загрузка...
 
5.5 Рівноправність громадян
Повернутись до змісту

5.5 Рівноправність громадян

Рівно­правність громадян є одним з найважливіших принципів конституційного статусу особи в Україні.

 Ст. 24  Конституції встановлює, що «громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом», а частина перша ст. 21: «Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та  правах».  Тому  кожний    громадянин Украї­ни  має  і  може користуватися на рівних підставах з іншими громадянами всім обсягом конституційних прав і свобод без дискримінації з боку держави або інших осіб. Обмеження  або утиск прав називається дискримінацією.

Конституція виділяє два основні аспекти  конституційного  принципу рівноправності громадян:

а) рівність громадян перед законом;

б) рівність жінки і чоло­віка.

Всі громадяни рівні перед законом. Це означає, що обов'язок додержуватися  закону,   його   виконувати, право використовувати закон в своїх інтересах, а та­кож юридична відповідальність перед законом за йо­го порушення є рівною для всіх громадян. Не може бути винятків з цього правила, зважаючи на будь-які особливі заслуги особи, її соціальний статус тощо.

Принцип рівноправності затверджує неприпустимість привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походжен­ня, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Рівноправність жінки і чоловіка чітко визначена в частині третій ст. 24 Конституції України, яка встановлює, що рів­ність жінки і чоловіка забезпечується: а) наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підго­товці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров'я жінок, встановленням пенсій­них пільг; б) правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і ма­терям. Ця конституційна нор­ма спрямована на забезпечення правового захисту прав жінок від будь-яких форм дискримінації за ознакою статі. У відповідності до міжнародної Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації жінок 1979 р. дискримінація щодо жінок означає будь-яке розрізнення, виняток або обмежен­ня за ознакою статі, спрямоване на ослаблення чи зведення нанівець визнання, користування або здій­снення жінками, незалежно від їх сімейного стану, на основі рівноправності чоловіків і жінок, прав людини і основних свобод у політичній, економічній, соціаль­ній, культурній, громадській або будь-якій іншій сфері.



загрузка...