загрузка...
 
6 Рідкісні форми паранеопластичного ревматичного синдрому 6.1 Васкуліти
Повернутись до змісту

6 Рідкісні форми паранеопластичного ревматичного синдрому 6.1 Васкуліти

Значною у структурі паранеопластичних системних васкулітів є частка гіперсенситивного васкуліту та некро-тичних форм васкуліту. Механізм розвитку паранеоплас-тичних васкулітів - утворення імунних комплексів, безпо-середнє пошкодження судин антитілами до ендотеліальних клітин та прямий пошкоджувальний вплив на ендотелій лейкемічними клітинами.

Відзначаються асоціація васкулітів з багатьма видами пухлин (у т.ч. системи крові) та несприятливий прогноз. Найчастішими асоціаціями є:

шкірні васкуліти та лімфоми;

васкуліти з ураженням ЦНС та солідні пухлини, лімфопроліферативні захворювання;

есенціальний кріоглобулінемічний васкуліт та солідні пухлини і метастази;

вузликовий періартеріїт та волосатоклітинний лейкоз;

паранеопластичний синдром Рейно (мал. 11, 12) та пухлини передміхурової залози, яєчників і матки.

Синдром Світа – це гострий нейтрофільний дерматоз, що імітує клінічну картину васкуліту, який трапляється майже виключно у жінок. Розвивається при гемобластозах, особливо при гострому (мієломоноцитарному) та хроніч-ному мієлолейкозі. Він починається гостро, з настирної фебрильної гарячки і вираженого нейтрофільного лейкоци-тозу у периферичній крові. На цьому фоні виникають виси-пання у вигляді припіднятих щільних, часто болючих еритематозних або фіолетових випуклих бляшок чи вузликів на шкірі кінцівок, обличчя, шиї. Нерідко одночасно вини-кають кон'юнктивіт чи епісклерит, а також міалгія і артрал-гія чи гострий артрит переважно великих суглобів (колін-них, променевозап'ястних), що не залишають після себе рентгенологічних змін в суглобах.

 

 

Малюнки 11, 12 - Паранеопластичний синдром Рейно.

При біопсії шкіри вияв-ляється інтенсивна, переважно нейтрофільна інфільтрація дерми. Всі патологічні зміни розвиваються протягом 1-2 тижнів і потім повністю зникають, але можливі рецидиви. Ефективне лікування ГКС і незначний терапевтичний ефект антибіотиків. Синдрому Світа може передувати інфекція (наприклад, ієрсиніозний ентероколіт), встановлено високу частоту його поєднання із злоякісними пухлинами.

Особливостями паранеопластичного синдрому Світа є:

виникає у чоловіків, а ідіопатичний - у жінок віком 30-60 років;

гострий початок з появою болючих вузликів або плям (бляшок) на шкірі кінцівок, шиї, обличчя або тулуба;

папуловезикули або пустули на поверхні бляшок;

вузлики на кінцівках нагадують вузлувату еритему;

шкірні ушкодження розвиваються на місці мікротравм, уколів – феномен патергії, що характерний для хвороби Бехчета, гангренозної піодермії;

гарячка;

рідко залучаються суглоби, очі, легені, нирки, печінка;

нейтрофільний лейкоцитоз, лімфопенія, анемія, прискорення ШОЕ, підвищення С- реактивного протеїну;

біопсія: нейтрофільні інфільтрати без супутнього васкуліту.

Еритема – це васкуліт, що уражає дрібні судини шкіри й підшкірно-жирової клітковини і клінічно являє собою болю-чі щільні вузли розміром від 1 см багряно-червоного кольо-ру на нижніх кінцівках, що супроводжуються гарячкою до 38-39?, головним болем, артралгіями. Вузли зникають без-слідно через 2-3 тижні, послідовно змінюючи своє забарв-лення на синюшне, зеленувате, жовте (цвітіння "синяка"). Виникає частіше у молодих жінок і дітей на фоні загальних інфекцій (стрептококова ангіна, туберкульоз, лепра, сифіліс, мікози, кишкові інфекції), хвороби Бехчета, вживання деяких медикаментів, при інтерстиціальних захворюваннях легень (саркоїдоз), а також як ПНС. Необхідно мати на увазі можливість паранеопластичного походження вузлуватої еритеми, яка може значно випереджати перші специфічні прояви злоякісної пухлини. Добре відомий зв'язок вузлу-ватої еритеми з лімфогранулематозом і пухлинами системи крові. У таких випадках еритема має хронічний тривалий характер. Необхідно диференціювати з туберкульозною індуративною еритемою.

Спіралеподібна еритема виглядає як дерево на зрубі, спостерігається при пухлинах легень, молочних залоз, шлунково-кишкового тракту.

Некротизуюча мігруюча еритема трапляється при  глюкагономі.



загрузка...