загрузка...
 
3.3 Вимірювання економіки знань
Повернутись до змісту

3.3 Вимірювання економіки знань

Спеціалісти-практики з економічного розвитку мають завжди планувати, як зберегти економіку міста конкурентоспроможною в майбутньому. Іншого способу забезпечити економічне зростання й зберегти або збільшити кількість робочих місць в громаді немає. Інформація та передові технології стають дедалі важливішими елементами здорової та глобально конкурентоспроможної економіки. Застосування нових методів або нових технологій виробництва або поширеення товарів та послуг є одним із завдань економіки знань, яка створює нові можливості, продукти та послуги. Економіка знань тісно пов’язана зі створенням високооплачуваних робочих місць для висококваліфікованих працівників. Проте такі високооплачувані професії нерівномірно розподілені між громадами. Деякі громади добре підготовлені й допомагають своїм мешканцям скористатись підвищенням ролі високих технологій в громаді, інші – менш підготовлені до руху вперед і залишають своїх мешканців уразливими до економічного занепаду [40].

Цей інструмент створено, аби допомагати громадам, особливо тим, які є найбільш економічно вразливими, сприяти розвитку ефективної економіки знань та створювати високооплачувані робочі місця, що вимагають високої кваліфікації. Він допомагає лідерам місцевої громади та спеціалістам з економічного розвитку отримати реальну картину стану економіки знань в своїй громаді за допомогою підрахунку «індексу економіки знань». Цей інструмент охоплює основні дані та інформацію про ключові індикатори здатності громади конкурувати в умовах глобальної економіки знань. Індикатори згруповані в п’ять категорій компонентів економіки знань: робочі місця, пов’язані зі знанням; інновації; економіка інформаційних технологій; глобалізація; економічний динамізм. Цей інструмент визначає показники, що описують кожну з цих категорій. Він також допомагає лідерам громад та спеціалістам з економічного розвитку визначити переваги та слабкі сторони громади та спланувати стратегічні дії, що мають привести до покращання здатності громади конкурувати в умовах глобальної економіки знань.

Індекс економіки знань є свого роду підручником “Зроби сам” і дає можливість громадам проводити економічний аналіз та визначати пріоритети для місцевих дій. Наприклад, якщо індикатори показують, що громада має доступ до потужних ліній електронного зв’язку, але більшість її мешканців не мають навичок або зацікавленості використовувати Інтернет, відповіддю в такому разі може бути навчання технологічних навичок або ініціативи, що сприяють створенню мешканцями громади нових змістовних Інтернет-послуг.

Загальний індекс економіки знань вимірюється як звичайне незважене середнє значення рейтингу громади за п’ятьма компонентами економіки знань (робочі місця, пов’язані зі знанням; інновації; економіка інформаційних технологій; глобалізація; економічний динамізм) з використанням шістнадцяти індивідуальних показників. Рейтинги вимірюються шляхом порівняння громади з якимось зразком чи іншими подібними громадами або регіонами, проте, якщо таке порівняння зробити неможливо, оскільки інші міста не використовують цей індекс, місто з року в рік може оцінювати свої власні результати і мати на меті щороку покращувати кожен індикатор. У такий спосіб індикатори, які вимірюються окремим містом, вказуватимуть на специфічні переваги та слабкі сторони і можуть спонукати до певних дій для покращання конкурентоспроможності громади в умовах глобальної економіки знань.

У розділах, наведених нижче, розглянуто п’ять основних компонентів та індикаторів, які можуть допомогти громаді оцінити їхню економіку знань. Інші наявні релевантні індикатори можуть стати у нагоді для визначення кожної категорії індексів.

Слід пам’ятати, що наявність даних та їхня достовірність, безумовно, відрізняються в багатьох громадах. Індекс необхідно сприймати як спосіб, за допомогою якого громада може пізнати саму себе, а не як готовий рецепт. Вірогідно, що до процесу самооцінки доведеться вносити зміни відповідно до місцевих умов.

Через зростаюче значення знань та інформації в економічному розвиткові, створення робочих місць, пов’язаних зі знанням, стає дедалі більш важливим фактором економічного зростання. Високоінтелектуальні робочі місця (як категорія) розраховують як середню величину рейтингу громади за трьома індикаторами: робочі місця, пов’язані з інформаційними технологіями та підготовкою робочої сили, управлінські та робочі місця, що вимагають високої кваліфікації.

Робочі місця, пов’язані з інформаційними технологіями

Для розвинутої економіки знань характерна велика пропозиція робочих місць в галузях промисловості, пов’язаних з інформаційними та комунікаційними технологіями.

