загрузка...
 
9.4 Конституційно-правовий статус державної виконавчої влади на місцях
Повернутись до змісту

9.4 Конституційно-правовий статус державної виконавчої влади на місцях

Систему місцевих органів державної виконавчої влади скла­дають: 1) обласні державні адміністрації; 2) Київська та Сева­стопольська міські державні адміністрації; 3) районні державні адміністрації; 4) районні державні адміністрації в містах Києві та Севастополі;  5) територіальні органи міністерств, державних комітетів, центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом (управління, відділи).

В Україні створені та діють 24 обласні держадміністрації, дві міські держадміністрації (м. Києва та Севастополя), ра­йонні у містах Києві та Севастополі держадміністрації та 490 районних держадміністрацій.

Організація, повноваження та порядок діяльності місце­вих держадміністрацій визначаються Конституцією України (статті 118-—120), законами України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 р., «Про столицю України — місто-герой Київ» від 15 січня 1999 р. та іншими законодав­чими актами.

Місцеві державні адміністрації здійснюють виконавчу вла­ду в областях, районах, містах Києві та Севастополі. У межах своїх повноважень вони здійснюють виконавчу владу на тери­торії відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами. Особливості здійснення виконавчої влади в містах Києві та Севастополі згідно з Конституцією України визнача­ються окремими законами України. В районах Автономної Республіки Крим створюються районні держадміністрації, які підпорядковуються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінету Міністрів України та Президентові України. Місцеві держадміністрації є юридичними особами. Вони мають печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків України, розташовуються в обласних і районних центрах, містах Києві та Севастополі.

Місцеві держадміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законом України «Про місцеві дер­жавні адміністрації» від 9 квітня 1999 р. та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня. Районні держадміністрації в Автономній Республіці Крим керуються у своїй діяльності Конституцією України і законодавчими ак­тами України, а також актами Верховної Ради та Ради мініст­рів Автономної Республіки Крим, прийнятими в межах їх повноважень.

Особливістю організації місцевої державної виконавчої вла­ди в Україні є те, що частина її повноважень може здійсню­ватися органами місцевого самоврядування. Це так звані де­леговані повноваження органів місцевого самоврядування. Держава фінансує здійснення цих повноважень, передає орга­нам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Це такі повноваження, як контроль за використан­ням і охороною землі, водойм, надр, лісів; реєстрація права власності на землю; реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності; контроль за додержанням проектів будівництва; реєстрація статутів добровільних об'єднань громадян тощо.

На такі органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, як Рада міністрів, міністерства і республіканські ко­мітети автономії також покладається здійснення не лише влас­них виконавчих функцій і повноважень, а й державних функ­цій і повноважень, делегованих законами України (ст. 35 Конституції Автономної Республіки Крим).



загрузка...