загрузка...
 
РОЗДІЛ 3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КОМП'ЮТЕРНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ 3.1.Кримінологічні аспекти комп'ютерної злочинності
Повернутись до змісту

РОЗДІЛ 3. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КОМП'ЮТЕРНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ 3.1.Кримінологічні аспекти комп'ютерної злочинності

Правоохоронними органами України спільно з іншими державними та недержавними структурами починаючи з другої половини 90-х років виявляється і попереджується традиційними методами низка злочинів, які вчиняються за допомогою комп'ютерної техніки, у сфері викорис­тання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та ком­п'ютерних мереж.

Найпоширенішим за способом вчинення є такий вид комп'ютерних злочинів, як несанкціонований доступ до інформації в автоматизованих (комп'ютерних) системах.

3.1.1. Види комп'ютерних злочинів у галузях економіки

Для України найбільш відомими і характерними є комп'ютерні зло­чини у галузі економіки. Зафіксовані непоодинокі випадки вчинення правопорушень у сфері кредитно-банківської системи: несанкціонова­ний доступ до комп'ютерної мережі банків шляхом втручання в їх роботу, вчинення шахрайства, зловживання службовим становищем, службове підроблення документів, несанкціонована емісія, крадіжки грошей із застосуванням електронних платежів, у тому числі за допомогою пласти- кових кредитних і дебіторських карток та інші.

Правоохоронні органи України неодноразово припиняли діяльність груп, які займалися незаконною конвертацією безготівкових коштів в готівку іноземною валютою, у тому числі з використанням офшорних компаній.

3.1.2. Крадіжки комп'ютерної інформації та її знищення

За допомогою несанкціонованого отримання паролів доступу та інших за­собів ідентифікації законних користувачів до захищених технічними засо­бами комп'ютерних систем у мережі Інтернет робляться спроби отримати доступ до комп'ютерних інформаційних баз, переважно державних відомств, з метою крадіжки інформації шляхом її копіювання, або знищення.

Мають місце випадки, коли правопорушники проникають до при­міщень обчислювальних центрів комерційних та державних установ з метою викрадення (зняття копії) інформації та технологій її обробки. Нерідко викрадають не всю комп'ютерну техніку у потерпілих організа­ціях, а вилучають з комп'ютерів "вінчестери" чи дискети, на яких міститься комп'ютерна інформація.

3.1.3. Порушення права інтелектуальної власності на комп'ютерні продукти ("комп'ютерне корсарство", "комп'ютерне піратство", "інтелектуальне електронне корсарство")

За даними міжнародних організацій, Україна в результаті "комп'ю­терного корсарства" щорічно несе збитки близько 30 мільйонів амери­канських доларів через несплату податків.

Високий рівень "інтелектуального електронного корсарства" є серйозною перешкодою для вступу України до Світової організації торгівлі, європейських структур, міждержавних регіональних економіч­них організацій та двосторонніх міждержавних економічних відносин.



загрузка...