загрузка...
 
2.16 Юридична відповідальність
Повернутись до змісту

2.16 Юридична відповідальність

Юридична відповідальність — одна з форм соціальної відпові­дальності. Сутність соціальної відповідальності полягає в обов'язку індивіда виконувати вимоги, що ставляться до нього суспільством, державою, іншими індивідами. Крім юридичної, в суспільстві діють й інші форми соціальної відповідальності: моральна, політична, орга­нізаційна, суспільна, партійна й інша.

Юридична відповідальність є важливим елементом правового ре­гулювання суспільних відносин, суть якого полягає в цілеспрямова­ному впливі на поведінку індивідів за допомогою юридичних засобів з метою впорядкування суспільних відносин, надання їм системності і стабільності, уникнення різких загострень соціальних конфліктів, втілення принципів соціальної справедливості тощо. Саме існування права як регулятора суспільних відносин обумовлене необхідністю підтримувати соціальний порядок у неоднорідному суспільстві, по­переджаючи будь-які відхилення від встановлених правил поведінки.

За допомогою юридичної відповідальності встановлюються дієві механізми охорони і захисту суспільних відносин від неправомірних посягань шляхом покарання діянь, які порушують умови нормально­го розвитку суспільства, суперечать інтересам держави, суспільства в цілому і окремих індивідів

Юридичною відповідальністю є застосування до особи, що скоїла правопорушення, примусових заходів, передбачених санкцією пору­шеної норми, у встановленому для цього процесуальному порядку від імені держави і на підставі закону.

Загальною метою усіх видів відповідальності є охорона право­порядку за допомогою примусових заходів. Ця мета, залежно від характеру правопорушень і їх наслідків досягається або примусо­вим відновленням порушеного права і припиненням протиправних станів, або покаранням правопорушника, або найчастіше поєднан­ням першого й другого.



загрузка...