загрузка...
 
1.3 Забезпечення якості інструменту
Повернутись до змісту

1.3 Забезпечення якості інструменту

Витрати на інструменти, що припадають на одиницю  продукції, досить значні. І чим якісніший інструмент, тим вони більші. Разом з цим неякісний інструмент викликає підвищення простоїв верстата, брак деталей і зменшення ресурсу працездатності готових виробів. Ці економічні втрати у багато разів перевищують прямі витрати на інструмент. Тому у країнах з розвиненим машинобудуванням найбільш розвиненою є інструментальна промисловість.

При проектуванні інструменту важливо правильно призначити допуски на його геометрію. Якщо точність виготовлення геометричних параметрів істотно не впливає на точність обробки, то відхилення кутів робочої частини інструменту призначають ±1°- 2°. Для малих кутів (до 3°) відхилення дорівнює ±30?. Якщо точність виготовлення інструменту впливає на точність деталі і на тривалість експлуатації інструменту, то допуск ще менший. Наприклад, відхилення на кути ? і ? зуборізальних гребінок складає ± 10?. Допуски на розміри калібрувальної частини Tdi залежать від допусків на розміри оброблюваної поверхні деталі Td. Вони визначаються як

.                                (1.3)

 

Наприклад, необхід-но визначити допуск на іструмент, який обробляє отвір ?20+0,06 (рис.1.5) Відповідно до вира-зу (1.3) допуск на ін-струмент може бути у межах 20 - 15 мкм. Призначимо  Td  = 18 мкм. Збільшення отвору за рахунок не точного центрування інструменту та впливу пластичної деформації враховується зменшенням найбільшого розміру інструменту на величину d=0,33Td. Отже, верхнє відхилення розміру інструменту esi=40 мкм, а нижнє eii=22 мкм. Але є випадки, коли d=0. Наприклад, найбільший розмір калібрувальних зубів протяжки дорівнює найбільшому розміру деталі. При визначенні значення d необхідно проаналізувати умови процесу різання.

На роботу інструменту впливають не тільки величини геометричних параметрів і форма поверхонь зубів робочої частини, але і якість цих поверхонь. Чим нижча шорсткість  робочої поверхні зуба інструменту, тим вищі його стійкість і якість  обробленої інструментом поверхні. Для твердосплавних інструментів поблизу різальної кромки рекомендується Rа брати таким, що дорівнює 0,16 - 0,08 (забезпечуючи доведенням).

У шліфованих інструментів (твердосплавних і сталевих) Rа=1,25 - 0,32. На різальних кромках не можна припускатися завалів. Інструмент не повинен мати тріщин, задирок, слідів корозії, припалених поверхневих шарів або райдужних кольорів.загрузка...