загрузка...
 
Питання 4. Межа виробничих можливостей і чинники її зміни
Повернутись до змісту

Питання 4. Межа виробничих можливостей і чинники її зміни

Раніше ми вже встановили дві дуже важливі істини:

більшість видів ресурсів універсальна, тобто можуть бути використані найрізноманітнішими способами для отримання різних благ;

основну масу ресурсів утворюють економічні ресурси, а вони в кожен даний момент часу жорстко обмежені.

Зробимо ще два цілком реальних допущення:

протягом коротких проміжків часу (наприклад, року) основні технології, використовувані на підприємствах країни, сильно не змінюються;

всі обмежені ресурси, які має у своєму розпорядженні країна, використовуються повно і раціонально.

Ураховуючи сказане вище, ми можемо розглянути поняття про межу виробничих можливостей країни.

Межа виробничих можливостей – обсяги виробництва, які можуть бути досягнуті країною при якнайповнішому використанні виробничих ресурсів, що є у неї.

Для наочності звернемося до рис. 8.1.

 

Рисунок 8.1 – Крива виробничих можливостей

На цьому рисунку графічно зображена межа виробничих можливостей (економісти називають її кривою виробничих можливостей), що відображає суть тієї проблеми, яку доводиться вирішувати щодня громадянам, фірмам і урядам усіх країн світу. Проблема ця полягає в тому, який саме набір благ виробляти, вибравши його з тієї незліченної безлічі можливих варіантів, які доступні при наявних ресурсах і технології виробництва.

У даному випадку ми припустили для простоти, що економіка країни може виробляти всього два види благ: танки, необхідні для захисту країни від ворогів, і вантажівки, необхідні для перевезення мирних вантажів. І той, і інший вид благ виробляються з металу, ресурси якого завжди в будь-який даний момент часу обмежені і відомі.

Ми можемо пустити весь наявний метал на виробництво танків і не зможемо тоді виготовити жодної вантажівки. Цей варіант на графіку позначає точка з координатами АВ. Або, навпаки, витратити весь метал на вантажівки, зупинивши всі танкові заводи (точка з координатами АС).

Нарешті, що більш реально, ми можемо частину металу спрямувати на танкові заводи, а частину – на заводи з виробництва вантажівок. Тоді ми одержимо деяку комбінацію обсягів випуску обох видів продукції. Так, якщо на виробництво танків піде велика частина металу, то ми одержимо комбінацію, якій відповідає на графіку точка з координатами ED. Спрямувавши ж велику частину металу на виробництво вантажівок, ми одержимо, скажімо, комбінацію випусків, якій відповідає точка з координатами ІН.

У реальній дійсності таких комбінацій випусків альтернативних видів благ, конкурентно вироблюваних з одних і тих самих видів ресурсів, може бути множина, і графічно всі вони можуть бути зображені у вигляді кривої виробничих можливостей ВС.

При цьому важливо розуміти, що ця крива показує всі можливі комбінації випуску альтернативних благ саме у ситуації повної зайнятості ресурсів, тобто коли ми пускаємо на виготовлення таких благ (у нашому прикладі – танків і вантажівок) весь обсяг наявних ресурсів (у даному випадку – металу). Якщо ж ми з якоїсь причини пускаємо в справу не весь обсяг наявних ресурсів (наприклад, спрямовуючи частину металу в запас), то економіка починає працювати нижче за межу своїх виробничих можливостей, і ми одержуємо ситуацію, яку на графіку описує точка з координатами FG. Іншими словами, крива виробничих можливостей показує всі можливі комбінації випуску альтернативних благ при повному використовуванні всього виробничого потенціалу країни.

А тому всі комбінації випусків, яким відповідатимуть точки, розташовані правіше і вище за криву виробничих можливостей, нереальні. Досягти цих точок країна може лише в тому випадку, якщо зуміє зсунути криву своїх виробничих можливостей управо-вгору. На нашому рисунку цей майбутній стан економіки позначає крива LM, а одну з можливих на ній комбінацій випусків танків і вантажівок (більше за і вантажівки, і танки, ніж у варіанті Н) позначає точка з координатами KJ.

Країна може добитися такого розширення своїх виробничих можливостей за рахунок збільшення обсягу залучених до господарської діяльності чинників виробництва і поліпшення способів їх використання. І навпаки, якщо виробничі ресурси країни використовуються не повністю, то реальна крива виробничих можливостей знаходиться нижче-лівіше тієї кривої, яка відповідає повному використанню цих ресурсів.



загрузка...