загрузка...
 
4.1.8 Різьблення і таблиця різьблень
Повернутись до змісту

4.1.8 Різьблення і таблиця різьблень

В отворах і на циліндричних елементах (валах, шпильках і болтах) різьблення зображується для забезпечення більшої наочності. Значення параметрів різьблення в деталі використовуються для нанесення розмірів на видах креслення.

Задається різьблення розміщенням, довжиною, зсувом, напрямком, типом, номінальним розміром, класом і кроком на твердотільних деталях різьблення. Типові приклади використання різьблення:

різьбовий отвір у моделі деталі;

видавлений циліндр, наприклад, у вигляді різьбової шпильки;

нарізні поверхні на валах.

Побудова різьблення в моделі виконується командою РЕЗЬБА, піктограма якої розміщена на палітрі КОНСТРУКТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ. Створювати різьблення в різьбових отворах можна цією самою командою, хоча для створення внутрішнього різьблення передбачені опції, розміщені на вкладках РЕЗЬБА і РАЗМЕРЫ діалогового вікна ОТВЕРСТИЕ.

 

Після виклику команди відкривається однойменне діалогове вікно, що містить дві вкладки:

РАЗМЕЩЕНИЕ – вкладка, на якій містяться опції вибору поверхні обертання і задання довжини різьблення;

ГРАНЬ – кнопка, клацання по який забезпечує вибір однієї циліндричної або конічної грані;

ОТОБРАЖАТЬ В МОДЕЛЕ – прапорець, що забезпечує візуальне відображення різьблення в моделі;

ДЛИНА РЕЗЬБЫ – зона, у якій містяться опції задання параметрів різьблення - обмеження, напрямки і зсуви:

НА ВСЮ ДЛИНУ – прапорець, встановлення якого забезпечує створення різьблення по всій довжині обраної грані;

ИЗМЕНИТЬ НАПРАВЛЕНИЕ – кнопка, клацання по якій забезпечує зміну напрямку різьблення на зворотне від вихідного ребра обраної грані;

ДЛИНА – текстове поле, у якому задається довжина різьблення на поверхні обертання Опція недоступна, якщо встановлено прапорець НА ВСЮ ДЛИНУ

ЗДВИГ - текстове поле, у якому задається відстань від вихідного ребра грані до початку різьблення. Опція недоступна, якщо встановлено прапорець НА ВСЮ ДЛИНУ;

ПАРАМЕТРЫ – вкладка, на якій містяться опції задання параметрів, що визначають різьблення:

ТИП РЕЗЬБЫ – список, у якому вибирається тип різьблення, визначений у таблиці даних;

НОМИНАЛЬНЫЙ РАЗМЕР – список, у якому вибирається номінальний розмір для обраного типу різьблення;

ОБОЗНАЧЕНИЯ – список, у якому вибирається позначення різьблення, що є комбінацією діаметра і кроку різьблення, обумовлених поточним типом і діаметром різьблення;

КЛАСС – список, у якому вибирається клас різьблення зі списку для заданого діаметра і кроку;

НАПРАВЛЕНИЕ - задання напрямку різьблення: права або ліва. Значення опції відображається тільки в поясненні до різьблення і не впливає на розмір елемента і на його відображення в моделі.

Алгоритм побудови різьблення в отворах і на циліндричних стрижнях:

Побудувати елемент видавлювання або обертання, на якому буде створюватися різьблення.

Клацнути на кнопці РЕЗЬБЛЕНИЕ на панелі інструментів КОНСТРУКТИВНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ.

За необхідності зняти прапорець ОТОБРАЖАТЬ В МОДЕЛИ для пригнічення відображення різьблення на екрані.

Задати довжину різьблення. Встановити або зняти прапорець НА ВСЮ ДЛИНУ. Ввести значення із клавіатури або вибрати його зі списку, що випадає:

У поле ДЛИНА ввести значення довжини різьблення

У поле ЗДВИГ ввести значення інтервалу між ребром оброблюваної грані і початком різьблення

У графічній зоні з'являється схематичне відображення місця розміщення різьблення. Перемістити курсор на нарізній грані ближче до того ребра, звідки повинне починатися різьблення.

