загрузка...
 
Інтернет-розвідка
Повернутись до змісту

Інтернет-розвідка

Існує в спецслужбах, в аналітичних відділах великих компаній. Називають ще конкурентною розвідкою.

Мета проведення: отримання закритої інформації про компанії, їх конкурентах, котра є в Інтернеті, моніторинг ринку, його окремих сегментів, слідкування за висвітленням діяльності компанії в ЗМІ, аналіз активності конкурентів, збір інформації про потенційних клієнтів.

Методи ведення пошуку інформації:

вибираються, виходячи із поставлених завдань, але в будь-якому випадку, перше, що робиться, це збирається інформація шляхом пошуку в Інтернеті, тобто використовуються різноманітні пошукові системи.

Важливо добути потрібну інформацію серед великої кількості не завжди коректних, часто суперечливих даних, поданих в мережі, і подати її в зручній для вивчення і подальшого аналізу формі.

Існують ДВА МЕТОДИ здійснення Інтернет розвідки:

звертання за послугами в спеціалізовані компанії чи в інформаційно-аналітичні агентства, вартість таких послуг залежить від об’єму інформації і часу, затраченого та пошук;

самостійна Інтернет – розвідка: створення на своїх фірмах спеціалізованих інформаційно-аналітичних відділів або покладання виконання цієї ролі на відділ маркетингу чи РR.

Проведення Інтернет-розвідки власними зусиллями – самий елементарний та дешевий спосіб, особливо через використання пошукових систем.

В Україні в сегменті Інтернету на даний час найбільш популярним пошуковими системами є:

МЕТА (www.meta.ua);

Bigmir/net (www.bigmir.net);

Український портал (www.uaportal.com);

Google (www.goоgle. сom.ua);

Україна онлайн (www.startua.com);

В російському сегменті Інтернету:

Яндекс www/);

Апорт www/);

Рамблер www/).

З їх допомогою можна здійснювати різноманітні маніпуляції з інформацією:

індексування текстів і пошук по одному чи декількох ключових словах;

морфологічний пошук розбір і оточення різних граматичних форм слів;

ранжування по ступеню відповідності документа запиту.

Більш глибоку і відповідну запиту “розвідку” можна здійснювати за допомогою с спеціальних інформаційно-аналітичних систем, котрі дозволять добувати та аналізувати необхідну інформацію з великих інформаційних масивів без комп’ютерного злому. Яскравою перевагою використання подібних систем є значне зниження витрат на персонал за рахунок виключення з процесу моніторингу ручної праці.

Підготувати ідеальний звіт програмне забезпечення саме по собі не може. Як стверджують фахівці, програмне забезпечення не замінить людину, вона може слугувати лише інструментом в руках спеціаліста, аналізом повинні займатися досвідчені аналітики. На думку фахівців, тільки приблизно 10-15 % потрібної інформації є в Інтернеті в готовому вигляді, необхідна тільки верифікація (перевірка), решту 85-90 % можна отримати в результаті порівняння, аналізу і синтезу розкиданих по різних джерелах фактів, по котрих можна скласти хоча б фрагментарну картину дійсного.

В даний час вітчизняний ринок інформаційно-аналітичних системи поки знаходиться в стадії ставлення. На цьому пропонуються такі продукти як WebObserver, Info Stream, Галактика*ZOOM і деякі інші. Системи встановлюють на сервері компанії – розробника, а доступ до них здійснюється через веб-інтерфейс тобто через Інтернет.

Вартість поданих на вітчизняному ринку систем моніторингу залежить від кількості робочих місць, необхідних модулів документів, на які робиться запит, і коливається в межах $ 150-300 в місяць.

Інформаційні системи управління

Інформаційна система соціально-економічного об’єкта – це су- купність засобів, методів, виконавців, які забезпечують необхідною і достатньою інформацією реалізацію всіх міроприємств  процесу управління.

Основними складовими інформаційної системи є:

1. Контингент висококваліфікованих працівників, до якого можна віднести:

Інженерно-технічний;

обслуговуючий персонал;

керівників і менеджерів всіх без виключення ланок і рівнів управління;

2. Інформаційні ресурси інформація, яка використовується в управлінській діяльності; особливе місце займає інформація, яка використовується для роботи засобів електронно-обчислювальної техніки;

3. Матеріальні ресурси:

носії інформації;

технічні засоби:

збору інформації;

зберігання інформації;

передачі інформації;

обробки інформації

4) Канали циркулювання інформації – (це засоби передавання інформації) враховуючи тип символів,використаних для кодування:

інтернет;

промова;

листи;

електронні засоби зв`язку;

і т.д.

Взаємозв’язок  елементів  інформаційної  системи

Класифікація управлінської інформації

Вимоги до інформації в процесі управління

1. Необхідна і достатня кількість і якість інформації (домінуюче значення має якісна сторона).

2. Достовірність і точність інформації.

3. Своєчасність отримання інформації.

4. Повнота інформації (достатній обсяг, який забезпечує ефективне рішення всіх завдань).

5. Корисність (для прийняття рішення необхідна визначена, конкретна інформація).

6. Технологічні характеристики інформації:

щільність;

компактність;

розміщення;

можливість зберігати в різних умовах;

швидкість: – обробки;

вилучення;

розпечатання;

надання;

форми сервісу.

Інформація повинна бути розділена по рівнях і ланках управління, а також по нормативно-довідкових, розрахунково-аналітичних та інших напрямках.



загрузка...