загрузка...
 
2.17 Ознаки юридичної відповідальності
Повернутись до змісту

2.17 Ознаки юридичної відповідальності

Всі види юридичної відповідальності характеризуються такими ознаками:

1 Найважливішою ознакою юридичної відповідальності є те, що тактичною підставою її виникнення є правопорушення.

Притягнення правопорушника до юридичної відповідальності здійснюється в певному процесуальному порядку в результаті здійснення правозастосовчої  діяльності.

3 Притягнення до юридичної відповідальності, як й інші види правозастосовчої діяльності, здійснюється уповноваженими держав­ними органами та їх посадовими особами, йому притаманний державно-владний характер.

Важливою ознакою юридичної відповідальності є чітка норма­тивна регламентація її здійснення.

5 Притягнення до юридичної відповідальності є невіддільним від державного примусу. Державний примус за скоєне правопорушення чітко регламентується в санкціях правових норм, які визначають його вид і міру — кількісні показники. Цей примус завжди звернений на правопорушника — особу, яка скоїла протиправне діяння, і спричиняє негативні для нього наслідки, що виявляються у позбавлен­ні його певних благ, котрі йому належали до факту правопорушення.

Юридична відповідальність і державний примус тісно пов'язані між собою, але їх не можна повністю ототожнювати. Юридична від­повідальність завжди ґрунтується на примусових санкціях. У свою чер­гу державний примус може здійснюватись і поза юридичною відпові­дальністю, у разі суспільної необхідності в умовах надзвичайного або воєнного стану (реквізиція, карантин, відселення).

6 Ще однією важливою ознакою юридичної відповідальності є наявність певних втрат для винної особи, які передбачені законом. Позбавлення правопорушника певних благ є необхідною умовою юридичної відповідальності. Ці втрати є реакцією держави на шкоду, заподіяну правопорушником суспільству, державі або окремій особі, і можуть носити для правопорушника особистий, майновий або ор­ганізаційний характер.



загрузка...