загрузка...
 
РОЗДІЛ 6.ПРОБЛЕМИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ СУСПІЛЬНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОДОЛАННЯ 6.1. Проблеми правового регулювання суспільних інформаційних відносин в умовах інформатизації України
Повернутись до змісту

РОЗДІЛ 6.ПРОБЛЕМИ ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ СУСПІЛЬНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ УКРАЇНИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ПОДОЛАННЯ 6.1. Проблеми правового регулювання суспільних інформаційних відносин в умовах інформатизації України

У сфері суспільних інформаційних відносин нормотворення в Україні здійснюється через вирішення окремих проблем в окремих законах та підзаконних нормативних актах фрагментарно. В той же час значний ма­сив норм щодо інформації розміщено в кодифікованому законодавстві, зокрема в цивільному, адміністративному, трудовому,кримінальному. Таким чином, в Україні сформувалася національна специфічна змішана доктрина права, яка поєднує в собі елементи англо-американської та євро­пейської континентальної юридичних систем.

За наявною доктриною, серед недоліків законотворчої діяльності в Україні визначаються такі:

1. Правотворчий процес на всіх рівнях органів державної влади не­рідко здійснюється без узгодження з чинним законодавством, не врахо­вується специфіка національної ментальності,правової культури систе­матизації права, які є основою правосвідомості населення, інші особли­вості соціального та державного життя.

Різні закони та підзаконні акти, що регулюють суспільні відноси­ни, об'єктом яких є інформація, приймались у різні часи без узгодження понятійного апарату, тому вони мають низку термінів, які не є достатньо коректними, а отже, розуміються неоднозначно учасниками суспільних інформаційних відносин. Деякі категорії взагалі не мають чіткого визна­чення свого змісту, що призводить до їх неоднозначного застосування на практиці. Наприклад, "комп'ютерна інформація" "таємна інформація" і "таємниця", "документ" і "документована інформація", "майно" і "власність", "інтелектуальна власність", "володіння","автоматизована система" "комп'ютерні віруси", тощо. Це, в свою чергу, породжує соціальні конфлікти (правопорушення) в інформаційних відносинах між їх учасника­ми та створює умови для уникнення від відповідальності правопорушників, що негативно впливає на формування високої культури правовідносин на рівні найкращих здобутків світової інформаційної цивілізації.

Значна кількість юридичних норм, які регулюють суспільні інфор­маційні відносини, розпорошена по різних законах та підзаконних нор­мативних актах, що ускладнює їх пошук, аналіз та узгодження для прак­тичного застосування.

Має місце розбіжність щодо розуміння структури системи законо­давства в сфері інформаційних відносин та підходів до її формування. Нерідко через окремі закони в систему законодавства вносять норми підза­конних нормативних актів, що суперечить положенням Конституції Ук­раїни. Це викликає в практиці правозастосування колізію норм - ігнору­вання норм закону на користь норм підзаконного акта.

Нові юридичні норми в сфері суспільних інформаційних відносин нерідко не узгоджені з раніше прийнятими, що призводить до правового хаосу, падіння авторитету публічного права, правового нігілізму суб'єктів суспільних інформаційних відносин.



загрузка...