загрузка...
 
Наукова теорія
Повернутись до змісту

Наукова теорія

Наукова теорія (НТ) має дуже велике значення для наукового методу пізнання реальності. Результати будь-якого наукового експерименту (НЕ) набувають якоїсь значущості тільки після того, як вони будуть оброблені теоретично.

Як не будь-який експеримент є науковим, так і не будь-яка теорія може відображати наукову точку зору. Вже говорилося про те, що наукова теорія повинна спиратися на НЕ.

Які ж іще риси характерні для НТ?

– Будь-яка НТ діє у своїй області визначення (ОВ). НТ повинна включати всі НЕ, що проводилися для тієї ОВ, в якій вона діє (або в складних випадках найбільша їх кількість, хоча в цьому випадку НТ все одно вважатиметься спірною).

– Простота. Цей принцип не може бути виражений логічними визначеннями, оскільки є суб'єктивним поняттям, але більшість учених зараз приймають цей принцип як один із критеріїв науковості. Сформульований навіть принцип бритви Оккама, який виражає принцип простоти.

– Цілісність. Крім усього цього, НТ може мати висновки, які, якщо це можливо, теж повинні бути підтверджені НЕ. Якщо НЕ не може підтвердити наслідок якоїсь теорії, це означає, що і вся теорія потребує доопрацювання.

– Логічність. НТ повинна бути внутрішньо несуперечлива і логічна.

Таким чином, ми бачимо, що саме НЕ є критерієм істинності НТ, а отже, сама НТ є всього лише допоміжним інструментом в науковому методі пізнання Реальності.

З іншого боку, сам по собі НЕ нічого не може дати для науки. Для науки мають цінність тільки наукові факти, які видобуваються з НЕ за допомогою НТ.

Більше того, рівень розвитку сучасної науки вимагає, щоб усі НЕ були заздалегідь змодельовані теоретично. Є цілий напрям у науці з математичного моделювання фізичних експериментів.

Тому в сучасній науці НТ і НЕ зв'язані настільки тісно, що деякі люди (у тому числі й вчені) вже забули про те, що з них є визначальним для наукового методу пізнання Реальності.



загрузка...