загрузка...
 
Розділ 15. Бюджет держави. § 1. Соціально-економічна сутність і роль бюджету держави
Повернутись до змісту

Розділ 15. Бюджет держави. § 1. Соціально-економічна сутність і роль бюджету держави

В будь-якій країні державний бюджет – головна ланка фінансової системи. Він об’єднує головні доходи і витрати держави. Бюджет є єдністю основних фінансових категорій (податків, державного кредиту, державних витрат) у їх взаємодії, тобто через бюджет здійснюються постійна мобілізація ресурсів і їх витрата.

Державний бюджет являє собою основний фінансовий план держави на поточний рік, що має силу закону. Бюджет затверджується законодавчим органом влади — парламентом.

Державний бюджет – головна ланка бюджетної системи. Він виражає економічні грошові відносини, що опосередковують процес утворення і використання централізованого фонду коштів держави, і затверджується Верховною Радою України як закон. Через цей бюджет мобілізуються кошти підприємств різноманітних форм власності і частково доходи населення. Вони спрямовуються на фінансування народного господарства, соціально-культурних заходів, зміцнення обороноздатності країни, на утримання органів державного управління, фінансову підтримку бюджетів місцевого рівня, на погашення державного боргу, створення державних матеріальних і фінансових резервів і ін.

Централізація коштів має важливе економічне і політичне значення, оскільки мобілізовані доходи служать одним з головних знарядь перетворення в життя заходів, які намічаються державою. Це дає можливість маневрувати ресурсами, зосередити їх на вирішальних ділянках економічного і соціального розвитку, здійснювати єдину економічну і фінансову політику на території країни.

При переході до ринкової економіки державний бюджет зберігає свою важливу роль. Але методи його впливу на суспільне виробництво і сферу соціальних відносин змінюються.

Основними функціями бюджету є:

перерозподіл національного доходу і ВВП;

державне регулювання і стимулювання економіки;

фінансове забезпечення соціальної політики;

контроль за утворенням і використанням централізованого фонду коштів.

Державний бюджет – основне знаряддя перерозподілу національного доходу і ВВП. Через цей бюджет перерозподіляється близько 50% ВВП. Бюджет широко використовується для міжгалузевого і територіального перерозподілу фінансових ресурсів з урахуванням вимог найбільш раціонального розміщення продуктивних сил, піднесення економіки і культури на всій території України, включаючи області, райони.

В умовах переходу до ринкових механізмів кошти державного бюджету насамперед повинні спрямовуватися на фінансування структурної перебудови економіки, комплексних цільових програм, нарощування науково-технічного потенціалу, прискорення соціального розвитку і соціальної захищеності найменш забезпечених прошарків населення.

У сучасних умовах найбільш пріоритетними виступають агропромисловий, паливно-енергетичний, військово-промисловий комплекси і транспорт. Бюджет сприяє формуванню раціональної структури суспільного виробництва, поліпшенню пропорцій, більш ефективному використанню державних коштів.

Через витрати і податки бюджет виступає важливим інструментом регулювання і стимулювання економіки й інвестицій, підвищення ефективності виробництва. Державна підтримка надається передовим галузям господарства авіабудуванню, космічним програмам, енергомашинобудуванню і деяким іншим. Така підтримка пов’язана також з реалізацією високоефективних проектів. Для регулювання економіки повинна активно використовуватися податкова політика шляхом застосування відповідного податкового механізму.

Важливе значення має соціальна спрямованість бюджетних коштів. Культура в широкому сенсі — один з центральних компонентів економічного розвитку. Прискорений розвиток людських можливостей — головний двигун людського прогресу. У соціальній політиці пріоритетними є підтримка найменш захищених прошарків населення (пенсіонерів, інвалідів, студентів, малозабезпечених сімей), а також функціонування установ охорони здоров’я і культури. Повинні бути істотно посилені гарантії соціальних і економічних прав громадян, проводитися активна соціальна політика, що забезпечує адресний захист соціально незахищених прошарків населення, ефективне використання коштів, що виділяються на соціальні цілі, на розв’язання житлової проблеми.

Бюджет здійснює найбільший вплив на галузі народного господарства і установи невиробничої сфери в процесі фінансового планування. Як основний фінансовий план утворення і використання державного фонду коштів, бюджет пов’язаний з усіма підприємствами й організаціями.

Державний бюджет виконує функцію організатора розподільчих процесів у народному господарстві. Хоча через бюджет перерозподіляється не весь чистий дохід, утворюваний на підприємствах різноманітних форм власності сфери матеріального виробництва, він впливає на розміри накопичень, визначення оптимальної структури доходів по фінансових планах підприємств і галузей народного господарства.

У процесі бюджетного планування встановлюється найбільш доцільне співвідношення між централізованими і децентралізованими фондами коштів, визначаються розміри фінансових ресурсів, що концентруються у фінансових планах підприємств, а також ступінь участі підприємств у формуванні доходів бюджетної системи і насамперед державного бюджету.

У процесі бюджетного планування і виконання бюджету здійснюється контроль за фінансово-господарською діяльністю окремих ланок народного господарства. В умовах переходу на ринкові механізми значення бюджетного контролю в процесі мобілізації ресурсів і їх використання посилюється.

В умовах поглиблення ринкових реформ основні завдання бюджетної політики виявляються у наступному:

утримати економіку від спаду виробництва;

забезпечити фінансову стабілізацію.

Для цього необхідно насамперед проводити заходи щодо зміцнення грошового обігу як основи успішного проведення економічних реформ. Тільки в умовах стійкого і добре функціонуючого грошового обігу можливо реалізувати зв’язки між усіма учасниками і складовими частинами господарського механізму.

Як відомо, інфляція – багатофакторний процес. В Україні на розвиток інфляційного процесу істотно вплинули значні бюджетні дефіцити і лібералізація цін, проведена в січні 1992 р. Для зміцнення грошового обігу необхідно знижувати бюджетний дефіцит, зменшувати військові витрати, витрати на утримання державного апарату управління, встановити жорсткий контроль за динамікою грошової маси. Тільки придушення інфляції дозволить розраховувати на здешевлення кредиту, на масові надходження інвестицій у виробництво;

стимулювати інвестиційну активність, домагатися збільшення частки накопичення в національному доході;

скоротити непродуктивні витрати бюджету на державні дотації окремим галузям сфери матеріального виробництва;

 зміцнити дохідну базу бюджету за рахунок удосконалювання оподаткування і посилення контролю за повнотою сплати податків;

6) створити систему діючого фінансового контролю за ефективним і цілеспрямованим використанням державних витрат;

7) підсилити контроль за управлінням державним боргом.



загрузка...