива автоприв’язка до середин відрізків. На точку, розміщену в такий спосіб по середині наявного відрізка, накладається залежність сполучення. Аналогічно накладається залежність сполучення на геометрію при її позиціюванні на ескізній точці.

 МНОГОУГОЛЬНИК – побудова правильних багатокутників за допомогою однойменного діалогового вікна, у якому користувач може задати:

вписанный - розмір та орієнтація багатокутника визначаються зазначенням його вершини;

описанный - розмір та орієнтація багатокутника визначаються зазначенням середини однієї з його сторін;

количество сторон - число сторін правильного багатокутника. Максимально допустима кількість - 120 сторін.

 Симметрия – формування дзеркального відображення щодо геометричних об'єктів і конструктивних елементів з накладенням залежності симетричності. Плоскі геометричні об'єкти ескізу відображаються відносно осі. КОНСТРУКТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ відображаються відносно площини.

 Прямоугольный масСив – створення прямокутного масиву із зазначених елементів. Можна створювати асоціативні та не асоціативні масиви. Також можна пригнічувати окремі елементи масиву.

* КРУГОВОЙ МАССИВ – побудова кругового масиву із зазначених елементів. Можна створювати асоціативні та неасоціативні масиви. Також можна пригнічувати окремі елементи масиву.

 ПОДОБИЕ – побудова концентричних кіл, паралельних ліній і кривих. За замовчуванням подібні об'єкти визначаються рівновіддаленими від вихідних накладенням залежностей рівності. При виборі сегмента автоматично виділяється весь контур, і між подібними об'єктами накладаються залежності рівності. Для можливості вибору окремих кривих і відключення автоматичного накладення залежностей потрібно в контекстному меню відключити відповідно опції Выбрать контур або Наложить зависимость равенства.

* РАЗМЕРЫ – задання параметричного або керованого розміру різних типів на елементах ескізу.

 АВТОНАНЕСЕНИЕ РАЗМЕРОВ - автоматичне нанесення розмірів, що дозволяє зробити ескіз досить визначеним усього за один крок. Попередньо, перед автонанесенням розмірів, можна нанести окремі ключові розміри за допомогою команди РАЗМЕРЫ. При цьому програма пам'ятає, які розміри наносилися окремо командою РАЗМЕРЫ, і їхні значення не змінюються при виконанні команди АВТОНАНЕСЕНИЕ РАЗМЕРОВ. Першими варто наносити найважливіші розміри.

* УДЛИНИТЬ – розтягання відрізка або дуги до перетинання з іншою лінією, дугою або точкою. При наведенні курсора на криву через певний час з'являється попередній зразок подовження. Між кінцевою точкою подовженої кривої і точкою перетину обмежувальної кривої накладається залежність сполучення. Криві, на кінцеві точки яких накладені залежності фіксації, не можуть бути подовжені.

Найчастіше команда застосовується при подовженні кривих з метою уточнення ескізу або замикання контурів. Тимчасово перейти до команди можна за допомогою клавіші SHIFT. Переключатися між командами можна також за допомогою контекстного меню.

 ОБРЕЗАТЬ – обрізання частини об'єкта, пересіченої іншими об'єктами. Обрізання заданої кривої в найближчій точці перетину. При наведенні курсора на криву через певний час з'являється попередній зразок обрізання. Між кінцевою точкою обрізаної кривої та точкою перетину з обмежувальною кривою накладається залежність сполучення.

Обрізання непересічної кривої здійснюється до її повного видалення, у цьому випадку на попередньому зразку результату обрізання видно, як виділяється вся крива. Криві, на кінцеві точки яких накладені залежності фіксації, не можуть бути обрізані.

Тимчасово перейти до команди «Обрізати» можна за допомогою клавіші SHIFT. Перемикатися між командами можна також за допомогою контекстного меню.

 ПЕРЕНЕСТИ – переміщення об'єкта в заданому напрямку на задану відстань, обумовлену двома заданими точками. При перенесенні геометрії вся залежна геометрія також переміщується.

 ПОВОРОТ – поворот або копіювання об'єкта на заданий кут навколо заданої точки або створення поверненої копії вихідних об'єктів. При повороті геометрії вся залежна геометрія також повертається.

ЗАВИСИМОСТИ. Використання залежностей запобігає небажаним змінам у конструктивних елементах при редагуванні розмірів і запозиченої геометрії. Накладення основних залежностей виконується автоматично при створенні ескізу, при цьому тип залежності позначається значком біля курсора.

Накладаючи і редагуючи геометричні й розмірні залежності, користувач може керувати формою ескізу:

 Перпендикулярность – накладення залежності перпендикулярності на ескізі до взаємного розміщення обраних відрізків, кривих або осей еліпсів під кутом 90 градусів;

 ПаралЛельность - накладення паралельного параметричного зв'язку на ескізі - відрізки й осі еліпсів будуть розміщуватися паралельно;

 КАСАТЕЛЬНОСТЬ – накладення дотичного параметричного зв'язку на ескізі, що забезпечує розміщення обраних кривих, включаючи кінці сплайнів, по дотичній до інших кривих. Залежність може бути накладена навіть на криві, що не мають спільних точок;

 СОВМЕЩЕНИЕ – накладення залежності сполучення примітивів ескізу шляхом сполучення двох точок або однієї точки і кривої. Якщо така залежність накладається на центри двох кіл, дуг або еліпсів, результат буде таким самим, як і при використанні залежності концентричності;

