загрузка...
 
6.3 Правова регламентація порядку організації та проведення виборів народних депутатів України
Повернутись до змісту

6.3 Правова регламентація порядку організації та проведення виборів народних депутатів України

Початок виборчого процесу щодо виборів народних депутатів України оголошує Центральна виборча комісія відповідно до строків, передбачених Конституцією України та виборчим за­коном. Виборчий процес поділяється на кілька стадій: 1) скла­дання списків виборців; 2) утворення одномандатних округів; 3) утворення виборчих комісій; 4) висування та реєстрація кандидатів у депутати, включених до виборчих списків пар­тій (блоків) у багатомандатному окрузі, та кандидатів у депу­тати в одномандатних округах; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування; 7) підрахунок голосів виборців та встановлення підсумків голосування і результатів виборів де­путатів; 8) реєстрація обраних народних депутатів. Виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням Централь­ною виборчою комісією результатів виборів парламентаріїв.

Суб'єктами виборчого процесу закон вважає: 1) громадян України, які мають право голосу (виборців); 2) виборчі комісії, утворені відповідно до виборчого закону та Закону України «Про Центральну виборчу комісію»;  3) кандидатів у депутати, зареєстрованих у встановленому виборчим законом порядку;    4) партії (блоки), які висунули кандидатів у депута­ти; 5) органи державної влади та органи місцевого самовряду­вання у передбачених виборчим законом випадках; 6) офіцій­них спостерігачів від партій (блоків) — суб'єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати, зареєстрованих в одноман­датних округах, від іноземних держав і міжнародних орга­нізацій.

Підготовка і проведення виборів депутатів повинні здійс­нюватися відкрито і гласно. Засоби масової інформації зобо­в'язані об'єктивно висвітлювати хід підготовки і проведення виборів.

Вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторни­ми та проміжними. Чергові вибори проводяться у зв'язку із за­вершенням конституційного терміну повноважень Верховної Ради України і не потребують окремого рішення про їх при­значення. Позачергові вибори призначаються Президентом України в порядку, встановленому Конституцією України. Повторні вибори призначаються Центральною виборчою ко­місією у разі визнання виборів депутатів в одномандатному окрузі недійсними або такими, що не відбулися, або у разі ви­знання особи такою, яка відмовилася від депутатського ман­дата. Проміжні вибори призначаються в одномандатному окрузі Центральною виборчою комісією у разі вибуття депу­тата, обраного в цьому окрузі.

Чергові вибори відбуваються в останню неділю березня чет­вертого року повноважень Верховної Ради України. Позачер­гові вибори відбуваються в останню неділю 60-денного тер­міну з дня опублікування указу Президента України про до­строкове припинення повноважень Верховної Ради України. Повторні вибори відбуваються в одномандатному окрузі в останню неділю 60-денного терміну від дня опублікування Центральною виборчою комісією рішення про їх призначен­ня. Проміжні вибори в одномандатному окрузі відбуваються в останню неділю 60-денного терміну з дня опублікування рі­шення про їх призначення. Повторні та проміжні вибори депутата в одномандатному окрузі протягом одного року з дня проведення чергових виборів не проводяться.

Вибори народних депутатів України проводяться в багато­мандатному окрузі та у 225 одномандатних округах. Багато­мандатний округ включає всю територію України. Одноман­датні округи утворюються Центральною виборчою комісією.

Для підготовки і проведення голосування та підрахунку го­лосів виборців територія кожного одномандатного округу по­діляється на виборчі дільниці. Систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, утво­рюють: 1) Центральна виборча комісія (ЦВК); 2) окружні ви­борчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії. Повноваження ви­борчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депу­татів поширюються: ЦВК — на всю територію України; окружної виборчої комісії — на територію одномандатного округу; дільничної виборчої комісії — на територію виборчої дільниці.

Статус ЦВК визначається Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію» та іншими зако­нами. Статус окружних та дільничних виборчих комісій ви­значається Законом України «Про вибори народних депутатів України». Окружна виборча комісія є юридичною особою, дільнична — не є юридичною особою, але має власну печатку    затвердженого ЦВК зразка.



загрузка...