загрузка...
 
Аналогія і моделювання
Повернутись до змісту

Аналогія і моделювання

Під аналогією розуміють подібність, схожість якихось властивостей, ознак або відношень у різних в цілому об'єктів.

Установлення схожості (або відмінності) між об'єктами здійснюється в результаті їх порівняння. Таким чином, порівняння лежить в основі методу аналогії.

Існують різні типи висновків за аналогією. Але загальним для них є те, що у всіх випадках безпосередньому дослідженню піддається один об'єкт, а висновок робиться про інший об'єкт. Тому висновок за аналогією в найзагальнішому розумінні можна визначити як перенесення інформації з одного об'єкта на інший. При цьому перший об'єкт, який власне і піддається дослідженню, називають моделлю, а інший об'єкт, на який переноситься інформація, отримана в результаті дослідження першого об'єкта (моделі), називається оригіналом (іноді — прототипом, зразком і т. д.).

Таким чином, модель завжди виступає як аналогія, тобто модель і об'єкт (оригінал), що відображається з її допомогою, знаходяться в певній схожості (подібності).

"...Під моделюванням розуміють вивчення модельованого об'єкта (оригіналу), що базується на взаємооднозначній відповідності певній частині властивостей оригіналу і що заміщає його під час дослідження об'єкта (моделі), і що включає побудову моделі, вивчення її і перенесення отриманих відомостей на модельований об'єкт ? оригінал".

Залежно від характеру використовуваних у науковому дослідженні моделей розрізняють декілька видів моделювання:

1. Уявне (ідеальне) моделювання.

2. Фізичне моделювання.

3. Символічне (знакове) моделювання.

Особливим і дуже важливим різновидом символічного (знакового) моделювання є математичне моделювання. Математичне моделювання може застосовуватися в особливому поєднанні з фізичним моделюванням. Таке поєднання називається речовинно-математичним (або наочно-математичним) моделюванням. На сьогодні речовинно-математичне моделювання нерідко реалізується за допомогою електронних аналогових пристроїв, які дозволяють створювати математичну аналогію між процесами, що проходять в об'єкті-оригіналі і в спеціально організованій електронній схемі. Остання і забезпечує отримання нової інформації про процеси в досліджуваному об'єкті.

4. Чисельне моделювання на комп'ютерах.

Цей різновид моделювання ґрунтується на раніше створеній математичній моделі об'єкта, що вивчається, або явища і застосовується у випадках великих обсягів обчислень, необхідних для дослідження даної моделі.

"Чисельне моделювання особливо важливе там, де не зовсім зрозуміла фізична картина явища, що вивчається, не пізнаний внутрішній механізм взаємодії. Шляхом розрахунків на ЕОМ різних варіантів здійснюється накопичення фактів, що дає можливість врешті-решт провести відбір найбільш реальних і ймовірних ситуацій. Активне використання методів чисельного моделювання дозволяє різко скоротити терміни наукових і конструкторських розробок".

Загальна схема наукового пізнання: спостереження ? гіпотеза ? модель ? теорія ? експеримент ? висновки.



загрузка...