загрузка...
 
Обробка стружкових канавок
Повернутись до змісту

Обробка стружкових канавок

  Стружкові канавки на інструментах, що мають форму тіл обертання (фрезах, зенкерах, мітчиках, розгортках, свердлах та ін.), обробляють фрезеруванням або вишліфовують. Прямі канавки фрезерують на горизонтально-фрезерних верстатах, гвинтові - на універсально-фрезерних або спеціальних верстатах. При фрезеруванні використовують ділильні головки і ділильні пристрої. У серійному виробництві застосовують багатошпиндельні ділильні головки. У багатосерійному виробництві фрезерування стружкових канавок проводять на спеціальних фрезерних верстатах, напівавтоматах і автоматах.

  Стружкові канавки залежно від  форми обробляють фасонними або кутовими фрезами. Кутові фрези мають гостроконечні (незатиловані) зуби, а фасонні фрези виконують із затилованими або  загостреними зубами. Загострені фрези продуктивніші і забезпечують меншу жорсткість поверхні. Для переточування фасонних загострених фрез потрібні спеціальні верстати або спеціальні пристрої до заточувальних верстатів, у зв'язку з чим їх доцільно застосовувати у багатосерійному виробництві.

    Прямі стружкові канавки зубів на циліндровій поверхні фрезерують однокутовими, двокутовими або фасонними фрезами. Двокутові фрези забезпечують кращу якість поверхні і мають велику стійкість. Профіль дискової фрези збігається із профілем канавки, а установка фрези по відношенню до осі заготовки здійснюється за допомогою параметрів настройки Е і Н; параметр Е - горизонтальний зсув від осі заготовки, а параметр Н - вертикальний зсув.

На робочому кресленні інструмента профіль канавки задається розмірами фаски, висотою h, величиною переднього кута   і радіусом біля основи зуба r . При фрезеруванні прямих зубів однокутовою фрезою (рисунок 2.5) параметри Е і Н обчислюють за формулами

;

,

 

Рисунок 2.5 – Схема розрахунку параметрів настроювання верстата при фрезеруванні прямих зубів однокутовою фрезою

При фрезеруванні двокутовою фрезою (рисунок 2.6) :

 

де   беруть не менше 10-15°.

 

Рисунок 2.6 – Схема розрахунку параметрів при фрезеруванні прямих зубів двокутовою фрезою

 При фрезеруванні зубів фрези встановлюють за допомогою контрольних валів і шаблонів. Однокутові фрези можна встановлювати по центру виробу за допомогою косинця і зрізаного до осі вала, по облямовуванню з нанесеною по осі рискою, за допомогою спеціального шаблону (рисунок 2.7 а) або спеціального пристрою (рисунок 2.7 б).

 

Рисунок 2.7 – Методи налагодження та установки фрез при фрезеруванні одно- та двокутовими фрезами

  Після установки фрези по осі в центрах встановлюють заготовку інструмента, підводять її дотично до  фрези і по лімбах зміщують стіл у горизонтальній площині на величину Е та піднімають його у вертикальній площині на величину Н.  

 Двокутові  фрези   встановлюють   по   центру  за допомогою вала і шаблона або пристрою (рисунок 2.7 в і г).

 У багатосерійному і масовому виробництвах відрізних і прорізних фрез зуби фрезерують на зубофрезерних верстатах або спеціальних пристроях методом обкатки. Зуби фрезерують в пакеті по 100-150 шт. залежно від товщини оброблюваних заготовок. Фрезерування методом обкатки забезпечує високу точність у кроку між зубами і велику продуктивність порівняно із фрезеруванням у ділильних головках. Висока точність кроці між зубами дозволяє після термічної обробки на оправці заточувати фрези в пакеті, що значно підвищує продуктивність заточування.



загрузка...