Робочі місця, пов’язані з інформаційними технологіями, представлені в індексі економіки знань як відсоток робочої сили, яка задіяна в чотирьох галузях промисловості, що стосуються до інформаційних технологій: телекомунікації, дизайн комп’ютерних систем та послуги, пов’язані з ним, інформаційні послуги та обробка даних, кабельні мережі й продаж програмного забезпечення.

Підготовка робочої сили

Для того щоб бути конкурентоспроможною в умовах економіки знань, громада має запропонувати добре підготовлену та обізнану в інноваціях робочу силу. Однією з загальноприйнятих одиниць вимірювання рівня підготовки сучасної робочої сили є вища освіта.

Підготовка робочої сили подається як відсоток людей, старших за 25 років, які мають ступінь бакалавра або вищий.

Управлінські та робочі місця, що вимагають високої кваліфікації

У міру того як економічне зростання поступово переходить у галузі, пов’язані з інформацією та супутніми послугами, відкривається значна кількість нових вакансій, пов’язаних із високим рівнем знань та високою кваліфікацією у сфері управління та інших професійних сферах.

Управлінські та робочі місця, що вимагають високої кваліфікації, представлені як відсоток робочої сили віком 16 років і старше, яка працює за управлінськими та іншими спеціальностями, що потребують високої кваліфікації.

2. Здатність до інновацій

Для економіки знань здатність громади реалізовувати нові ідеї є надзвичайно важливим фактором її життєздатності. Здатність до інновацій (як категорія) вираховується як середня величина рейтингу громади за п’ятьма індикаторами: робочі місця, пов’язані з високими технологіями; фірми, що працюють з венчурним капіталом; патенти; інженери та робочі місця, пов’язані з біонауками.

Робочі місця, пов’язані з високими технологіями

Переважання в економіці робочих місць, які тісно пов’язані з передовими технологіями, відображає рівень участі громади у сучасній економіці знань.

Робочі місця, пов’язані з високими технологіями, представлені як відсоток робочої сили, зайнятої в одній з семи галузей економіки, де переважно працюють фірми з високими технологіями: виробництво комп’ютерів та електронних продуктів; розроблення програмного забезпечення; кабельні мережі та розповсюдження програм; телекомунікації; інформаційні послуги та послуги з обробки даних; дизайн комп’ютерних систем і послуги, пов’язані з ним, а також наукові дослідження і розробки. Загальна кількість робочих місць у високотехнологічних галузях у громадах була поділена на всю кількість робочих місць, і в такий спосіб визначався відсоток робочої сили, задіяної на таких робочих місцях.

Венчурний капітал

У економіці, розвиток якої залежить від інновацій, фінансова спроможність підтримувати інноваційні фірми є дуже важливою. Географічна близькість до фірм, що володіють венчурним капіталом, є індикатором доступу громади до капіталу, необхідного втілення інновацій у життя.

Венчурний капітал представлений кількістю фірм-розпорядників венчурним капіталом у громаді.

Патенти

Інновації та венчурний капітал є важливими для сталого успіху в сучасній економіці. Кількість патентів, зареєстрованих у результаті наукових досліджень та розробок, є важливим показником інноваційності економіки.

Показник патентів обчислюється як кількість патентів, зареєстрованих на 100.000 населення.

Інженери

Професійні інженери становлять категорію високооплачуваних висококваліфікованих спеціалістів і тому можуть слугувати показником рівня інноваційності робочої сили та промислової бази в громаді.

Показник кількості інженерів поданий кількістю професійних інженерів на 10.000 працівників.

Робочі місця, пов’язані з біонауками

Фірми, що працюють з біонауками, становлять прошарок бізнесу, який тісно пов’язаний з науковими інноваціями. Дислокація таких фірм та можливості працевлаштування в цій галузі можуть бути показником інноваційності економіки громади.

Показник розвитку біонаук поданий як загальна кількість працівників, що працюють на фірмах, пов’язаних з біонауками, головні офіси яких розміщено в громаді. Фірми, пов’язані з біонауками, працюють в таких галузях: медичні препарати/ботаніка, фармацевтика, виробництво реактивів для діагностики, біологічні продукти (крім діагностичних), дослідження та розробки в біологічних науках.

3. Цифрова економіка

Нові технології сприяють дедалі швидшому обміну ідеями та інформацією. Економічний розвиток тісно пов’язаний з ефективним використанням населенням, урядовими структурами та підприємствами таких технологій. Цифрова економіка (як категорія) вираховується як середня величина рейтингу громади за трьома індикаторами: використання Інтернету, електронний (цифровий) уряд та кабельний модемний зв’язок.

