загрузка...
 
Питання 1. Що вивчає економічна наука
Повернутись до змісту

Питання 1. Що вивчає економічна наука

Для того щоб жити, люди повинні споживати, тобто задовольняти різні потреби за допомогою різноманітних благ. Велику частину таких благ люди виробляють, а не одержують від природи. Для цього вони здійснюють спеціальну діяльність, яка називається господарською. Ця діяльність полягає у тому, що люди використовують обмежені виробничі ресурси (праця, природні ресурси, машини, устаткування і т. д.), що є у них, для створення життєвих благ і подальшого обміну ними.

Блага – все, що цінується людьми як засіб задоволення своїх потреб.

Сукупність способів і методів, використовуваних при організації господарської діяльності, входить в поняття «економіка».

Економіка – 1) діяльність людей, спрямована на створення необхідних їм благ; 2) наука, що вивчає, як люди використовують обмежені ресурси, що є у них, для задоволення своїх необмежених потреб у життєвих благах.

Оскільки господарська діяльність здійснюється людьми зі стародавніх часів, то її проблеми також турбують людей з глибокої старовини. У будь-якому разі першим ученим-економістом вважають великого мислителя Стародавньої Греції Арістотеля (384-322 рр. до н. э.). Саме він створив термін «економіка», поєднавши два грецькі слова «ейкос» – господарство і «номос» – закон, отже «економіка» в перекладі зі старогрецького – це «закони господарства», тобто правила, яких люди зазвичай додержуються в процесі господарської діяльності.

Ці правила люди вивчають вже більше 2 тисяч років, але і сьогодні процес розвитку економічної науки ще не завершений.

У сфері економічного життя є три головні учасники:

1) сім'ї;

2) фірми;

3) держава.

Вони взаємодіють між собою, координуючи свою діяльність як безпосередньо, так і через різноманітні ринки. От чому коло проблем, досліджуваних економічною наукою, охоплює:

1)         економіку сім'ї (тобто економічні процеси, пов'язані з господарством, яке веде група близьких людей, що живуть разом, або самотня людина);

2)         економіку фірми (тобто економічні процеси, пов'язані з діяльністю організацій, що виробляють блага для продажу);

3)         економіку ринків факторів виробництва, товарів і послуг (тобто економічні процеси, пов'язані з купівлею-продажем благ, безпосередньо споживаних людьми або використовуваних для організації діяльності фірм);

4)         загальноекономічні процеси (тобто процеси, які впливають не тільки на економіку сім'ї, фірми, регіону або певного ринку, але й на все економічне життя країни в цілому).

Сучасна економічна наука – це фундамент, на який спираються рішення державних органів управління і рекомендації прикладних бізнес-наук (менеджменту, маркетингу, бухгалтерського обліку, фінансового менеджменту та ін.). Нарешті, знання економічних основ життя суспільства допомагає будь-якій людині краще зрозуміти, що відбувається навколо нього, як ті або інші економічні процеси можуть позначитися на рівні його добробуту.



загрузка...