загрузка...
 
Розрахунок фундаментів
Повернутись до змісту

Розрахунок фундаментів

Найбільш простим є статичний розрахунок фундаментів. Розрахунком визначають тиск, що створюється підошвою фундаменту на основу, і порівнюють його з нормативним . У розрахунку приблизно враховують ступінь динамічності машин за допомогою коефіцієнта пропорційності a:

,                    (2.1)

       де Р – дійсний  тиск на ґрунт, кПа;

,  – вага машини і фундаменту, кН;

– площа фундаменту, м2;

= 1500 – допустимий тиск на ґрунт, кПа.

При розміщенні обладнання на перекритті статичний розрахунок полягає у визначенні питомого навантаження на перекриття:

,(2.2)

де – питоме навантаження на перекриття, кПа;

–вага майданчика перекриття та фундаменту, кН;

– площа підошви майданчика, м2.

Фундаменти виготовляють з бетону. В окремих випадках дозволяється виготовляти цегляні фундаменти для машин холодопродуктивністю до 60 кВт за умови розташування кладки вище рівня ґрунтових вод.

Для закріплення компресорів середньої продуктивності, насосів й апаратів на фундаментах застосовують фундаментні й анкерні болти.

а)б)

Рисунок 2.3 – Засоби кріплення обладнання до фундаменту:

1 – фундамент; 2 – колодязь; 3 – болт; 4 – анкерна плита; 5 – рама компресора; 6 – гайка фундаментного болта; 7 – підливка бетону; 8 – дерев’яна пробка

Фундаментний болт (рисунок 2.3а) – сталевий стрижень,  нижня закладна частина якого закріплюється в бетоні фундаменту. Для кращого зчеплення болта з бетоном закладну частину болта роблять зігнутою.

Анкерні болти (рисунок 2.3-б) використовують для кріплення компресорних агрегатів або компресорів великої продуктивності. На фундаментах вони закріплюються за допомогою закладних деталей – анкерних плит, що зашпаровують у бетон фундаменту в процесі його виготовлення. У верхній частині стрижня болта є нарізна частина з гайкою. Анкерні болти більш зручні при експлуатації й монтажі.

Анкерні болти не зашпаровують у бетон, а з'єднують їхню закладну частину з анкерною плитою шляхом повороту Т-подібної головки болта нижче щілинного отвору анкерної плити.

При затягуванні гайки у фундаментних й анкерних болтах рама притискається до фундаменту з силою, що дорівнює вазі устаткування, і додатково - з силою, що дорівнює натягу болтів. Між поверхнею фундаменту й рамою створюються значні сили тертя, що перевищують зусилля зрушення. У цьому випадку болти на фундаменті будуть працювати на розтягування. 

При цьому площа перетину одного болта визначається за формулою

,(2.3)

де – сила, що діє на болт, Н;

– допустима напруга на розтягування матеріалу болта, кПа;

1,35 – коефіцієнт, що враховує попереднє затягнення болта.

Якщо сила навантаження болтів невідома, то глибину анкерних болтів слід орієнтовно брати такою, що дорівнює 15 діаметрам болта (для болтів з анкерною шайбою) і 20 діаметрам (для болтів із нормальним закладенням без шайб).

Перед розміщенням устаткування на фундаменті необхідно зробити розмічальні роботи.  Розмічальні роботи полягають у розміщенні устаткування й комунікацій у горизонтальній і вертикальній площинах у строгій відповідності до проекту установки.

При розмічанні в горизонтальній площині визначають положення контурів або осей устаткування, осей фундаментних болтів й інших засобів кріплення щодо монтажних осей або будівельних елементів приміщення.

При монтажу компресорів найкращим є таке їхнє розміщення, коли вони встановлені в один або два ряди, а передня частина компресорів виходить у бік центрального (основного) проходу, що має мінімальну ширину 1,5 м. Прохід між виступаючими частинами компресора повинен бути не менше 1,0 м. При встановленні устаткування в приміщенні з внутрішніми колонами відстань від колон до виступаючих частин устаткування допускається 0,7 м - за наявності інших проходів нормальної величини.

Для визначення місця розташування фундаментів робиться розмітка на підлозі цеху або провішуються струни на висоті 2-2,2 м (рисунок 2.4), що імітують головні осі устаткування.

 

Рисунок 2.4 – Схема провішування струн для розмічування фундаменту компресора:

1 – струни; 2 – скоба; 3 – вантаж; 4 – виски

Скоби для провішування струн зі сталевого дроту діаметром 0,5-0,6 мм вбивають у стіни відповідно до проекту. Від місця перетинання струн відміряють розміри фундаменту; за спущеними з цих точок висками фіксують контур фундаменту на ґрунті.

Розміри фундаменту в плані повинні бути вибрані так, щоб відстань від осей фундаментних болтів до зовнішніх граней фундаменту не перевищувала

120-200 мм. Головні осі фундаменту безкрейцкопфного компресору проходять: одна – по осі колінчастого вала, інша – між циліндрами компресора. В апаратах головні осі фундаментів  відповідають  їхнім  геометричним  осям  симетрії.



загрузка...