Використання Інтернету

 Опис: В економіці, де Інтернет дедалі більше використовується для соціальних та комерційних трансакцій, ступінь користування Інтернетом є індикатором інтеграції громади в економіку інформаційних технологій.

Використання Інтернету представлене як відсоток мешканців, які користуються Інтернетом принаймні тричі на тиждень.

Електронний (цифровий) уряд

Дедалі більша кількість громадян та підприємств очікують від органів влади на місцях надавання послуг та інформації в режимі он-лайн. В умовах економіки знань органи влади на місцях, які працюють в режимі он-лайн, можуть мати значні переваги в утриманні наявних та залученні нових спеціалістів та фірм.

Електронний (цифровий) уряд представлений як відсоток органів влади на місцях (місто, село, селище, район) які мають веб-сайт.

Кабельний модемний зв’язок

У вік цифрових технологій для розвитку економіки знань суттєво важливим є доступ до високошвидкісної інфраструктури інформації та зв’язку. Одною з одиниць вимірювання інфраструктури телекомунікацій в громаді є ступінь доступу мешканців та комерційних підприємств до швидкісних технологій зв’язку, включно з цифровими абонентськими лініями (DSL) та кабельним зв’язком.

Кабельний модемний зв’язок представлений як географічна поширеність доступу до кабельного модемного зв’язку в кожній громаді.

4. Глобалізація

Щоб бути конкурентоспроможними в новій економіці, міста та регіони повинні працювати в глобальній економіці. Глобалізація (як категорія) вираховується як середня величина рейтингу громади за двома індикаторами: фірми з іноземними засновниками або інвестиціями та фірми-експортери.

Фірми з іноземними засновниками або інвестиціями

Для досягнення успіху на світових ринках громади повинні бути добре представлені в глобальному просторі. Однією з одиниць вимірювання такої глобалізації є кількість фірм з іноземними засновниками або інвесторами.

Фірми з іноземними засновниками або інвестиціями представлені як кількість фірм, які зареєстровані як такі, що мають іноземних засновників або інвесторів (можна також вираховувати як частку від загальної кількості фірм).

Фірми-експортери

Однією з одиниць вимірювання повноти участі регіону в глобальній економіці є рівень експорту громадою товарів на закордонні ринки.

Фірми-експортери представлені як кількість фірм, зайнятих у виробництві на експорт (можна також вираховувати як частку від загальної кількості фірм).

5. Економічний динамізм

У середовищі, яке характеризується швидкими змінами, процес пристосування до нових умов є надзвичайно важливим. Таке пристосування часто супроводжується плинністю кадрів, оскільки багато нових робочих місць в економіці замінюють старі, створюються нові підприємства, а старі трансформуються. Економічний динамізм (як категорія) вираховується як середня величина рейтингу громади за трьома індикаторами: зміни зайнятості у сфері виробництва, зміни зайнятості у сфері послуг та зміни зайнятості в індивідуальній підприємницькій діяльності.

Зміни зайнятості у сфері виробництва

Так склалося, що зайнятість у сфері виробництва давала значну частку високооплачуваних робочих місць у старих промислових регіонах. В умовах економіки знань швидкі зміни у структурі зайнятості в різних галузях є очевидними, і економічні трансформації місцевої економіки можуть залежати від того, як ефективно скористатися можливостями, які дають такі швидкі зміни.

Зміни зайнятості у сфері виробництва представлені як абсолютний відсоток змінених робочих місць у сфері виробництва протягом останніх 5 років.

Зміни зайнятості у сфері послуг

Однією з характеристик економіки знань є перехід від виробничої сфери до сфери послуг. Коефіцієнт зміни є тим фактором, який варто взяти до уваги при розумінні того, що несуть з собою швидкі зміни в економіці.

Зміни зайнятості у сфері послуг представлені як абсолютний відсоток змінених робочих місць у сфері послуг протягом останніх 5 років.

Зміни зайнятості у сфері індивідуальної підприємницької діяльності

В умовах економіки знань інновації та підприємницька діяльність стають дедалі важливішими. Одним із наслідків розвитку підприємницької культури є акцент на суб’єктах господарської діяльності, які ведуть індивідуальну підприємницьку діяльність без утворення підприємства.

Зміни зайнятості у сфері індивідуальної підприємницької діяльності представлені як відсоток змін у кількості робочих місць у фірмах, які класифікуються як індивідуальна підприємницька діяльність (організаційна форма підприємницької діяльності однієї особи) протягом останніх 5 років [42,43].



загрузка...