загрузка...
 
2.1.2 Система координат, координатні площини і ескізна сітка
Повернутись до змісту

2.1.2 Система координат, координатні площини і ескізна сітка

Кожен новий файл має приховані робочі площини за замовчуванням, які перетинаються в центрі системи координат (XYZ). Значки координатних площин і точки центра розміщуються в браузері в папці НАЧАЛО, а на екрані монітора система координат нового ескізу зображується значками осей X і Y, які відображаються в центрі графічної зоні і визначають орієнтацію сітки ескізу, розміщеної на площині побудов. Кожну із цих площин можна відобразити в графічній зоні і використовувати для побудови конструктивних елементів. Крім того, щодо координатних площин і точки центра можна симетрично відображати наявні деталі

Система координат ескізу:

може відрізнятися від системи координат моделі. Знак системи координат моделі відображається в лівому нижньому куті графічної зони;

може переміщатися і повертатися на площині побудов. При зміні системи координат елемент знака системи координат (одна з осей або центр), для якого визначається нове положення, виділений.

Геометрія, що має залежності горизонтальності, вертикальності або фіксації, змінює свою орієнтацію і розміщення разом з переміщенням сітки ескізу. Незалежна геометрія не реагує на переміщення сітки.

Зміна системи координат ескізу може знадобитися для:

нанесення повернених розмірів;

полегшення точних побудов геометрії ескізу;

 правильного позиціювання параметричних елементів у моделі, оскільки самі параметричні елементи настроєні на ту систему координат, що використовувалася під час їх створення.

При зміні системи координат ескізу аналогічно перевизначається і сітка ескізу. Напрямок координатних осей не можна визначати геометрією, перпендикулярною до площини побудов.

При модифікуванні ескізу можна створювати користувацьку координатну систему (UCS, КСК), що відрізняється від координатної системи всієї моделі (піктограма якої розміщена в нижньому лівому куті графічного вікна). КСК варто переміщати або повертати, перш ніж створювати ескіз на площині деталі. Переміщення КСК після того, як елемент уже створений і на нього накладені зв'язки, може бути причиною несподіваного результату. За переміщуваною системою координат ескізу відповідно переміщуються і відрізки, що мають залежності горизонтальності або вертикальності, а також незалежні криві і точки. Криві, залежні від ребер моделі, залишаються на місці.

Для відображення опорних площин спочатку рекомендується викликати контекстне меню в графічній зоні і вибрати опцію Ізометричний вигляд. Для побудови ескізу на координатній площині варто вибрати її, а потім натиснути кнопку ЭСКИЗ.

Алгоритм переміщення/повороту системи координат ескізу з опорою на вершину або ребро деталі такий:

сполучити КСК ескізу із плоскою гранню;

створити ескіз на грані деталі або робочої площини.

Для зміни ескізної системи координат на піктограмі осей (розміщеній поруч із центром креслення) клацнути по кнопці  Изменить систему координат панелі 2М ЭСКИЗ. Аналогічна команда є в контекстному меню елемента

Для перенаправлення осі X клацнути на червоній стрілці, осі Y — на зеленій стрілці знака системи координат ескізу, відображуваній приблизно в центрі графічної зони. Підсвічені осі визначають, як будуть спрямовані осі (підсвічені осі встановлюються в напрямку обраних елементів). Не можна направляти осі уздовж перпендикулярного елемента.

Для зміни положення початку координат ескізу використовується один з таких методів:

- для динамічної зміни положення значка координатних осей - установити курсор на грань або вершину елемента і для задання нового положення натиснути ліву кнопку мишки;

- для переміщення системи координат на елемент геометрії, що не є вершиною, з контекстного меню вибрати пункт ВЫБРАТЬ ДРУГОЕ і циклічно перебирати доступні елементи геометрії. Для вибору геометрії клацнути на середньому значку  панелі вибору;

- для повороту системи координат вибрати ребро елемента або переміщати курсор навколо осі Z;

- для дзеркального розвороту осі з контекстного меню вибрати пункт СВЕРНУТЬ ОСИ.

Початок координат ескізу в координатній системі змінено. Якщо включити відображення координатних площин, то вони видні при перегляді моделі, як у каркасному, так і у тонованому вигляді:

1. Розкрити папку НАЧАЛО у браузері, клацнувши на значку «плюс» поруч із нею.

Клацнути правою кнопкою мишки в браузері на значку однієї з координатних площин і включити опцію ВИДИМОСТЬ у контекстному меню.

Якщо необхідно, виконати будь-які дії з таких:

для зміни розмірів відображуваної частини координатної площини підвести курсор до кута зображення площини до появи значка зміни розмірів, а потім перетягнути кут у потрібну позицію;

для переміщення відображуваної частини координатної площини підвести курсор до ребра зображення площини до появи значка переміщення, а потім перетягнути ребро в потрібну позицію.

Ескізи і конструктивні елементи можна створювати в будь-якому місці графічної зони, однак більшість деталей вимагає прив'язки до певної опорної точки в просторі. Розміщення цієї точки може бути довільним, але на ній базується перерахування всіх конструктивних елементів. Наприклад, на перетині координатних площин розміщується точка центра; але за замовчуванням вона прихована, однак її можна створити і накласти на неї залежність фіксації або за допомогою команди проектирование спроеціювати точку центра на площину побудов.

Ескізна сітка розміщена на площині побудов і орієнтована по осях системи координат ескізу. Установлення сітки дають візуальне уявлення про розміри ескізу. Таким чином, переміщення або поворот системи координат спричиняє відповідну переорієнтацію сітки. У Inventor є можливість задання інтервалу сітки і кількості ліній сітки. Крім того, ескізну сітку можна відключити:

Для задання інтервалу сітки і кількості ліній сітки:

у головному меню вибрати СЕРВИС/ПРОЦЕСС МОДЕЛИРОВАНИЯ/ЭСКИЗ;

 у зоні Точковая привязка ввести значення інтервалів. Інтервали уздовж осей X і Y задаються окремо;

 у зоні ОТОБРАЖЕНИЕ СЕТКИ ввести число інтервалів прив'язки між лініями сітки;

 у наступному полі зазначити число додаткових ліній, відображуваних між основними.

Відображення або приховання ескізної сітки виконується на вкладці ЭСКИЗ, що відкривається за командою СЕРВИС/ПРОЦЕСС МОДЕЛИРОВАНИЯ:

 у зоні ОТОБРАЖАТЬ НА ЭКРАНЕ зняти будь-який із прапорців ЛІНІЇ СІТКИ, ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ЛИНИИ СЕТКИ, ОСІ,  ЗНАК СИСТЕМЫ КООРДИНАТ для приховання відповідних елементів або встановити прапорці для ввімкнення їх відображення;

 зняти прапорець ПРИВЯЗКА К УЗЛАМ СЕТКИ для відключення прив'язки до вузлів сітки із заданим інтервалом або встановити прапорець для включення прив'язки (режим крокової прив'язки може бути включений навіть у тому випадку, коли сама сітка прихована).



загрузка...