 КОНЦЕНТРИЧНОСТЬ – накладення концентричного параметричного зв'язку на ескізі, що забезпечує сполучення центрів двох дуг, кіл або еліпсів. Результат аналогічний до того, що міг бути отриманий при накладенні залежності сполучення на ці точки;

 КОЛЛИНЕАРНОСТЬ – накладення колінеарного параметричного зв'язку на ескізі, що забезпечує розміщення пари відрізків або осей еліпсів на одній лінії. Дозволяє проектувати геометрію;

 ГОРИЗОНТАЛЬНОСТЬ – накладення горизонтального параметричного зв'язку на ескізі. Після накладення відрізки, осі еліпсів або пари точок розміщуються паралельно координатної осі X ескізу;

 ВЕРТИКАЛЬНОСТЬ – накладення вертикального параметричного зв'язку на ескізі забезпечує розміщення обраних відрізків, осей еліпсів або пари точок паралельно осі Y координатної системи ескізу

  Равенство – накладення параметричного зв'язку рівності довжин або рівність радіусів на ескізі.

 ФИКСАЦИЯ – накладення фіксованого параметричного зв'язку на кінцеву точку об'єкта в ескізі, що приводить до закріплення точок і кривих у системі координат ескізу. Спроектована (запозичена) геометрія не може бути зафіксована. При переміщенні або повороті системи координат ескізу фіксовані точки і криві рухаються разом з нею;

 СИММЕТРИЧНОСТЬ - розміщення обраних відрізків і дуг симетрично відносно зазначеного відрізка. Дана залежність накладається тільки на обрані елементи геометрії. При накладенні цієї залежності щодо зазначеного відрізка симетрично розміщуються не тільки обрані відрізки і дуги, але і вся пов'язана з ними геометрія. Видалення відрізка, використовуваного як вісь симетрії, приводить до ліквідації всіх пов'язаних з ним залежностей симетричності.

 ПОКАЗАТЬ ЗАВИСИМОСТИ – виведення на екран симвільностів параметричних зв'язків і видалення зазначеного обмеження, заданого для лінії, дуги або еліпса. Для видалення залежності варто розміщувати курсор над символом, що видаляє залежності, і натиснути клавішу DELETE

ПРОЕЦИРОВАНИЕ - створення запозиченої геометрії шляхом проектування об'єктів моделі (ребер і вершин), контурів, робочих елементів або об'єктів іншого ескізу на площину побудов. Запозичена геометрія застосовується для накладення залежностей на інші ескізні елементи або безпосередньо як контур або траєкторія.

При роботі з виробом на площину побудов нового ескізу проектуються ребра компонентів, які перетинаються цією площиною. Спроектовані геометричні об'єкти асоціативно не пов'язані з геометрією об'єктів, що породили. Тому зміна вихідної геометрії не приводить до відновлення спроектованої геометрії:

ПРОЕЦИРОВАНИЕ ГЕОМЕТРИИ – накладення проекційного параметричного зв'язку на ескізі. Створення об'єктів ескізу шляхом проектування обраної геометричної (ребра моделі, вершини, робочої осі, робочих точок і об'єків непоглинених ескізів) на активну площину побудов;

ПРОЕЦИРОВАНИЕ РЕБЕР – створення об'єктів ескізу шляхом проектування крайок, що ріжуть, перетинання твердого тіла з поточною площиною ескізу. Команда проектує на активну площину побудов ребра моделі, пересічені цією площиною. У результаті проектування утворяться нові ребра, вершини і контури. Вони будуть змінені при зміні вихідних об'єктів.

Спроеційовані геометричні об'єкти асоціативно не пов'язані з геометрією об'єктів, що її породили. Тому зміна вихідної геометрії не приводить до відновлення спроектованої геометрії;

ПРОЕЦИРОВАНИЕ РАЗВЕРТКИ - створення на площині побудов розгорнення однієї або декількох окремих граней, крайки яких надалі можуть використатися в ескізі як опора для накладення залежностей. Грані, що проецюються, повинні бути сполучені із площиною побудов і лежати разом з останньою на одній стороні аркуша.

 ПАРАМЕТРЫ – кнопка відкриття однойменного діалогового вікна для задання параметрів, що використовуються при моделюванні параметричної деталі/складання для задання розмірів і форми конструктивних елементів, а також для опису взаємного розміщення компонентів у вузлах.

* ВСТАВИТИ ФАЙЛ AUTOCAD – вставка файлу, що містить креслення AutoCAD.

* ТЕКСТ – кнопка відкриття діалогового вікна вибору стилю і формату тексту:

примітки до креслень або текст на ескізах у кресленні;

текст основних написів, рамок, позначень баз і ескізних симвільностів;

текст розмірів, назв видів, спрощених розмірів отворів, марок змін і марок отворів;

текст у пояснювальних примітках, як здійснюється загальний доступ до ескізу;

текст у рельєфних елементах.

* ВСТАВКА КАРТИНКИ – вставка графічного зображення в ескіз або креслення.

 ИЗМЕНИТЬ СИСТЕМУ КООРДИНАТ - команда перевизначення системи координат ескізу з опорою на вершину або ребро деталі. Система координат ескізу може відрізнятися від системи координат моделі, відображуваної в лівому нижньому куті графічної зоні. При зміні системи координат ескізу аналогічно перевизначається і сітка ескізу.



загрузка...