загрузка...
 
Науковий експеримент
Повернутись до змісту

Науковий експеримент

Науковий експеримент є основою наукового підходу до пізнання. Ніяка теорія не може вважатися науковою, якщо вона не спирається на науковий експеримент або на інші наукові теорії.

Що ж відрізняє науковий експеримент від ненаукового?

По-перше, повторюваність. Тобто скільки б разів не повторювали експеримент без зміни його початкових даних і умов проведення, він повинен давати аналогічні результати.

По-друге, відтворюваність. Хто завгодно повинен мати можливість повторити даний експеримент, і при цьому ті самі початкові дані й абсолютно ідентичні дії повинні привести до точно таких результатів.

Якщо хоча б одна із цих властивостей наукового експерименту не виконується, то потрібно говорити про те, що експеримент некоректний і не враховує якісь чинники.

Крім того, науковий експеримент ставиться цілком певним чином, оскільки має на меті отримання наукових фактів.

Науковий факт виводиться як прямий безпосередній результат наукового експерименту в результаті обробки отриманих у ньому даних.

Є безліч інших фактів, наприклад історичних, і для того, щоб використовувати їх у науковому методі пізнання, необхідно додатково упевнитися в їх науковості.

Далеко не будь-який, навіть очевидний з першого погляду факт можна вважати науковим, якщо його не можна перевірити науковим експериментом.

У звичайній мові слово «факт» має на увазі, що це факт – науковий.

Таким чином, якщо ви не хочете отримати неправильну або просто ненаукову теорію, то в першу чергу потрібно перевірити ті факти, які лежать в її основі.



загрузка...