Якщо необхідно, натиснути кнопку ИЗМЕНИТЬ НАПРАВЛЕНИЕ для зміни напрямку різьблення на протилежний.

Для задання типу різьблення перейти на вкладку ПАРАМЕТРЫ. Для кожної опції клацнути на стрілці-трикутнику для вибору значення зі списку:

у списку ТИП РЕЗЬБЫ вибрати тип різьблення;

у списку НОМИНАЛЬНЫЙ РАЗМЕР вибрати діаметр різьблення;

у списку ШАГ вибрати комбінацію діаметра і кроку різьблення;

у списку КЛАСС вибрати клас різьблення;

включити опцію ПраваЯ або ЛЕВАЯ для задання напрямку нарізки різьблення.

Для завершення натиснути кнопку OK.

В Inventor вбудована електронна таблиця стандартних різьблень, що міститься в папці Program FilesAutodeskInventorDesign Data. Таблиця містить описи деяких стандартних типів різьблення і розмірів різьбових отворів. Користувач може задати іншу папку для зберігання користувацької таблиці, для цього слід виконати команду СЕРВИС/НАСТРОЙКА/ФАЙЛЫ, клацнути на кнопці пошуку ОБЗОР  біля параметра СОВМЕСТНО ИСПОЛЬЗУЕМЫЕ ДАННЫЕ.

У стовпцях електронної таблиці РЕЗЬБА.xls змінювати позначення різьблення можна у стовпці пользовательские ЗНАЧЕНИЯ. Файл таблиці даних можна редагувати, додаючи нові типи і описи різьблень у стовпці пользовательские ЗНАЧЕНИЯ, указуючи параметри різьблення, що задає користувачем:

створювати і змінювати користувацькі позначення різьблень;

створювати і видаляти користувацькі розміри різьблення;

створювати і видаляти користувацькі типи різьблення (ANSI, ISO, користувальницька і т.д.).

Після задання параметрів в електронній таблиці різьблення можна використовувати в середовищі креслень. Слід пам'ятати, що:

дані про типи різьблення у зв'язаній таблиці не мають асоціативності, тобто зміни в таблиці даних не впливають на вже створену в моделі різьблення;

в електронних таблицях існуючих різьблень не підтримується використання користувацьких позначень, оскільки відсутні стовпці ШАГ і пользовательские ЗНАЧЕНИЯ.

Основна структура таблиці організована в такий спосіб:

кожен аркуш таблиці являє собою окремий тип або стандарт. Не можна використовувати точку в імені аркуша;

у кожному рядку подано окремий запис, що повністю визначає різьблення;

у кожному стовпці подані значення окремого параметра по всіх записах;

в осередку A1 кожного аркуша зберігається визначення одиниці вимірювання (дюйм або мм);

в осередку B1 кожного аркуша зберігається назва типу різьблення;

в осередку A2 кожного аркуша зберігається спосіб вимірювання кроку різьблення (крок або TPI).

Розходження між визначеннями конічного і циліндричного різьблень мають структурний характер, тому їх збереження організовується на різних аркушах таблиці. Розбіжності формату такі:

для циліндричного різьблення в осередку A1, що визначає одиницю вимірювання, повинне стояти позначення inch (дюйм) або mm (мм);

для циліндричного різьблення в осередку A1, що визначає одиницю вимірювання, повинне стояти позначення inch-taper (дюймова, конічна) або mm-taper (метрична, конічна);

циліндричне і конічне різьблення розрізняються набором стовпців, що визначають параметри різьблення;

конічні різьблення створюються тільки за допомогою команди РЕЗЬБЛЕНИЕ.

