загрузка...
 
3.4 Класифікація металообробних і складальних  верстатів
Повернутись до змісту

3.4 Класифікація металообробних і складальних  верстатів

Верстати ручної дії - це будь-які верстати, на яких оброблювана заготовка не має механічного зв'язку з виконавчими органами, тому предмет праці утримується робітником руками і вручну подається ним в зону обробки. При цьому можливі два випадки:

а) у верстата немає механізмів подачі;

б) у верстата немає не тільки механізмів подачі, але і механізованого привода головного руху, тобто всі дії виконуються за рахунок м’язової енергії робітника.

У другому випадку маємо найнижчу за своїми виробничими властивостями форму верстатів ручної дії, тобто з ручною подачею деталі  і ручним головним рухом  Vр. Штучний час використання такої форми верстатів на 100% є ручним. Верстати подібного типу в чистому вигляді на практиці трапляються дуже рідко.

Інший, технічно більш досконалий різновид верстатів ручної дії, так званий "ручний приводний", має значне поширення і тепер. До їх числа належать верстати, при роботі на яких головний рух може бути механізованим  Vм , але рух подачі предмета праці  виконується вручну.

Протягом усього штучного часу обробки машинний час на таких верстатах цілком перекривається ручним. Процес відбувається при безперервній і особистій участі робітника. Операторові досить на одну мить відняти руки від предмета обробки, і технологічний процес припиняється.

Прикладом найбільш поширених представників верстатів ручної приводної дії можуть бути різноманітні заточувальні верстати або так звані полірувальні «бабки». За їх допомогою при безперервній і безпосередній ручній праці робітника виконуються багато зачисних та довідних операцій. Це є підставою для віднесення таких верстатів до класу верстатів ручної дії, але в розділ привідних, оскільки існує механізований привід головного руху різання.

Досить широкого розповсюдження набули також плоскошліфувальні верстати ручної привідної дії при виготовленні калібрів і лекал. Віднесення їх у розділ верстатів ручної привідної дії визначається ручною подачею виробу, установленого на столі верстата.

Таким чином, якщо існує ручне робоче переміщення стола (шліфувального, фрезерного та ін.), то такий верстат належить до класу ручних привідних.

Верстату може бути привласнений індекс "рп" (ручної привідної дії) на різного роду операціях фрезерування контурів деталей за накладними копірами, якщо робітник безперервно вручну подає стіл верстату з деталлю і укріпленим на пристрої копіром до зіткнення останнього з контактною поверхнею різального інструмента (   , Vм).

Два інших великих класи металообробних і складальних верстатів - механізованої і автоматичної дії - оцінюються за загальноприйнятими показниками і визначаються ознаками, що наведені в таблиці 3.2.



загрузка...