загрузка...
 
Полігібридне схрещування. Дигібридне схрещування як приклад полігибридного схрещування
Повернутись до змісту

Полігібридне схрещування. Дигібридне схрещування як приклад полігибридного схрещування

При полігібридному схрещуванні батьківські організми аналізуються за кількома ознаками. Прикладом полігібридного схрещування може бути дигібридне, при якому у батьківських організмів беруться до уваги відмінності за парами альтернативних виявів двох ознак. Перше покоління гібридів у цьому випадку виявляється однорідним, проявляється тільки домінантні алелі, причому домінування не залежить від того, як ознаки були розподілені між батьками. Приклад схеми запису дигібридного схрещування.

 

Правило незалежного комбінування ознак. Вивчаючи розщеплення при дигибридному схрещуванні, Мендель виявив, що ознаки успадковуються незалежно одна від одної. Ця закономірність, відома як правило незалежного комбінування ознак, формулюється так: при схрещуванні гомозиготних особин, які відрізняються парами альтернативних виявів двох (або більше) ознак, у другому поколінні (F2) спостерігається незалежне успадкування і комбінування ознак, якщо гени, що їх визначають, розміщені у різних негомологічних хромосомах.

Дане правило було сформульоване після проведення досліду, коли Мендель схрестив горох за двома ознаками: кольором та формою насіння. Так, при схрещуванні гороху з жовтим і гладким насінням з горохом, що був зелений і зморшкуватий у першому поколінні всі гібридні організми мали жовтий колір та гладку форму насіння.

У дигетерозиготної особини утворюються чотири комбінації генів у гаметах: АВ, Ab, аВ, аb. Усі типи гамет будуть утворюватися з імовірністю 25%. При схрещуванні цих гетерозиготних особин будь-яка з чотирьох типів гамет одного батька може бути запліднена будь-якою з чотирьох типів гамет, що сформувалися у іншого батька, тобто можливі 16 комбінацій.

 

Але при схрещуванні гібридів першого покоління між собою в другому поколінні спостерігаються 16 різних комбінацій. При підрахунку фенотипів, записаних у решітці Пеннета, виявилося: у другому поколінні у 9 реалізуються домінантні прояви обох ознак (А_В_ - жовтий і гладкий горох), у 3 – перша ознака має домінантний вияв, друга рецесивний (А_bb – горох жовтий зморшкуватий), ще у 3 – перша ознака має рецесивний вияв, друга – домінантний (ааВ_ - зелений гладкий горох), а у однієї обидві ознаки мають рецесивний вияв (aabb – зелений зморшкуватий горох). Отже, відбулося розщеплення за фенотипом у співвідношенні 9:3:3:1.



загрузка...