загрузка...
 
Б.4.2.3.2. Облік затрат на придбання товарів
Повернутись до змісту
Товари, які куплені з метою перепродажу як запаси торгової діяльності, мають на момент продажу мати собівартість, яка включає такі елементи:
купівельна ціна (ціна придбання);
затрати на транспортування;
затрати на навантаження та розвантаження при транспортуванні від місця купівлі до місця продажу;
суму податків, що не відшкодовуються (компенсуються) податковими органами;
ввізне мито.
Оскільки окрім купівельної ціни решта елементів у окремих випадках не можуть бути ідентифіковані з конкретними товарами, їх доцільно облікувати як «Загальні транспортно-заготівельні затрати» та при продажу визначати частку цих затрат, які припадають на вартість проданих товарів (аналогічно частки виробничих запасів), для чого періодично (місяць, квартал) потрібно складати відповідний розрахунок.
Загальну побудову бухгалтерського фінансового обліку затрат на придбання товарів у оптовій торгівлі наведено на рис. Б.4.22.
Балансова інтерпретація побудови обліку наведена на рис. Б.4.23.

Деякі особливості має побудова бухгалтерського фінансового обліку затрат на придбання товарів у роздрібній торгівлі. У роздрібній торгівлі відсутній пооб'єктний (індивідуальний) облік запасів та не має аналітичного обліку за назвами, типами, ґатунками тощо. В момент надходження товар реєструється у спеціальному журналі надходження, де для обліку виділено три стовпчики:
купівельна ціна;
націнка;
ціна продажу (роздрібна ціна).
Дані цих стовпчиків використовуються для відображення у бухгалтерському обліку загальної вартості надходження товарів за купівельними цінами, обліку націнок та обліку вартості товарів за роздрібними цінами (цінами продажу / реалізації).
Загальна побудова бухгалтерського фінансового обліку затрат на придбання товарів у роздрібній торгівлі наведено на рис. Б.4.24. Балансова інтерпретація побудови обліку наведена на рис. Б.4.25.




загрузка...