Для додавання або редагування описів різьблення і різьбових отворів необхідно керуватися такими рекомендаціями:

перед редагуванням файлу таблиці слід створити резервну копію файлу РЕЗЬБА.xls;

для створення нового типу різьблення потрібно створити копію наявного аркуша в таблиці, що дозволить одержати готову структуру аркуша з необхідним набором стовпців. Далі новий аркуш можна редагувати

для створення користувацьких розмірів різьбового отвору потрібно створити в таблиці аркуш із користувацькими описами. Потім на вкладці ПАРАМЕТРЫ діалогового вікна РЕЗЬБА зі списку ТИП РЕЗЬБЫ слід вибрати користувацький тип;

зміни файлу таблиці не впливають на наявні нарізні елементи і нарізні отвори. Після зміни і збереження таблиці слід виконати редагування наявних різьбових конструктивних елементів, надавши їм нові параметри.

Алгоритм створення користувацького позначення різьблення:

У Excel відкрити  таблиці (файлThread.xls) перейти на аркуш таблиці, який потрібно змінити.

В осередках стовпця пользовательские ЗНАЧЕНИЯ ввести потрібні дані. Для кожного типу різьблення доступно тільки одне пользовательские ЗНАЧЕНИЯ.

Новий запис у таблиці опису різьблення можна вводити в новому порожньому рядку. Однак більш надійно копіювати наявні рядки таблиці, а потім змінювати в них значення. Алгоритм додавання нового опису різьблення:

у Excel відкрити  таблицю різьблень і перейти на аркуш таблиці, що буде редагуватися;

знайти область таблиці, куди повинна бути вставлена новий запис. Вставити рядки для нових даних;

скопіювати одну або кілька наявних записів і вставити їх у нові рядки. Це допоможе задати нові позначення в стовпці ОБОЗНАЧЕНИЯ з дотриманням визначених вимог.

позначення різьблення, що задається в дюймах, повинне містити після дефіса число западин на дюйм. Наприклад, позначення 1-8 UNC визначає вісім западин різьблення на дюйм. Позначення 1_8 UNC має неправильний формат (замість дефіса використаний знак підкреслення), тому різьблення буде мати крок, взятий за замовчуванням;

у позначенні різьблення, обумовленого в метричній системі, крок повинен бути зазначений після символу x (наприклад, M1.60x0.35). Інакше буде використаний крок різьблення, прийнятий за замовчуванням.

Відредагувати скопійовані дані в нових рядках для створення нових описів різьблення.

Зняти зайві рядки і зберегти файл таблиці.

Для очищення невикористовуваних розмірів різьблення слід зняти відповідний ряд в електронній таблиці. Нові описи різьблення стають доступними після наступного запуску Inventor.

Для додавання нового типу різьблення необхідно створити новий аркуш у таблиці, потім скопіювати дані з наявного аркуша для швидкого створення необхідних стовпців таблиці. Подальший опис нового типу зводиться до редагування даних в осередках нового аркуша. Для створення нового типу різьблення рекомендується копіювати наявний аркуш із тим типом різьблення, у якому задана необхідна одиниця вимірювання (міліметри або дюйми). Для створення нового типу не потрібно копіювати наявний аркуш повністю - досить скопіювати хоча б три перші рядки аркуша, що визначають структуру таблиці. В осередках А1, В1 і у більшості випадків А2 на кожному аркуші міститься вся необхідна інформація для визначення серії різьблень.

Алгоритм додавання нового типу різьблення (ANSI, ISO, користувацька):

Відкрити таблицю різьблень і перейти на аркуш таблиці, який потрібно скопіювати.

Створити новий аркуш таблиці. Вставити на новий аркуш дані з наявного аркуша, взятого за основу.

Відредагувати дані нового аркуша для створення нового типу різьблення.

Привласнити новому аркушу ім'я, що визначає назву типу. Для створення нового типу не потрібно копіювати наявний аркуш повністю - досить скопіювати хоча б три перші рядки аркуша, що визначають структуру таблиці. В осередках А1, В1 і у більшості випадків А2 на кожному аркуші міститься вся необхідна інформація для визначення серії різьблень.

Зберегти файл таблиці.

Для очищення невикористовуваних типів різьблення слід зняти відповідний аркуш в електронній таблиці.

Нові описи різьблення стають доступними після наступного запуску Inventor.



загрузка...