загрузка...
 
3.2 Парадигма. Зміна парадигм і наукові революції
Повернутись до змісту

3.2 Парадигма. Зміна парадигм і наукові революції

За визначенням Томаса Куна, поданим у «Структурі наукових революцій», наукова революція ? це зміна парадигми. "Під парадигмами я маю на увазі визнані всіма наукові досягнення, які протягом певного часу дають модель постановки проблем та їх вирішень наукової спільноти" (Т. Кун).

Згідно з Куном, наукова революція відбувається тоді, коли вчені виявляють аномалії, які неможливо пояснити за допомогою універсальної прийнятої парадигми, в рамках якої до цього моменту відбувався науковий прогрес.

З погляду Куна парадигму потрібно розглядати не просто як поточну теорію, але як цілий світогляд, в якому вона існує разом зі всіма висновками, що здійснюються завдяки їй.

Конфлікт парадигм, що виникає в періоди наукових революцій, ? це насамперед конфлікт різних систем цінностей, різних способів вирішення задач-головоломок, різних способів вимірювання та спостереження явищ, різних практик, а не тільки різних картин світу. Коли накопичується достатньо даних про значущі аномалії, що суперечать поточній парадигмі, згідно з теорією наукових революцій, наукова дисципліна переживає кризу.

Протягом цієї кризи випробовуються нові ідеї, які, можливо, до цього не бралися до уваги чи навіть були відмінені. Зрештою, формується нова парадигма, яка набуває власних прихильників, і починається інтелектуальна «битва» між прихильниками нової парадигми і прихильниками старої.

Нова наукова істина не досягає тріумфу шляхом переконання своїх опонентів і їх прояснення, але це, швидше, відбувається тому, що її опоненти зрештою помирають і виростає нове покоління, з нею знайоме (Т. Кун).

Коли наукова дисципліна змінює одну парадигму на іншу, за термінологією Куна, це називається «науковою революцією», або «зрушенням парадигми».

Рішення відмовитися від парадигми завжди одночасно є рішенням прийняти іншу парадигму, а вирок, що приводить до такого рішення, включає як зіставлення обох парадигм із природою, так і порівняння парадигм одна з одною (Т. Кун).

Деякі загальні положення теорії Куна можна підсумовувати таким чином:

? рушійною силою розвитку науки є люди, створюючи наукове співтовариство, а не щось, закладене в саму логіку розвитку науки;

? розвиток знання визначається зміною пануючих парадигм, а не простим підсумовуванням знань, тобто відбуваються не тільки (і не стільки) кількісні, але і якісні зміни в структурі наукових знань;

? наука розвивається за принципом чергування періодів «нормальної» і «революційної» науки, а не шляхом накопичення знань і приєднання їх до тих, що вже є.



загрузка...